Umowa o pracę i działalność gospodarcza – pit roczny....
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Umowa o pracę i działalność gospodarcza – pit roczny. Jak rozliczyć zeznanie podatkowe?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Umowa o pracę i działalność gospodarcza – pit roczny

 

Jeżeli podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą i jednocześnie posiada zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, obowiązuje go inna forma rozliczania z Urzędem Skarbowym. Dzieje się tak ze względu na osiąganie przychodów z dwóch różnych źródeł. Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę należy rozliczać zgodnie z zasadami obowiązującymi w przypadku: stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury oraz renty.

 

Wyżej wymienione przychody obowiązuje rozliczenia podatku na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w zależności od wysokości wynagrodzenia może obowiązywać pierwszy lub drugi próg podatkowy. Jeżeli podatnik uzyskał w danym roku dochody wynoszące maksymalnie 85 528 zł, wówczas jest zobowiązany do opłacenia podatku w wysokości 17%. Z kolei każdy, kto odnotował dochody wyższe niż ten próg podatkowy, musi wziąć pod uwagę stawkę dotyczącą drugiego progu podatkowego, czyli 32%.

Jednocześnie należy podkreślić, że wyższa kwota podatku jest pobierana wyłącznie od nadwyżki powyżej 85 528 zł. Jeżeli podatnik odnotował roczne przychody na poziomie 90 000 zł, stawkę 32% musi obliczyć wyłącznie od kwoty w wysokości 4 472 zł. Oznacza to, że łączna kwota podatku będzie równa sumie 14 539,76 zł oraz 1431,04 zł.

umowa o pracę a działalność gospodarcza jaki pit

 

Nadal pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób uwzględnić dochody, których podstawą jest umowa o pracę i działalność gospodarcza. PIT roczny powinien obejmować oba te źródła. Nie oznacza to jednak, że wystarczy złożyć tylko jedną deklarację. Podczas zakładania działalności gospodarczej należy wybrać sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym. To właśnie od tej decyzji zależy, jaki PIT roczny będzie obowiązywał w kolejnych latach.

 

Każdy podatnik ma prawo samodzielnie zdecydować, jaki sposób rozliczenia okaże się dla niego najlepszy. Do wyboru otrzymuje opodatkowanie:

 

 

 • na zasadach ogólnych,
 • podatkiem liniowym,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • kartą podatkową.

 

 

Od tej decyzji zależy, czy wystarczy złożyć tylko jedną deklarację obejmującej przychody, których podstawą jest umowa o pracę i działalność gospodarcza. PIT roczny mogą obowiązywać również inne terminy dostarczenia do Urzędu Skarbowego. Dlatego tak ważna jest świadomość, jakie deklaracje obowiązują w konkretnych przypadkach.

 

Jaki PIT – umowa o pracę i działalność gospodarcza

 

działalność gospodarcza i umowa o pracę. Jaki PIT i do kiedy należy złożyć w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie należy podzielić według kryterium wybranego rodzaju opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Na początku warto skupić się na formie rozliczenia i obowiązujących deklaracjach.

 

Opodatkowanie na zasadach ogólnych dotyczy przede wszystkim przychodów, których podstawą jest umowa o pracę. Jaki PIT należy złożyć w takim przypadku? Odpowiedź wydaje się oczywista. Każdy podatnik musi dostarczyć do Urzędu Skarbowego poprawnie wypełniony PIT-37. Jeżeli dodatkowo osiągnął dochody z tytułu własnej działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej, musi złożyć jedną deklarację uwzględniającą oba te źródła. Należy jednak podkreślić, że nie będzie to PIT-37! W tym przypadku obowiązuje zeznanie roczne PIT-36.

 

Jak wypełnić takie rozliczenie? Należy zwrócić uwagę na część D, w której uwzględnia się przychody, koszty uzyskania oraz zaliczki na podatek pobrane z tytułu umowy o pracę. Z kolei dochody z prowadzonej działalności gospodarczej należy wykazać w załączniku PIT/B. W tym formularzu znajduje się również miejsce na wprowadzenie dodatkowych ulg.

umowa o pracę a działalność gospodarcza jaki pit

 

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym ze względu na różne stawki, musi złożyć dwie różne deklaracje. Przychody uzyskiwane na podstawie umowy o pracę należy uwzględnić w deklaracji PIT-37. W przypadku dochodów objętych podatkiem liniowym w wysokości 19% obowiązuje zeznanie PIT-36L.

 

Trzecią możliwością, z jakiej może skorzystać podatnik, jest odprowadzanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli podatnik zdecydował się na tę formę rozliczenia, musi pamiętać o złożeniu zeznania PIT-37 z tytułu umowy o pracę oraz PIT-28. Należy również dostarczyć załącznik PIT-28A ze szczegółowymi informacjami na temat przychodów objętych ryczałtem.

 

Jaki PIT – umowa o pracę i działalność gospodarcza opodatkowana na zasadzie karty podatkowej? Przychody muszą być rozliczone osobno. Pierwszym z obowiązujących formularzy jest PIT-37, który dotyczy wynagrodzenia uzyskiwanego na podstawie umowy o pracę. Jeżeli chodzi o przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania rocznego. Musi jednak pamiętać o dostarczeniu formularza PIT-16A uwzględniającego opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulgę odliczoną z tego tytułu.

 

Powyższa analiza powinna pomóc w zrozumieniu obowiązujących formalności. Warto jednak zaznaczyć, że równie ważną kwestią są terminy składania konkretnych deklaracji. O jakich datach należy pamiętać?

 

 

Działalność gospodarcza i umowa o pracę – jaki PIT? O tym pamiętaj!

 

Powyżej odpowiedzieliśmy na pytanie: umowa o pracę i działalność gospodarcza – jaki PIT należy złożyć? Nadal pozostaje jednak kwestia terminów. Urząd Skarbowy wprowadza kilka różnych dat, o których żaden podatnik nie powinien zapominać. Oto kilka najważniejszych:

 

 

 • PIT-36 (działalność gospodarcza rozliczana na zasadach ogólnych), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-37 (umowa o pracę) należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku.
 • Formularz PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) z załącznikiem PIT-28A musi być dostarczona do Urzędu Skarbowego do ostatniego dnia lutego.
 • Deklarację PIT-16A obowiązującą w przypadku karty podatkowej należy złożyć do końca stycznia następnego roku. Pamiętaj również, że należy w niej uwzględnić wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ewentualne odliczenia od podatku.

 

 umowa o pracę a działalność gospodarcza jaki pit

To ważne! Termin składania deklaracji oraz liczba i typ obowiązujących dokumentów zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie dostarczysz odpowiednich deklaracji na czas, musisz liczyć się z konsekwencjami. Ustawa z dnia 10 września 1999 roku Kodeks Karny Skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) wprowadza sankcję, a nawet karę pozbawienia wolności za niedopełnienie obowiązków.

 

 

Podsumowanie: Umowa o pracę i działalność gospodarcza – PIT roczny

 

Oto najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia rocznego w przypadku umowy o pracę i działalności gospodarczej:

 

 • Sposób rozliczania zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej.
 • Jeżeli przychody z własnej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych, wystarczy złożyć deklarację PIT-36 do 30 kwietnia.
 • Przychody opodatkowane podatkiem liniowym wymagają złożenia deklaracji PIT-37 oraz PIT-36L. Ostateczny termin przypada na dzień 30 kwietnia.
 • Podatnik odprowadzający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych musi złożyć deklarację PIT-28 z załącznikiem PIT-28A do ostatniego dnia lutego oraz PIT-37 do końca kwietnia.
 • Rozliczanie na zasadach karty podatkowej zobowiązuje do złożenia deklaracji PIT-16A, w której należy wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dokument należy dostarczyć do końca stycznia. Dodatkowo obowiązuje również PIT-37.
 • Pamiętaj, że niezależnie od rozliczenia, możesz skorzystać z darmowego programu Podatnik.info.

rozliczenie podatku 2021

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!