Rozlicz PIT 39 Online za rok 2020 w 2021

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

Formularze PIT

Programem PIT pro 2020/2021 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT 39

Rozliczenie PIT 39 w 2020

Formularz podatkowy PIT 39 powinni wypełnić podatnicy, którzy w 2020 roku sprzedali dom, mieszkanie lub działkę. Innymi słowy, jest to formularz od zbycia nieruchomości i należy rozliczyć za jego pomocą dochód uzyskany ze wspomnianych transakcji. W związku z aktualnymi przepisami podatkowymi, PIT 39 dotyczy nieruchomości nabytych lub wybudowanych prywatnie w okresie do 5 lat od momentu kupna działki, na której zostanie postawiony dom lub kupiona nieruchomości. W związku z tym, z formularza nie mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedaż domu lub mieszkania, które deklaruje się w PIT-39, objęta jest podatkiem ryczałtowym w wysokości 19% podstawy opodatkowania. W tym wypadku podstawa opodatkowania rozumiana jest jako dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania.

Ważne: Rozliczając PIT-39 2020 r. (składany w 2021 roku) nie masz już obowiązku rozliczania się z Urzędem Skarbowym z pieniędzy zarobionych w 2020 roku z prywatnej sprzedaży domu, mieszkania, działki lub praw związanych z nieruchomością nabytych lub wybudowanych w roku 2012 r. Dlaczego tak się stało? Ponieważ od dnia nabycia lub wybudowania nieruchomości minęło ponad 5 lat.

 

PIT 39 za 2020 w skrócie:

 • Korzystasz, gdy sprzedajesz dom, mieszkanie lub działkę nabyte/wybudowane po 31 grudnia 2012 roku.
 • Stosujesz, gdy uzyskałeś przychody z zamiany nieruchomości.
 • Transakcja nie może być dokonywana w ramach działalności gospodarczej.
 • Podstawą opodatkowania jest dochód.
 • Podatek to ryczałt w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

Terminowe rozliczenie PIT 39 online

Prawidłowy wybór formularza podatkowego to pierwszy krok do skutecznego rozliczenia podatku od zbycia nieruchomości. Drugim etapem jest złożenie wypełnionego druku PIT-39 za 2020 rok na czas. W tym przypadku data rozliczenia PIT-u mija 30 kwietnia 2021.

 

Jak wypełnić PIT-39 2020/2021?

Jeszcze nie tak dawno temu jedyną metodą na rozliczenie PIT było zlecenie tego zadania księgowym lub biurom rachunkowym, jednak od kilku lat możliwe jest rozliczenie PIT-39 przez internet. Poniżej kilka metod rozliczenia podatku:

 1. PIT-39 interaktywny
  Od 2008 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło możliwość rozliczania podatków przez system e-deklaracje. Jest to elektroniczny system, który usprawnia nie tylko proces rozliczania i wysyłania PIT-ów, ale także przyspiesza proces opracowywania druków przez Urzędy Skarbowe.
  Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy posiadać dostęp do Internetu oraz uruchomić darmowy Program PIT-39. Aplikacja dostępna jest do pobrania na stronie podatnik.info lub można otworzyć ją w przeglądarce bez konieczności pobierania. Program jest łatwy w obsłudze i pozwala wysłać gotowy druk do dowolnego Urzędu Skarbowego przez internet.
 2. Wysłanie PIT pocztą lub złożenie w okienku US
  Formularz można wypełnić za pośrednictwem programu, a następnie wydrukować gotowy PIT i wysłać go tradycyjnie drogą pocztową lub złożyć w okienku. Wiąże się to jednak z koniecznością stania w kolejkach na poczcie lub w Urzędzie.
 3. Skorzystanie z pomocy księgowego
  Rozwiązanie, które stosuje coraz mniej Polaków. Największą wadą tego rozwiązania jest opłata, którą za rozliczenie pobiera specjalista. Odkąd każdy ma dostęp do darmowego oprogramowania, korzystanie z usług biur rachunkowych w celu rozliczania podatków, znacznie straciło na atrakcyjności.

Zalety programu do rozliczania PIT 39 online

Darmowy Program PIT-39 to sprawdzone rozwiązanie, które od kilku lat pomaga Polakom skutecznie rozliczyć deklaracje podatkowe. Przez cały czas funkcjonowania naszego oprogramowania pomogliśmy wysłać ponad 11 mln deklaracji do Urzędów Skarbowych w całej Polsce.

Zobacz, dlaczego warto skorzystać z Program PIT 39 za 2020 rok:

 • Aplikacja jest w 100% darmowa.
 • Program dostępny jest w pełnej wersji.
 • Oprogramowanie dostępne jest online lub do pobrania.
 • Program posiada rekomendacje Instytutu Polskiej Księgowości.
 • Zyskujesz dostęp do Kreatora PIT i wypełniasz formularz krok po kroku.
 • Zawsze aktualne druki podatkowe.
 • Wszystkie formularze i załączniki dostępne w jednym miejscu.
 • Zyskujesz dostęp do wszystkich Urzędów Skarbowych.
 • Otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Program PIT-39 jest bezpieczny i zgodny z systemem e-deklaracje Ministerstwa Finansów. Aplikacja automatycznie wysyła wypełniony PIT-39 online do Ministerstwa Finansów. W chwili, gdy druk dociera do Urzędu Skarbowego i zostaje przez niego zatwierdzony, Program PIT generuje UPO, które jest jedynym akceptowanym dowodem wysłania deklaracji podatkowej.

UWAGA: Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest ważnym dokumentem, który należy trzymać w wersji wydrukowanej lub w formie elektronicznej przez 5 lat, do momentu przedawnienia deklaracji podatkowej, licząc od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową.

 

Jak wypełnić PIT-39 za sprzedaż nieruchomości położonych za granicą?

Formularz PIT 39 wykorzystywany jest również w przypadku, gdy podatnik zobowiązany jest wykazać przychód z tytułu dokonania transakcji sprzedaży nieruchomości (domu, mieszkania, działki), które położone są w innym kraju niż Polska. W takiej sytuacji stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. Na czym to polega? W przypadku proporcjonalnego odliczenia, dochody osiągnięte za granicą łączy się z dochodami pozyskanymi na terenie Polski, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu poza Polską. Warto wiedzieć, że odliczenie nie może jednak być wyższe od podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, który proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

 

Informacje na temat daty nabycia nieruchomości

Rozliczenie PIT-39 wymaga znajomości zasad związanych z datą nabycia nieruchomości. Za pomocą tej deklaracji możemy rozliczyć się z fiskusem z transakcji sprzedaży nieruchomości kupionej lub wybudowanej do 5 lat wstecz. Jak poprawnie rozumieć tę datę?

 • Datą wybudowania nieruchomości jest data oddania jej do użytkowania.
 • Datą kupna nieruchomości jest data podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność.
 • W przypadku, gdy podatnik sprzedaje nieruchomość, którą kupił, a następnie wybudował na niej budynek, datą nabycia nie jest data oddania budynku do użytkowania, lecz data kupna gruntu.

 

Jak rozliczyć PIT-39 i ulgi podatkowe?

Jeżeli korzystasz z deklaracji PIT 39 podczas rozliczenia podatkowego, pamiętaj, że przy jej wypełnianiu nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wypełniając PIT-39 nie skorzystasz również z większości dostępnych ulg podatkowych.

Możliwe jest natomiast skorzystanie z tak zwanej ulgi mieszkaniowej w ramach w rozliczania PIT-39. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi, opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości, którą podatnik zrealizował przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano zakupu. Można jednak uniknąć podatku PIT-39 lub go pomniejszyć, korzystając z ulgi mieszkaniowej.

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy spożytkować uzyskany przychód ze sprzedaży na tak zwane cele mieszkaniowe. Są to między innymi:

 • wydatki poniesione na rozbudowę budynku,
 • koszty poniesione na zakup kolejnego budynku mieszkalnego (domu, mieszkania),
 • wydatki na kupno gruntu.

Należy tutaj pamiętać, że wydatki te muszą być poniesione maksymalnie do 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została sprzedana.

 

Postaw na sprawdzony Program PIT-39 2020

Jeżeli zasady rozliczenia formularza PIT-39 wydają ci się skomplikowane, nic straconego. Nadal możesz rozliczyć podatek samodzielnie, bez konieczności opłacania księgowych. Wystarczy, że skorzystasz z naszego darmowego programu do rozliczania PIT.

Nasza aplikacja posiada kreator PIT, który pomoże rozliczyć podatek i poprowadzi podatnika krok po kroku przez wszystkie etapy rozliczenia PIT-39 za 2020 rok. Ponadto program informuje o ewentualnych błędach w formularzu i podpowiada, jak naprawić błąd.

Uruchom darmowy Program PIT-39 w przeglądarce i sprawdź jego możliwości. Przekonaj się, że rozliczenie podatku to kwestia 10 minut. Postaw na sprawdzony program polecany przez ponad 11 milionów podatników!

 

Rozlicz PIT za 2020 Programem PIT Pro 2020/2021 już dziś!

 

Druk PIT-39 do pobrania

Wzór PIT-39 w 2020 roku składa się z następujących elementów:
 • A. Miejsce i cel składania zeznania.
 • B. Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania.
 • C. Dochód/Strata.
 • D. Obliczenie zobowiązania podatkowego.
 • E. Kwota do zapłaty
 • F. Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy.
 • G. Informacja o dochodach (przychodach) wykazywanych na podstawie art. 45 ust. 3c ustawy
 • H. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku Publicznego (opp).
 • I. Informacje uzupełniające.
 • J. Informacje o załącznikach.
 • K. Podpis podatnika / pełnomocnika

Poniżej udostępniamy darmowy wzór PIT-39 za 2020 rok do pobrania w formie PDF:

Druk PIT-39 (rok 2020/2021) - PDF

Formularz rozliczenia PIT-39 – Jak wypełnić pit 39 krok po kroku przez internet za rok 2020


Krok 1.

Wybierz w punkcie 1. sposób rozliczania na formularzu PIT-36. Przykładowo, wskaż rozliczenie indywidualne.
Jeżeli wypełniasz formularz PIT-39 po raz pierwszy, w punkcie 2. wybierz Złożenie zeznania. Jeżeli składasz korektę za PIT-39, wybierz Korekta Zeznania.
W puncie 3. wybierz urząd skarbowy, do którego składasz zeznanie. Właściwą sobie placówkę wybierz z rozwijanej listy.
Kliknij dalej, by wyświetlić kolejną stronę.


Krok 2.

Zaznacz właściwe dla siebie źródło lub źródła osiąganych przychodów.
Jeżeli rozliczasz się na druku PIT-39, wybierz sprzedaż nieruchomości wybudowanej lub zakupionej od 2009 roku.
Kliknij na znak zapytania obok nazwy źródła dochodu, by uzyskać dodatkowe informacje.


Krok 3.

Uzupełnij dane dotyczące odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w tym:

 • przychód ze zbycia – w dodatkowym oknie wpisz ewentualny przychód osiągnięty za granicą, wykazany w PIT/ZG,
 • koszt uzyskania przychodu,
 • sumę odpisów amortyzacyjnych,
 • kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy.


Krok 4.

Uzupełnij dane podatnika lub pobierz je z konta podatnika założonego w programie.


Krok 5.

Kolejne ekrany to podgląd PIT-39. Sprawdź poprawność danych wpisanych do formularza.


Krok 6.

Na ekranie zobaczysz przegląd Twojego zeznania podatkowego wraz z kwotą nadpłaty do zwrotu i niedopłaty do zapłaty. Pod spodem znajdziesz błędnie uzupełnione pola.
Przykładowy komunikat: Nie podano numeru PESEL. Należy podać numer PESEL lub wybrać rozliczenie za pomocą numeru NIP
Kliknij Wróć do pola, by uzupełnić brakujący numer PESEL lub wybrać rozliczenie za pomocą NIP.


Krok 7.

Wyślij poprawnie uzupełniony PIT-39 online do Urzędu Skarbowego lub wydrukuj go w celu samodzielnego złożenia.
Dowodem złożenia PIT-39 w Urzędzie Skarbowym jest UPO – urzędowe poświadczenie odbioru.
Swój PIT-39 znajdziesz na swoim koncie podatnik.info. Tam w dowolnym momencie dokonasz edycji lub korekty formularza.


Krok 8.

W celu dokonania wysyłki e-deklaracji PIT-39 załóż darmowe konto podatnik.info. Na nie otrzymasz odpowiedź od Urzędu Skarbowego (UPO).


 • Jak sprawdzić status zeznania?

  Chcesz sprawdzić status swojego zeznania podatkowego PIT-39? Aby to zrobić: 1. Wejdź na stronę www.podatnik.info. 2. Przejdź do zakładki MOJE KONTO (prawy górny róg ekranu). 3. Zaloguj się na swoje konto podając adres e-mail i hasło. 4. Na środku ekranu zobaczysz „Moje Centrum Podatnika” – w nim znajdziesz wszystkie swoje PIT-y. 6. Wybierz PIT-39, który Cię interesuje – poniżej zapisanej kopii znajdziesz informację o statusie deklaracji. Za pomocą przycisku „Pobierz wydruk” możesz pobrać plik PDF deklaracji PIT-39 wraz z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
 • Do kiedy PIT-39?

  PIT-39 jest przeznaczony dla osób, które uzyskały przychód ze sprzedaży nieruchomości. Jeśli od dnia nabycia/wytworzenia nieruchomości do dnia jej sprzedania/odpłatnego zbycia nie minęło 5 lat, wtedy taki przychód jest opodatkowany 19-procentową stawką podatku. Ten powinieneś zapłacić do 30 kwietnia danego roku podatkowego. Przykładowo, dochody za rok 2020 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2021 roku, który wypada w piątek. Jest to więc ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT-39. Jak rozliczyć PIT-39? Przed Tobą rozliczenie na druku PIT-39? Postaw na wygodne i szybkie rozliczenie przez internet. Pobierz darmowy program do e-deklaracji lub uruchom jego wersję online, by rozliczyć podatek w zaledwie 5 minut. Wypełnij formularz zgodnie ze wskazówkami – nawet bez znajomości zawiłych kwestii podatkowych. Program do rozliczeń PIT-39 jest w pełni bezpieczny i zgodny z systemem e-deklaracje Ministerstwa Finansów. Jeśli Twój PIT-39 zostanie poprawnie wypełniony i przejdzie weryfikację formalną w urzędzie skarbowym, otrzymasz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

Poradniki Podatkowe