PIT-39 za 2019 − jak wypełnić i rozliczyć przez...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT-39 za 2019 − jak wypełnić i rozliczyć przez Internet w 2020?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jakie przychody należy rozliczyć na PIT-39 2020?


Do złożenia PIT-39 zobowiązani są podatnicy, którzy odpłatnie zbyli:


  • nieruchomość,

  • część nieruchomości,

  • udział w nieruchomości,

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,

  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

  • prawo wieczystego użytkowania gruntów,

  • oraz podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu umowy zamiany nieruchomości.


Formularza PIT-39 nie wypełniają podatnicy, którzy dokonali odpłatnego zbycia nieruchomości po upływie 5 lat od jej nabycia (nabycia prawa do nieruchomości) czy jej wybudowania. Co więcej, PIT-39 nie wypełniają podatnicy, którzy zbyli odpłatnie nieruchomość w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.


Jak wypełnić PIT−39?


Zanim przystąpisz do wypełniania deklaracji PIT-39, zapoznaj się z ważnymi informacjami, które będą Ci potrzebne przy wypełnianiu deklaracji. Pamiętaj, że PIT-39 musisz złożyć w urzędzie skarbowym lub przez system do składania podatków przez Internet do 30 kwietnia 2020 r. (czwartek). 


Które nieruchomości są zwolnione z podatku?


Na formularzu PIT-39 za 2019 rok należy rozliczać przychody tylko z tych sprzedaży nieruchomości, które zostały przez podatnika nabyte lub wybudowane w latach 2014-2019. Jeśli więc sprzedawane jest mieszkanie, które zostało kupione ponad pięć lat temu lub dom wybudowany pięć lat wcześniej, sprzedaż taka będzie zwolniona z podatku. Jedynym obowiązkiem podatnika jest wtedy poinformowanie urzędu skarbowego, że doszło do takiej transakcji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że okres pięciu lat liczony jest nie według lat kalendarzowych, ale od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.


Dużą zmianą w prawie podatkowym, która dotyczy PIT-39 jest nabycie prawa do nieruchomości w wyniku spadkobrania. Do tej pory termin upływu 5 lat obliczano od końca roku, w którym spadkobierca nabywał prawo do nieruchomości w miejsce spadkodawcy. Jednak od 1 stycznia 2019 roku termin nabycia lub wybudowania nieruchomości liczy się od ostatniego dnia roku, w którym czynności tych dokonał spadkodawca. Oznacza to, że wiele transakcji dotyczących zbycia nieruchomości pochodzącej ze spadku będzie nieopodatkowanych.


Kwota dochodu w PIT-39 za 2019


Dochodem ze sprzedaży, który należy rozliczyć przed urzędem skarbowym, jest różnica, którą otrzymasz, kiedy od przychodu odejmiesz koszty odpłatnego zbycia nieruchomości. Oznacza to więc, że mieszkanie kupione za 250 tysięcy złotych i sprzedane za 275 tysięcy złotych wygenerowało 25 tysięcy złotych dochodu i to ta kwota podlega opodatkowaniu.


Koszty uzyskania przychodu − PIT-39


Za koszty uzyskania przychodu przy odpłatnym zbyciu nieruchomości uznaje się wszystkie udokumentowane nakłady, które powiększyły wartość zbywanej nieruchomości lub prawa do nieruchomości. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się także koszt opłacenia notariusza czy inne koszty związane z podejmowanymi czynnościami cywilnoprawnymi. 


PIT-39 − co można odliczyć od podatku?


Kwotę dochodu za sprzedaży nieruchomości można zmniejszyć o sumę wydatków na remont, który miał doprowadzić do podniesienia wartości nieruchomości czy na usługi pośrednika sprzedaży. To jednak nie wszystko – odliczenia możliwe są także w przypadku, gdy planujemy inne wydatki mieszkaniowe.


Jeśli planujemy kupić inną nieruchomość, lub zaciągnąć kredyt w celu takiego zakupu, te wydatki również zmniejszą zobowiązanie podatkowe, o ile zostaną zrealizowane w ciągu dwóch lat od sprzedaży.  Wydając cały uzyskany dochód, podatku nie zapłacimy w ogóle.


Przychody z nieruchomości za 2019 – jak złożyć PIT przez Internet?


Rozliczenie dochodów ze sprzedaży nieruchomości można przekazać do urzędu skarbowego metodami tradycyjnymi, czyli np. podczas osobistej wizyty lub przesyłką pocztową. Najwygodniej jednak będzie złożyć taki PIT przez internet, korzystając z programu do rozliczeń podatkowych, szybkiego i prostego w obsłudze. Zanim wypełnisz deklarację podatkową sprawdź PIT-39 wzór.


Obecnie na rozliczenie PIT online decyduje się już ponad połowa Polaków, a wszystko wskazuje na to, że z kolejnymi latami liczba ta będzie rosła. Nic w tym dziwnego – to ogromne ułatwienie. Jednym z przykładów programów do rozliczeń online jest PIT Pro - darmowy, bezpieczny, wygodny w obsłudze i pozwalający uniknąć błędów osobom, które gubią się w gęstwinie różnych przepisów, formularzy i pojęć.  

 

Rozlicz PIT za 2019 Programem PIT Pro 2019/2020 już dziś! 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości w PIT-39 2019