Sprzedałeś nieruchomość? Wypełnij PIT-39
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Sprzedałeś nieruchomość? Wypełnij PIT-39

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Skąd wziąć aktualny druk PIT-39?

Ze względu na fakt, że PIT-39 jest stosunkowo rzadko składany przez podatników w urzędzie, wiele osób wypełnia ten rodzaj zeznania rocznego na nieaktualnych drukach ściągniętych z internetu. W prosty sposób można temu zapobiec używając np. całkowicie darmowego programu PIT Pro od Podatnik.info. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana i zawsze posiada aktualne druki PIT-39, które są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Ulgi podatkowe a PIT-39

Osoby chcące odliczyć różnego rodzaju ulgi i darowizny nie mogą tego zrobić na druku PIT-39. Ten rodzaj zeznania rocznego przeznaczony jest jedynie dla podatników, którzy uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wybudowanych (dotyczy nieruchomości) lub nabytych (dotyczy praw majątkowych) po 31 grudnia 2008 roku.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2023/2024. Prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2023/2024 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2023/2024 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Odlicz ulgi w innym formularzu PIT

Oznacza to, że jeżeli przysługuje nam prawo do skorzystania z preferencji podatkowych, to musimy je wykazać w formularzu PIT/O. Za pomocą tego druku odliczamy wszystkie rodzaje ulg i darowizn, z wyjątkiem ulgi mieszkaniowej, którą należy uwzględnić w deklaracji PIT/D. Ponadto warto pamiętać, że oba ww. druki są załącznikami do zeznań PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Tak więc jeżeli podatnik oprócz PIT-39 musi wypełnić któreś z trzech ww. deklaracji ze względu na rodzaj uzyskanych dochodów, to prawo do ulg i darowizn wykazuje w odpowiednim załączniku.

Przykład

Podatnik w 2023 r. zatrudniony był w przedsiębiorstwie na umowę o pracę. Ponadto jest ojcem sześcioletniego dziecka i przysługuje mu prawo do ulgi prorodzinnej. Dodatkowo podatnik uzyskał przychody ze sprzedaży nieruchomości wybudowanej po 31 grudnia 2008 r.

Oznacza to, że taka osoba musi złożyć w urzędzie zeznanie PIT-37 (wykazanie dochodów osiągniętych z pracy zarobkowej wraz z załącznikiem PIT/O (odliczenie ulgi prorodzinnej). Natomiast z przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi się rozliczyć wypełniając druk PIT-39.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wypełnić druk PIT-39?