Formularz PIT 36 do druku – pobierz plik PDF dla PIT 36

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

1. Formularz do druku PIT 36 – PDF

Program PIT pro 2021/2022
Rekomenduje Instytut Polskiej Księgowości

1. Formularz do druku PIT 36 – PDF

Każda osoba uzyskująca dochód lub ponosząca stratę ma obowiązek złożyć odpowiednią deklarację w roku podatkowym następującym po roku, w którym odnotował przychody. Pojawia się jednak pytanie, kto musi dostarczyć PIT 36? Druk ten jest jedną z najczęstszych form opodatkowania w Polsce. Mogą z niego skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Jest to jeden z najważniejszych warunków do spełnienia.

Każdy podatnik ma obowiązek wypełnić i dostarczyć odpowiednią deklarację do właściwego urzędu skarbowego. Pojawia się jednak pytanie, jak urząd skarbowy zdobywa niezbędne informacje? Przed rozpoczęciem składania PIT-36 druk przygotuj wszystkie niezbędne dane finansowe oraz osobowe. Dzięki temu będzie Ci łatwiej uzupełnić kolejne rubryki. PIT-36 do wypełnienia ma szczegółowo opisane rubryki, co pomoże Wam podczas wpisywania odpowiednich danych.

PIT-36 za 2021 do druku to deklaracja przeznaczona dla podatników, którzy spełniają trzy podstawowe warunki. Pierwszy z nich to posiadanie odpowiedniego przychodu. Nie może być on ani za mały, ani za duży. Lista podatników objętych obowiązkiem uzupełnienia i udostępnienia deklaracji PIT-36 za 2021 do druku lub online znajduje się poniżej:

  • Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej,
  • Uzyskujący przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych podobnych umów,
  • Uzyskujący przychody, od których podatnik sam odprowadza zaliczki na działalność,
  • Odnotowujący przychody z innych źródeł, od których pobierany jest podatek według skali podatkowej, bez obowiązku odprowadzania zaliczek,
  • Korzystający ze zwolnień w formie, tzw. kredytu podatkowego.

Warto zwrócić uwagę, że PIT-36 druk dopuszcza możliwość rozliczania się podatników wspólnie jako małżeństwo, osoba samotnie wychowująca dzieci oraz indywidualnie. Ponadto osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, są objęte obowiązkiem składania deklaracji PIT-36L/PIT-36LS.

Rozliczenie PIT 36 musi nastąpić w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia w roku następującym po roku podatkowym, w którym odnotowano jeden z wyżej wymienionych przychodów. Jeżeli zdarzy się, że ostateczny termin wypada w dzień ustawowo wolny od pracy lub weekend, wówczas przedłuża się czas na składanie zeznań w formie PIT 36 druk do kolejnego dnia roboczego.

Uwaga! Złożenie i rozliczenie PIT 36 jest możliwe podczas wizyty w urzędzie, listownie lub online.

2. PIT 36 do druku – jak wypełnić go poprawnie?

Program PIT pro 2021/2022

Formularz PIT 36 do druku znajdziesz na stronie Podatnik.info. Po pobraniu odpowiedniego formularza należy uzupełnić wszystkie informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie podatnika, a także zdefiniowanie jego przychodów.

PIT-36 za 2021 do druku składa się z części A-X. Każde pole zawarte w dokumencie jest szczegółowo opisane. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uzupełnić wszystkie informacje. W części E znajduje się miejsce na określenie uzyskiwanych dochodów lub poniesionych strat w danym roku podatkowym. Część I to miejsce na obliczenie podatku należnego za okres objęty rozliczeniem. W części N znajdziesz pola obejmujące wszystkie informacje na temat kwoty do zapłaty, nadpłaty lub ewentualnego zwrotu.

W zależności od dochodów, jakie rozlicza podatnik, formularz PIT 36 do druku może nie wystarczyć. Dodatkowo musi być wzbogacony o odpowiednie załączniki, w których należy umieścić między innymi informacje o rodzajach ulg, z których korzystasz. Jeżeli wszystkie dokumenty będą poprawnie uzupełnione, należy je podpisać i dostarczyć do urzędu skarbowego. Jeżeli chcesz dostarczyć PIT-36 druk przez internet, musisz pamiętać o podpisaniu dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo danymi autoryzującymi.

Jeżeli obawiasz się, czy będziesz w stanie samodzielnie wypełnić niezbędne dokumenty, możesz skorzystać z pomocy ekspertów Podatnik.info. Program wybierze za Ciebie odpowiedni formularz, a następnie go uzupełni lub po prostu sprawdzi poprawność wprowadzonych informacji.

3. PIT 36 – zamień druk na program do rozliczeń pit online

Każdy podatnik bez problemu znajdzie formularz PIT-36 do wypełnienia. Schody pojawiają się jednak w momencie, kiedy należy wprowadzić do nich odpowiednie dane. Jeżeli nie masz czasu zajmować się tym samodzielnie, warto skorzystać z dostępnej pomocy. Podatnik.info pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności online. Dzięki temu możesz zaoszczędzić swój cenny czas.

Jeżeli uzupełniłeś już formularz PIT 36 za 2021 do druku, ale nie jesteś pewny, czy wszystko zrobiłeś poprawnie, możesz to sprawdzić z pomocą ekspertów Podatnik.info i zminimalizować ryzyko pojawienia się błędów. Bez wątpienia jest to duża zaleta, dzięki której rozliczenie deklaracji PIT 36 przestanie kojarzyć się ze stresem i nerwami.

Rozliczenie PIT przez internet przyspieszy cały proces związany ze składaniem zeznań podatkowym. Dzięki temu unikniesz wizyt w oddziałach stacjonarnych, a formularz PIT 36 trafi bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

×

Wersja mobilna

Drogi użytkowniku, wersja którą próbujesz pobrać jest przeznaczona na komputery z systemem windows.

Aby później rozliczyć się za pomocą komputera, podaj swój adres e-mail by otrzymać link do pobrania programu.

Jeśli nie chcesz korzystać z komputera, możesz rozliczyć się online tutaj