Rozlicz PIT-WZ Online za rok 2021 w 2022

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android
Spis treści:

Programem PIT pro 2021/2022 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT-WZ

Rozliczenie PIT-WZ za 2021 w 2022

Nowy formularz podatkowy PIT-WZ to próba uproszczenia rozliczania zeznania podatkowego, którą Ministerstwo Finansów wprowadziło od bieżącego roku. Na czym ma polegać owe uproszczenie? Teraz każdy podatnik, który nie będzie chciał samodzielnie wypełniać i wysyłać swojego formularza podatkowego, będzie mógł obarczyć tym obowiązkiem urzędnika. Innymi słowy to urzędnik wypełni za podatnika formularz, a podatnik będzie mógł sprawdzić, czy formularz PIT za 2021 rok został wypełniony prawidłowo. PIT-WZ można traktować jako wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy.

WAŻNE: PIT-WZ nie jest obowiązkowym drukiem i nadal każdy podatnik będzie mógł rozliczać się samodzielnie, dokładnie tak samo jak rozliczał się w latach poprzednich.
Możesz więc bez żadnych przeszkód korzystać z możliwości darmowego rozliczania PIT przez Internet za pośrednictwem naszego Programu PIT pro 2021/2022. Wystarczy pobrać bezpłatny program lub uruchomić go w wersji online. Postaw na szybkie i sprawdzone rozwiązanie!

Pamiętaj, masz niecały miesiąc na złożenie PIT-WZ

Jeżeli jesteś przekonany do tego, aby to urzędnik skarbówki wypełnił za ciebie formularz podatkowy, musisz się spieszyć. W przeciwieństwie do tradycyjnego PIT-37, który można składać przez cały okres trwania rozliczenia podatkowego (w tym roku termin składania PIT mija 2 maja 2022), PIT-WZ należy złożyć między 15 marca a 18 kwietnia 2021 roku.

Jakie informacje przekazujemy w PIT-WZ?

Wszystkie niezbędne dane na temat przychodów podatnika, pobranych zaliczek oraz zapłaconych lub możliwych do odliczenia składek na ZUS oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne posiada już właściwy urząd skarbowy, więc nie będzie trzeba już ich używać. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie powyższe informacje PIT płatnicy przekazują do urzędu skarbowego. Urzędnicy potrzebują zatem innego zestawu danych. Są to informacje, że podatnik:

 • rozlicza się indywidualnie lub z małżonkiem
 • samotnie wychowuje dzieci i z tego powodu przysługuje mu ulga
 • korzysta z ulgi rehabilitacyjnej
 • rozlicza ulgę prorodzinną
 • rozlicza koszty dojazdu do pracy, jeżeli mieszka poza miejscowością, w której pracuje
 • chce przekazać 1% podatku na konkretną fundację (dane organizacji pożytku publicznego lub fundacji)

Na formularzu PIT-WZ koniecznie podaj adres e-mail, na który urzędnicy wyślą wypełniony druk PIT 2021 do akceptacji. Urzędy Skarbowe mają 5 dni od momentu otrzymania druku, aby dostarczyć podatnikowi gotowy formularz podatkowy.

Jak wypełnieć PIT-WZ 2021/2022?

Nowe rozwiązanie prezentowane przez Ministerstwo Finansów ma być sporym ułatwieniem dla podatników, ale czy jest tak w rzeczywistości? Największym plusem jest fakt, że podatnik nie musi wypełniać wszystkich danych, które do tej pory zmuszony był podawać, a jego rola ogranicza się jedynie do poinformowania o istniejących ulgach oraz zweryfikowaniu poprawności wypełnionego przez urzędnika druku PIT.

Nadal trzeba wysyłać formularz drogą elektroniczną, więc w zasadzie niewiele się zmieniło względem "tradycyjnego" rozliczania PIT online.

Korzystanie z Programu PIT pro 2021/2022 ma tą przewagę nad drukiem PIT-WZ, że:

 • nie trzeba czekać 5 dni na otrzymanie gotowego formularza PIT
 • aplikacja posiada wbudowany system pomocy
 • aplikacja działa od początku e-Deklaracji, więc program jest sprawdzony
 • Program PIT pro 2021/2022 gwarantuje otrzymanie UPO
 • z aplikacji możesz korzystać przez cały okres rozliczania PIT
 • oprogramowanie działa na wszystkich urządzeniach
 • program posiada rekomendacje Instytutu Polskiej Księgowości
 • zyskujesz darmowe konto podatnika, gdzie przechowujesz bezpiecznie swoje druki
 • program rozlicza wszystkie aktualne druki PIT i załączniki

Darmowy Program PIT pro 2021/2022 to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych darmowych programów do rozliczania formularzy podatkowych. Dzięki aplikacji rozliczysz wszystkie formularze podatkowe w niecałe 5 minut bez konieczności angażowania w to osoby trzecie.

Weź sprawy w swoje ręce i rozlicz się w najszybszy i najbezpieczniejszy dostępny sposób. Pobierz darmowy program do PIT lub uruchom wersję online i rozlicz się jak ponad 8 milionów zadowolonych podatników.
Nie czekaj do ostatniej chwili. Pamiętaj, że im szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot podatków!

 • Termin PIT-WZ

  Formularz PIT-WZ, do czasu jego zlikwidowania, składali podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy chcieli skorzystać z usługi sporządzenia zeznania przez administrację podatkową. W przeciwieństwie do tradycyjnego PIT-37, który można składać przez cały okres trwania rozliczenia podatkowego, PIT-WZ należało złożyć między 15 marca a 18 kwietnia 2018 roku. Obowiązujący obecnie Twój e-PIT, który zastąpił PIT-WZ, złożysz natomiast nie wcześniej niż 17 lutego i nie później niż 2 maja 2022 roku. Wcześniejsze złożenie nie spowoduje przyśpieszenia rozliczenia. Twój e-PIT znajduje zastosowanie w przypadku przychodów podatnika rozliczanych na deklaracji: PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
 • Jak rozliczyć PIT-WZ przez internet?

  Jako podatnik sam decydujesz o tym, czy chcesz skorzystać z możliwości rozliczenia podatku za pomocą usługi Twój e-PIT, która zastąpiła PIT-WZ. To oznacza, że w dalszym ciągu możesz rozliczyć swoje podatki pobierają bezpłatny program lub uruchamiając jego wersję online. Pamiętaj o konieczności podpisania deklaracji danymi uwierzytelniającymi i otrzymaniu urzędowego poświadczenia odbioru.
 • Co to jest PIT-WZ?

  PIT-WZ to wniosek o sporządzenie rocznego rozliczenia podatkowego za podatnika. Rozliczenia na druku dokonać można było za rok 2018, co skutkowało przesłaniem podatnikowi wstępnie wypełnionej deklaracji na adres e-mail. Za rok 2021 (deklaracja składana w 2022 r.) nie ma już możliwości skorzystania z PIT-WZ. Jego miejsce już w ubiegłym roku podatkowym zajęła nowa usługa – Twój e-PIT, dostępna od 17 lutego 2021 r. Zawiera ona wszelkie funkcjonalności, które posiadał PIT-WZ. Dodatkowe uproszczenia mają usprawnić rozliczanie podatku. Przykładowo, termin zwrotu nadpłaconego podatku skróci się z 3 miesięcy (PIT-WZ) do 45 dni licząc od 15 lutego. A w przypadku późniejszego złożenia deklaracji – do 45 dni od daty złożenia.

Poradniki Podatkowe

Formularze PIT

Formularze PIT do druku