PIT-37 w pigułce czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć
http://sxc.hu/
podatnik.info

PIT-37 w pigułce czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:


PIT to skrót angielskiego „Personal Income Tax”, co dosłownie oznacza podatek od dochodów osobistych. Opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, chyba że ustawodawca zdecydował inaczej. Wśród wyjątków jest między innymi wprowadzona w sierpniu, i obowiązująca od tego roku, ulga dla młodych.


Przede wszystkim rozliczamy się z dochodów jakie uzyskaliśmy w ubiegłym roku. Robimy to na podstawie PIT11, który powinien dostarczyć nam nasz pracodawca najpóźniej do 2 marca. 


PIT-37 to jeden z najczęściej wypełnianych rodzajów deklaracji podatkowej. Z reguły wypełniają go podatnicy rozliczający pracę na podstawie umowy o pracę, dzieło czy zlecenie, ale nie tylko. PIT37 wypełnić mogą też emeryci i renciści, stypendyści, dziennikarze, pisarze, artyści, którzy uzyskali przychody z praw autorskich, a nawet tymczasowo skazani i aresztowani jeśli w tym czasie pracują. 


Jak rozliczyć pit 37? Najłatwiej przez internet

Co ważne, rozliczyć, możemy się także przez internet. Według danych Ministerstwa Finansów w 2015 roku złożono ponad 7 mln PIT-ów elektronicznych, w 2016 ponad 8 mln, w 2017 roku już 11 mln, natomiast za 2018 rok – 16 milionów. 


Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest rozliczenie przez internet. Bez wychodzenia z domu. Bez dodatkowych opłat. Obecnie możemy skorzystać ze specjalnych programów które właściwie podatek wyliczą same. Nie potrzebujemy do tego podpisu elektronicznego. Wystarczą dane, które udowodnią skarbówce, że my to my. To przede wszystkim imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL lub NIP oraz kwota przychodu z ubiegłorocznego rozliczenia.


Program sam sprawdzi czy wszystko dobrze zaznaczyliśmy, poinformuje, jeśli którekolwiek z okienek pominęliśmy. A na koniec wyśle PIT do skarbówki i udostępni Urzędowe Poświadczenie Odbioru zeznania podatkowego. Na jaki program postawić? Najchętniej wybieranym jest podatnik.info, który prosto i szybko doprowadzi sprawę do końca.


Do kiedy należy rozliczyć PIT 37? Im szybciej, tym lepiej

Rozliczając się przez internet szybciej otrzymamy zwrot podatku. Powinien wpłynąć nam na konto w ciągu maksymalnie 45 dni licząc od dnia wysłania zeznania. Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, termin ten rozciąga się do trzech miesięcy. 


W związku z epidemią koronowirusa urzędy zamknęły drzwi dla podatników, ale nie tylko. Efektem jest też nowy termin rozliczeń. Standardowo na złożenie rocznego zeznania PIT mamy czas do 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja. Przy czym dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT37 i PIT38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT. A to oznacza, że jeżeli nie zrobimy nic, zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia


Warto skorzystać z ulgi przy rozliczeniu PIT'u 37

Rozliczając się z fiskusem można skorzystać z szeregu ulg. Taka możliwość jest zarówno w wersji papierowej, akceptując przygotowany formularz lub rozliczając się przez specjalny program, który wyszukaliśmy w sieci. 


Najpopularniejszą jest ulga dla dzieci – rekordziści będą mogli odpisać sobie nawet 10 tysięcy złotych. Ale ulg jest o wiele więcej. To między innymi ulga termo modernizacyjna, którą mogą odliczyć właściciele domów jednorodzinnych. Limit odliczenia wynosi tutaj 53 tysięcy złotych. Kolejna ulga to odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej wynosząca do  6 procent dochodu. Do tego ulga na Internet, dla osób niepełnosprawnych – na samochód czy leki. 


Co ważne, jeżeli wypełniając zeznanie pomylimy się zawsze możemy to poprawić. Nie trzeba w tym celu wypełniać nowej deklaracji, tylko złożyć korektę. 


Jeżeli natomiast rozliczamy się na papierze, pamiętajmy o najważniejszej czynności o której zapominamy najczęściej, a to skutkuje odrzuceniem naszego PITu przez urząd skarbowy. Zeznanie podatkowe trzeba koniecznie podpisać. 


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-37 - co to jest? Do czego służy i dla kogo jest przeznaczona?