Rozlicz PIT 28/B Online za rok 2021 w 2022

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android
Spis treści:

Programem PIT pro 2021/2022 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT 28/B

PIT 28B - załącznik do PIT-28

PIT 28B - co to jest?

Płatnicy podatku zryczałtowanego składają w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-28, ale nie tylko. W zależności od tego, z jakiego źródła uzyskują przychody opodatkowane na zasadzie ryczałtu, zobowiązani są złożyć także wypełniony załącznik PIT-28/B i PIT-28/A.

Do kiedy złożyć PIT-28/B?

PIT 28/B nie jest samodzielną deklaracją i należy przesłać go do Urzędu wraz z PIT-28 2021. Podatnicy mogą złożyć wszystkie trzy dokumenty lub tylko dwa z nich. Wszystko zależy od tego, co podlega opodatkowaniu ryczałtem. PIT-28 za 2021 oraz załączniki do niego (w tym PIT-28/B) należy złożyć do 1 lutego 2021 roku.

Kto wypełnia PIT-28/B?

Formularz PIT-28/B dotyczy tych z podatników, którzy rozliczają przychody z tytułu spółek cywilnych i jawnych, które zdecydowały się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nie używają tego druku ryczałtowcy, których przychody pochodzą z samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, ani osoby uzyskujące przychody z tzw. wynajmu prywatnego. Wynajmem prywatnym nazywa się potocznie najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę i umowy podobne, rozliczane poza działalnością gospodarczą.

Wspólnicy – kto powinien złożyć PIT 28B?

Niezależnie od tego, ilu jest wspólników w składzie spółki jawnej lub cywilnej, rozliczają się oni osobno. Nie ma możliwości rozliczenia podatkowego spółki jako firmy – każdy ze wspólników składa własne zeznaniePIT-28 online oraz załącznik PIT-28/B.

UWAGA! Pomimo obowiązku osobnego rozliczania się każdego ze wspólników, należy pamiętać, że forma opodatkowania musi być wspólna dla wszystkich. Oznacza to, że wspólnicy muszą razem podjąć decyzję o tym, czy spółka będzie rozliczana na zasadach ogólnych czy ryczałtem. Nie ma możliwości, by część wspólników rozliczała się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a pozostali na zasadach ogólnych!

Jak wypełnić PIT-28/B 2021/2022?

W załączniku PIT 28B wpisuje się szczegółowo wszystkie źródła przychodu ze spółek cywilnych i jawnych opodatkowanych ryczałtem. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi spółka, a co za tym idzie – jaka stawka ryczałtu jej dotyczy, dane o przychodzie wpisuje się w odpowiednie pola.

Rozliczając ryczałtem przychody z kilku spółek cywilnych lub jawnych, należy wszystkie z nich wskazać w PIT-28/B.

Wiele spółek = wiele druków PIT-28/B?

Podatnicy, którzy są członkami większej liczby spółek cywilnych lub jawnych, które są opodatkowane na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczyć je na jednym druku PIT 28B. Dane o przychodach kolejnych spółek należy wpisać w odpowiednie pola, a jeśli ich zabraknie (bo spółek jest dużo) – po prostu wziąć kolejny druk PIT-28/B. Trzeba jednak pamiętać, aby w odpowiednim miejscu formularza zaznaczyć, że załączamy więcej niż jeden druk. Część C.3. w formularzu PIT-28/B, który składa się z kilku druków, należy wypełnić tylko raz – nie trzeba powtarzać informacji na każdym arkuszu.

Rozliczenie PIT 28B przez internet – szybciej i prościej!

Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania się z Urzędem Skarbowym przez internet. To duże ułatwienie – również dla płatników ryczałtu. Za pomocą programu do PIT można samodzielnie dokonać obowiązkowego rozliczenia, a co więcej – wysłać je do US bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach!

Program PIT Pro 2021/2022 – również dla PIT-28/B – jest wyposażony w system podpowiedzi, które prowadzą podatnika niemalże za rękę. Wskazują kolejne pola, podpowiadają, co w nie wpisać, alarmują, gdy w rozliczeniu znajdą się błędy… A przesyłane przez internet dane szyfrują – tak by zawsze były bezpieczne.

  • Nie mogę wydrukować deklaracji

    Masz problem z wydrukiem deklaracji PIT-28 z załącznikiem PIT-28/B? By wydrukować lub pobrać na komputer zeznanie wraz z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) po wysłaniu rozliczenia lub zapisaniu go na koncie: 1. Wejdź na stronę www.podatnik.info. 2. Przejdź do zakładki MOJE KONTO (prawy górny róg ekranu). 3. Zaloguj się na swoje konto podając adres e-mail i hasło. 4. Na środku ekranu zobaczysz „Moje Centrum Podatnika” – w nim znajdziesz wszystkie swoje PIT-y. 5. Wybierz PIT, który Cię interesuje i kliknij „Pobierz UPO”. 6. Pobierz dokument w formacie PDF. Uwaga! Generowanie druku może potrwać do 10 minut. Prosimy o cierpliwość.
  • Co to jest PIT-28/B?

    Załącznik PIT-28/B stanowi informację o przychodach podatnika stosującego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych – cywilnej lub jawnej. Załącznik PIT-28/B nie jest samodzielną deklaracją – należy złożyć go wraz z deklaracją PIT-28.
  • Dla kogo PIT-28/B?

    Załącznik PIT-28/B skierowany jest do podatników rozliczających się na druku PIT-28. Załącznik ten stanowi informację o Twoich przychodach, jeżeli stosujesz zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek cywilnych lub prawnych. W sytuacji, kiedy prowadzisz indywidualną działalność lub uzyskujesz przychody z prywatnego najmu, dzierżawy lub umów podobnych nie stosujesz załącznika PIT-28/B. W przypadku, gdy jesteś wspólnikiem wielu spółek – składasz jeden PIT-28/B, na którym wskazujesz wszystkie te spółki. Jeżeli brakuje na to miejsca w załączniku – składasz kolejny załącznik, w którym wskazujesz kolejne spółki, których jesteś wspólnikiem.

Poradniki Podatkowe

Formularze PIT

Formularze PIT do druku