Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28, gdy wynajmowane...
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://tiny.pl/gd4jl
Podatnik.info

Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28, gdy wynajmowane mieszkanie jest współwłasnością małżonków?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Współwłasność majątkowa małżonków


Podatnicy muszą pamiętać, że gdy przedmiot najmu lub dzierżawy należy do ich wspólnego majątku, to zarówno mąż, jak i żona powinni rozliczać przychody opodatkowane ryczałtem osobno. W takim przypadku w PIT-28, który trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2017 roku, oboje małżonków w odrębnych deklaracjach ma obowiązek wykazać wysokość uzyskanych przychodów proporcjonalnie do prawa w udziałach w zysku.


Jak opodatkować przychody z najmu oddzielnie?


Jednak zgodnie z ustawą, istnieje od tej reguły wyjątek, w ramach którego jeden z małżonków może sam w całości opodatkować przychód z najmu lub dzierżawy. Nawet, jeżeli pomiędzy mężem i żoną zachodzi wspólność majątkowa.


Aby ryczałt mógł rozliczać wyłącznie jeden z małżonków, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie. W dokumencie podatnicy muszą wskazać, który z nich będzie w całości odprowadzał na rzecz fiskusa daninę z uzyskanych przychodów z najmu lub dzierżawy.


Jaki termin złożenia oświadczenia w urzędzie skarbowym?


Jeśli małżonkowie chcą rozliczać oddzielnie w całości przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane ryczałtem, to jeden z podatników musi najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli po raz pierwszy osobno rozliczają przychody z tego tytułu w PIT-28 za 2016 rok, to taki dokument musieli przedstawić w urzędzie do 20 stycznia ubiegłego roku.


Z kolei jeżeli małżonkowie zaczynają osiągać przychody z najmu lub dzierżawy składnika wspólnego majątku w trakcie roku podatkowego, to jedno z nich musi złożyć oświadczenie w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednak nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymali pierwszy przychód.


Małżonek, który w złożonym u naczelnika skarbowego oświadczeniu zadeklarował rozliczanie wyłącznie przez siebie w całości przychodów z najmu lub dzierżawy osiągniętych w ubiegłym roku, do 31 stycznia 2017 roku musi wypełnić deklarację PIT-28.


W prosty sposób rozlicz przychody uzyskane w 2016 roku z najmu lub dzierżawy za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT-28 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:
 

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W 2016 roku wynajmowałeś mieszkanie w formie ryczałtu? Do 31 stycznia musisz złożyć PIT-28!