Formularz PIT 28 do druku – pobierz plik PDF dla PIT 28

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

1. Formularz do druku PIT 28 – PDF

Program PIT pro 2021/2022
Rekomenduje Instytut Polskiej Księgowości

PIT 28 druk obowiązuje podatników, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie każdy przychód może być opodatkowany w ten sposób. Z deklaracji PIT 28 mogą korzystać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, na przykład jednoosobową firmę czy też spółkę jawną lub cywilną.

Dodatkowo PIT 28 druk dotyczy również podatników rozliczających przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to również dochodów pochodzących ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnych upraw, hodowli lub chowu.

PIT-28 za 2021 do druku to dostęp do gotowego dokumentu, który należy przekazać do urzędu skarbowego. Według obowiązujących przepisów, termin dostarczenia deklaracji PIT 28, czyli przychodów rozliczanych na zasadach ryczałtu, mija ostatniego dnia lutego w kolejnym roku po roku podatkowym.

Uwaga! Może się jednak zdarzyć, że ostatni dzień miesiąca wypada w weekend lub święto. W takim przypadku termin przedłuża się do kolejnego dnia roboczego, na przykład 1 marca. Pamiętaj o jeszcze jednym ważnym terminie. PIT 28 druk obowiązuje osoby, które do 20 dnia kolejnego miesiąca po uzyskaniu pierwszych przychodów zgłosiły chęć rozliczania podatku w formie ryczałtu.

Jeżeli rozpocząłeś swoją działalność i osiągnąłeś pierwszy przychód w grudniu danego roku podatkowego, wówczas masz czas na zgłoszenie formy opodatkowania w terminie do końca grudnia. Takie oświadczenie możesz dostarczyć podczas wizyty w urzędzie, formie papierowej lub elektronicznie.

2. PIT 28 do druku – jak wypełnić go poprawnie?

Program PIT pro 2021/2022

PIT-28 druk przeznaczony do rozliczania przychodów podlegających ewidencjonowaniu. W zależności od rodzaju dochodu stawka może wynosić od 2% do 20%. Dlatego, zanim przejdziesz do wypełniania formularza, powinieneś dowiedzieć się, jak dokładnie prezentuje się wysokość opodatkowania w Twoim przypadku. Następnie zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad obowiązujących w przypadku PIT-28 do wypełnienia.

Po pierwsze podstawą opodatkowania jest uzyskiwany przychód. Po drugie w ramach PIT-28 za 2021 do druku nie otrzymasz możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów, ulgi na dziecko, ulgi IP BOX czy działalność B+R. Po trzecie zwróć uwagę na listę opłat, które każdy ma możliwość odliczenia w ramach  rozliczana PIT-28. Druk uwzględnia takie preferencje jak odliczenie:

  • Składki na ZUS,
  • Składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • Inne ulgi i odliczenia, na przykład rehabilitacyjne, mieszkaniowe, ulgi abolicyjnej.

Dodatkowo warto również podkreślić, że dochody pochodzące z różnych źródeł i opodatkowane w inny sposób niż ryczałt nie podlegają zsumowaniu. Każdy z nich powinien być rozliczony osobno w  przypadku uzyskiwania dochodów pochodzących od różnych źródeł, które dodatkowo są opodatkowane w inny sposób.

To ważne! Od stycznia 2019 roku nie musisz martwić się składaniem oświadczenia, jeżeli odprowadzasz podatki w formie ryczałtu od przychodów z najmu lub dzierżawy.

Jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie PIT 28, musi mieć świadomość, że w takim przypadku niemożliwe będzie złożenie wspólnego zeznania podatkowego z małżonkiem. Nawet kiedy od części dochodów odprowadza podatek na zasadach ogólnych, nie może podzielić ich z małżonkiem. Istnieje jednak pewien wyjątek. Jest nim ryczałt od dochodów z wynajmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy.

Uwaga! W takiej sytuacji nadal przysługuje Ci prawo do wspólnego rozliczenia, ale nie deklaracji PIT 28, a jedynie dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, na przykład z takich źródeł jak: umowa zlecenie, umowa o pracę. PIT-28 druk powinien być również wzbogacony o odpowiednie załączniki: PIT O i PIT D dotyczące zastosowanych ulg. Pamiętaj, że te dokumenty muszą być dołączone do PIT-28 za 2021 do druku.

PIT 28 – zamień druk na program do rozliczeń pit online

Warto zwrócić uwagę, że formularz PIT 28 do druku nie musi być dostarczony do urzędu w formie papierowej. Możesz skorzystać z programu pozwalającego na rozliczenie PIT 28 przez internet Podatnik.info. Znajdziesz w nim m.in. Pit-28 do wypełnienia online. Dzięki niemu możesz przede wszystkim dopełnić wszelkich formalności bez wychodzenia z domu i zaoszczędzić swój czas.

Dodatkowo masz do dyspozycji pomoc ekspertów, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Dzięki temu unikniesz błędów oraz możesz usprawnić rozliczenie PIT 28. Zwróć uwagę, że otrzymujesz do dyspozycji dwa rozwiązania, w ramach których program do pit online może:

  • Automatycznie dobrać i wypełnić rodzaj deklaracji do podanych przez Ciebie odpowiedzi na kluczowe pytania,
  • Sprawdzić poprawności wypełnionej przez Ciebie deklaracji.

Warto również zwrócić uwagę, że cały proces zajmie Ci do kilkunastu minut, a rozliczenie PIT 28 trafi prosto do właściwego urzędu skarbowego. Deklaracja online wygląda dokładnie tak samo jak formularz PIT 28 do druku. Jeżeli zdecydujesz się na dopełnienie formalności online, zredukujesz ryzyko pojawienia się błędów do minimum.

×

Wersja mobilna

Drogi użytkowniku, wersja którą próbujesz pobrać jest przeznaczona na komputery z systemem windows.

Aby później rozliczyć się za pomocą komputera, podaj swój adres e-mail by otrzymać link do pobrania programu.

Jeśli nie chcesz korzystać z komputera, możesz rozliczyć się online tutaj