Formularz PIT 38 do druku – pobierz plik PDF dla PIT 38

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

1. Formularz do druku PIT 38 – PDF

Program PIT pro 2021/2022
Rekomenduje Instytut Polskiej Księgowości

PIT 38 druk obowiązuje podatników, którzy odprowadzają podatek od dochodów kapitałowych. Ta deklaracja obowiązuje w przypadku:

  • przychodów z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną,
  • podatników, którzy nabyli udziały w spółkach, które mają osobowość prawną, albo wkłady w spółdzielniach wskutek przekazania wkładu niepieniężnego w innej formie niż przedsiębiorstwo lub jego część,
  • przychodów uzyskanych w ramach odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, czyli sprzedaży kryptowalut.

Jeżeli podatnik osiągnął w danym roku podatkowym przychody z tytułu wymienionego na powyższej liście, ma obowiązek złożenia deklaracji PIT 38. Ostateczny termin dostarczenia zeznania w tym przypadku przypada na ostatni dzień kwietnia w roku następującym po roku podatkowym, w którym odnotowano zdarzenia skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego. Jeżeli 30 kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub weekend, wówczas rozliczenie PIT 38 należy dostarczyć najpóźniej do kolejnego dnia roboczego, czyli na przykład 2 maja.

Co powinien zawierać PIT 38 druk? W tym przypadku istotna jest informacja, że formularz PIT-38 za 2021 do druku powinien zawierać zyski za dany rok podatkowy według terminu odpłatnego zbycia, a nie datę poniesienia kosztów czy nabycia prawa do sprzedaży papierów wartościowych. PIT-38 druk to formularz, który należy wypełnić na podstawie informacji PIT-8C.

2. PIT 38 do druku – jak wypełnić go poprawnie?

Program PIT pro 2021/2022

Formularz PIT 38 do druku znajdziesz na stronie Podatnik.info. Za jej pośrednictwem możesz wypełnić potrzebny formularz oraz zyskać niezbędne wsparcie od ekspertów. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak skorzystać z tego rozwiązania, zwróćmy uwagę na zasady wypełniania deklaracji PIT 38.

Po pierwsze wszystkie informacje niezbędne do wypełnienia PIT-38 za 2021 do druku znajdziesz w informacji PIT-8C. Jest to druk, który musi wypełnić i wysłać biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny. Może się jednak zdarzyć, że informacja nie dotrze na czas do podatnika. W takiej sytuacji podatnik nadal ma obowiązek wypełnić formularz PIT 38 do druku lub online. Zanim rozpocznie się wypełnianie PIT-38, druk powinien być sprawdzony pod względem zgodności z wszystkimi uwzględnionymi w niej informacjami i zweryfikowany, czy znajdują się w nim wszystkie informacje.

Jeżeli masz PIT 38 do wypełnienia i pozostajesz w związku małżeńskim  z osobą, która również uzyskuje dochody kapitałowe, nie zyskujesz prawa do rozliczenia PIT 38. W takim przypadku każdy podatnik ma obowiązek wypełnić osobną deklarację dla siebie. Warto również zwrócić uwagę na wprowadzoną daninę solidarnościową, czyli tak zwany III próg podatkowy w wysokości 4%.

Jeżeli dochód podatnika przekracza kwotę 1 000 000 zł, ma on obowiązek zapłaty dodatkowego podatku. Jak to zrobić? Gdzie wpisać odpowiednią informację?

3. PIT 38 – zamień druk na program do rozliczeń pit online

Odpowiedzi na powyżej zadane pytania możesz otrzymać od ekspertów z serwisu Podatnik.info. Każdy użytkownik ma pełny dostęp do specjalistów, którzy służą radą i pomocą. Dzięki temu możesz zredukować ryzyko błędów i uniknąć dodatkowej korekty. Formularz PIT-38 do wypełnienia na stronie Podatnik.info jest zawsze aktualny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo otrzymasz wskazówki, w jaki sposób krok po kroku uzupełnić PIT 38 druk.

Jeżeli zdecydujesz się na rozliczenie PIT 38 przez internet, zaoszczędzisz wiele czasu i unikniesz wizyty w urzędzie skarbowym. Po uzupełnieniu deklaracji w Podatnik.info, program wyśle ją automatycznie do wskazanego przez Ciebie urzędu skarbowego. W zależności od swoich potrzeb możesz

  • samodzielnie wypełnić deklarację i poprosić program do rozliczeń pit o sprawdzenie wpisanych już informacji,
  • udzielić najważniejszych informacji z formularza PIT 8C, na podstawie których program sam zajmie się wypełnianiem deklaracji PIT 38,
  • odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań, następnie na podstawie uzyskanych informacji, program dobierze odpowiednią deklarację i wypełni ją za Ciebie.

Każde z powyższych rozwiązań ułatwi Ci wypełnienie PIT-38 za 2021 do druku lub online. Jeżeli masz godziny pracy, które kolidują z terminami otwarcia oddziału urzędu skarbowego, rozliczenie PIT 38 online udostępni Ci PIT-38 do wypełnienia w dowolnym terminie. Od Ciebie zależy to, kiedy zdecydujesz się na dopełnienie formalności online. Musisz jedynie pamiętać o ostatecznym terminie składania deklaracji PIT 38, który przypada na ostatni dzień kwietnia danego roku podatkowego.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku rozliczenia przez internet zyskujesz również prawo do składania korekty oraz dopełnienia dodatkowych formalności online. Ponadto możesz otrzymywać przez internet wszystkie informacje zwrotne od urzędu skarbowego. Dzięki temu masz szansę na szybszą reakcję i ewentualne poprawienie formularza w przypadku błędów. 

Dodatkowo możesz rozpocząć wypełnianie deklaracji PIT 38,  a następnie w każdej chwili przerwać. W takim przypadku wprowadzone informacje będą zapisane w chmurze lub w wersji programu Podatnik.info na komputer. Dzięki temu możesz do nich wrócić w dowolnym momencie.

×

Wersja mobilna

Drogi użytkowniku, wersja którą próbujesz pobrać jest przeznaczona na komputery z systemem windows.

Aby później rozliczyć się za pomocą komputera, podaj swój adres e-mail by otrzymać link do pobrania programu.

Jeśli nie chcesz korzystać z komputera, możesz rozliczyć się online tutaj