Załącznik PIT-28B – rozliczenie przychodu spółek...
pixabay.com
Podatnik.Info

Załącznik PIT-28B – rozliczenie przychodu spółek cywilnych i jawnych

Formularz PIT-28B wraz z deklaracją może zostać uzupełniony za pomocą programu PIT. Użytkownik, wykonując jedynie parę kliknięć, będzie mógł przesłać te dokumenty prosto do urzędu skarbowego.

  

Kiedy podatnik składa załącznik PIT-28/B?

PIT-28/B zawiera informacje dotyczące przychodów podatnika, które wynikają z działalności prowadzonej w formie spółki (bądź spółek) osób fizycznych. Informacje zawarte w załączniku PIT-28/B nie mogą być umieszczane i sumowane w druku PIT-28/A. Załączniki te należy traktować rozłącznie, biorąc pod uwagę zależność pomiędzy przedsiębiorcą a spółką. Jeśli prowadzi on działalność w formie spółki jawnej lub cywilnej, zobligowany jest do złożenia dwóch załączników, których nie należy traktować tożsamo. Konieczność złożenia pierwszego z nich wynika z tytułu działalności w spółce, drugi służy do wykazania dochodów prywatnych, o ile występują poza spółką. Jeśli przedsiębiorca jest wyłącznie wspólnikiem w takiej spółce, musi on złożyć deklarację PIT-28, wraz z załącznikiem PIT-28/B.

   

PIT-28/B a działalność w kilku spółkach

Kwoty zawarte w dwóch załącznikach do PIT-28 są sumowane dopiero w deklaracji. Jeśli przedsiębiorca jest wspólnikiem w więcej niż jednej spółce, składa tylko jeden PIT-28B, w którym wymienia wszystkie spółki, w których pełni on funkcję wspólnika. W przypadku małżeństw, niezależnie od postanowień dotyczących wspólnego rozliczenia podatkowego, PIT-28/B musi zostać wypełniony samodzielnie. Analogiczna sytuacja występuje przy uzupełnieniu formularza PIT-28/A.

  

Do kiedy należy złożyć deklarację z załącznikiem PIT-28B?

Załącznik PIT-28/B musi zostać złożony wraz z deklaracją do 31 stycznia. Zarówno deklarację roczną PIT-28, jak i wymagany załącznik, można uzupełnić przy pomocy programu PIT. Przy pomocy aktualnych formularzy oraz wbudowanego kalkulatora, program wyliczy zobowiązanie względem fiskusa i umożliwi przesłanie wypełnionej dokumentacji przez internet. Deklaracja może również zostać wydrukowana w celach archiwizacyjnych, przesłania jej pocztą tradycyjną lub przekazania osobiście.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także