
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
„PIT-37 − co to jest?” – pytanie to pojawia się najczęściej wśród najmłodszych podatników, którzy rozpoczęli karierę zawodową w minionym roku kalendarzowym. Tę deklarację co roku uzupełnia ok. 4 na 5 podatników. Zobacz co należy wiedzieć o deklaracji PIT-37 oraz kto powinien wypełnić deklarację PIT-37.
Przejdź do akapitów:
Formularz ten dotyczy prawie wszystkich osób zarabiających pensję netto, czyli taką, która została pomniejszona o obowiązujące składki.
Stosując pewne uproszczenia, deklarację PIT-37 2019 można zdefiniować jako rozliczenie rocznych zarobków, uzyskanych przez podatnika od płatnika. Co kryje się pod tym pojęciem? Świadcząc pracę względem swojego pracodawcy (niezależnie od rodzaju umowy), pracownik otrzymuje wynagrodzenie w formie netto. Po stronie pracodawcy określanego przez prawo podatkowe jako płatnika, powstaje wówczas obowiązek uiszczenia za pracownika − w prawie podatkowym podatnika, zaliczki na podatek dochodowy, ubezpieczenia ZUS czy ubezpieczenie zdrowotne. To właśnie te poniesione opłaty stanowią różnicę pomiędzy pensją netto a brutto.
Deklaracja PIT-37 za 2019 jest przeznaczona dla podatników, którzy za poprzedni rok podatkowy osiągnęli dochody wyłącznie przy pośrednictwie płatnika, którego firma (źródło dochodu) znajduje się na terenie Polski. Wynagrodzenie, uzyskane w oparciu o zasady ogólne i skalę podatkową, może wynikać m.in. z:
stosunku pracy,
stosunku służbowego,
pracy nakładczej,
świadczeń bądź zasiłków przedemerytalnych,
należności wynikających z członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
zasiłków pieniężnych, otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia społecznego,
stypendiów naukowych,
osobiście wykonywanej działalności: umowy zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, obowiązków społecznych i sportowych,
przychodów z praw autorskich lub praw majątkowych,
świadczeń z Funduszu Pracy bądź z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
pracy, wykonywanej jako osoba aresztowana bądź skazana,
nawiązania umowy aktywizacyjnej.
Nawet jeśli dochody podatnika upoważniają go do złożenia deklaracji PIT-37, muszą zostać spełnione również inne kryteria. Osoba taka nie mogła trudnić się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (lub działów specjalnych produkcji rolnej), opodatkowanej zgodnie z założeniami zasad ogólnych i skali podatkowej, rozliczyć się wraz z małoletnimi dziećmi, jak również uwzględnić w swoich rocznych dochodach strat poniesionych we wcześniejszych latach.
Podatek możesz rozliczyć wspólnie z małżonkiem, jeżeli druga strona także wypełnia PIT-37.
Jeżeli więc uzyskujesz przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jesteś wspólnikiem w spółce jawnej, cywilnej lub partnerskiej, czy też komandytariuszem lub komplementariuszem w spółce komandytowej, zeznanie podatkowe PIT-37 nie jest dla Ciebie.
Do urzędu skarbowego nie musisz też składać deklaracji PIT-37, jeżeli dotyczy Cię tzw. zerowy PIT. A więc kiedy obejmuje Cię ulga dla młodych. Na czym ona polega? Osoby uzyskujące przychód od płatnika, które nie ukończyły 26. roku życia, a ich przychody nie przekraczają w roku podatkowym 2019 kwoty 35 636,67 zł.
Zastanawiasz się jak wypełnić PIT-37? Wzór wypełnionej poprawnie deklaracji znajdziesz w urzędzie skarbowym.
Otrzymany od pracodawcy przed końcem lutego PIT-11 stanowi dokładne wyszczególnienie kwot, o które przez cały rok podatkowy było potrącone jego miesięczne wynagrodzenie. Obowiązek pomniejszenia pensji przez pracodawcę wynika bezpośrednio z treści ustawy o PIT, zgodnie z którą to na pracodawcy spoczywa zarówno wyliczenie odpowiedniej wysokości tych zaliczek, jak i ich odprowadzenie do odpowiedniego urzędu skarbowego. To właśnie ten przepis jest bezpośrednią przyczyną podziału na płatnika i podatnika, gdyż zobowiązuje pracodawcę do pośredniczenia w regulacji należności względem fiskusa.
Zeznanie podatkowe PIT-37 posiada także rubrykę, w której wpisujesz koszty uzyskania przychodu. Przy umowie o pracę możesz mieć 2 rodzaje kosztów uzyskania przychodu: autorskie i ryczałtowe.
Co to jest PIT-37? W zdecydowanej większości przypadków to po prostu deklaracja dla zatrudnionego w oparciu o umowę pracownika – świadczącego pracę i otrzymującego wynagrodzenie w postaci netto. Deklarację PIT-37 online najprościej rozliczyć przy użyciu programu PIT – umożliwia on błyskawiczne wypełnienie całego formularza wraz z załącznikami, a użytkownik już po chwili otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru, świadczące o dopełnieniu obowiązku podatkowego. I tak papierowa wersja PIT-37 i wzór jej nie będą Ci potrzebne.