Nie dostałem druku PIT od pracodawcy. Co teraz?
http://sxc.hu/
podatnik.info

Nie dostałem druku PIT od pracodawcy. Co teraz?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

PIT-11 − co to jest?


PIT-11 to informacja podatkowa, którą płatnik (najczęściej Twój pracodawca) ma obowiązek przekazać Ci za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej (wiadomość e-mail) za potwierdzeniem odbioru do końca lutego. Informacja ta jest potrzebne do prawidłowego wypełnienia swojej deklaracji podatkowej. W ciągu roku podatkowego możesz otrzymać więcej niż jedną deklarację PIT-11. Dane ze wszystkich druków tego typu należy zsumować i przedstawić do rozliczenia urzędowi skarbowemu na jednej deklaracji podatkowej. 


Co ważne, płatnik do końca stycznia ma obowiązek przesłania takiej informacji podatkowej do urzędu skarbowego. Na tej podstawie oraz regularnie odprowadzanych składek do urzędu skarbowego, KAS przygotowuje Twoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok. 


Brak PIT-11 − co robić?


Jeżeli płatnik nie przesłał Ci informacji podatkowej PIT-11 w odpowiednim terminie lub nie przesłał jej w ogóle, warto najpierw skontaktować się z nim i upomnieć się o nią. Być może pracodawca przesłał Ci deklarację na inny adres lub też przesyłka zaginęła na poczcie. Dlatego zawsze lepiej najpierw załatwić sprawę polubownie. Wiedz, że nie przesłanie Ci takiej informacji jest naruszeniem prawa skarbowego, za które mogą grozić poważne kary pieniężne (grzywna). O braku informacji PIT-11 poinformuj pracodawcę najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. To może posłużyć Ci później jako dowód, który będziesz musiał przedstawić przed urzędem skarbowym.


Kolejnym krokiem może być zgłoszenie się do urzędu skarbowego o przesłanie PIT-11, które pracodawca przekazał fiskusowi do końca stycznia 2020. Może jednak i tu okazać się, że pracodawca nie dochował także tego obowiązku.

 

Mimo to brak PIT-11 nie zwalnia podatnika ze złożenia poprawnej deklaracji PIT za dany rok podatkowy. Jeżeli nie masz informacji od płatnika, samodzielnie, na podstawie posiadanych rachunków czy pasków wypłaty powinieneś wypełnić swój PIT. Jeżeli pracodawca przekazywał Ci co miesiąc rozliczenie, a więc wykazywał wysokość odprowadzanych składek ZUS, koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy, obliczenie samodzielnie podatku nie będzie problematyczne. 


Jeżeli jednak nie otrzymywałeś co miesiąc takich informacji, najlepiej posiłkować się wpłatami na konto, które otrzymywałeś od pracodawcy. W takim przypadku oszacuj, ile wynosić mogły dane składki. Wyliczenia będą jednak zapewne niedokładne. Dlatego dołącz informację o zaistniałej sytuacji skierowaną do urzędu skarbowego. Za dowód możesz podać upomnienie pracodawcy o braku PIT-11 i zwrotka listu poleconego. 


Pamiętaj, że to Ty, jako podatnik odpowiadasz przed urzędem skarbowym za poprawność wypełnienia swojej deklaracji i odprowadzenia składek!


Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dostałem PIT-11. Co dalej?