Do kiedy PIT-39?
Redakcja
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/b8892
Podatnik.info

Do kiedy PIT-39?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wyjątkiem są osoby sprzedające nieruchomość w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, którzy rozliczają się w oparciu o PIT-36, PIT-36L czy PIT-28. Sprawdź też, jak obliczyć w przypadku rozliczania PIT-39 termin upływu 5 lat. PIT-39 − do kiedy rozliczyć i kto powinien zapłacić podatek z tego tytułu. 

PIT−39 − do kiedy go przesłać do urzędu skarbowego?

 

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350, PIT-39 należy wypełnić do 30 kwietnia. Jeżeli ostatni dzień kwietnia będzie przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia deklaracji PIT-39 będzie przesunięty na 2 maja, do godziny 23:59. 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

W tym roku 30 kwietnia wypada we wtorek, a więc przepisy szczególne nie mają w tym roku zastosowania. Pamiętaj, że deklarację PIT-39 możesz rozliczyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. 

 

PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?

 

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, PIT-39 muszą wypełnić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od momentu kupna lub wybudowania nieruchomości czy uzyskania prawa do nieruchomości na podstawie użytkowania wieczystego, uzyskali przychody ze sprzedaży:

 

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.

 

Należy pamiętać, żeby dokładnie wyliczyć okres 5 lat od momentu nabycia lub wybudowania nieruchomości. Jeżeli sprzedaż domu lub mieszkania nastąpi po tym czasie, to podatnik nie musi wykazywać 19 procent podatku w rozliczeniu PIT-39.

 

Przykład

 

Pani Edyta kupiła mieszkanie w listopadzie 2021 roku. Jeżeli chciałaby je sprzedać bez konieczności płacenia 19 proc. podatku, najwcześniej może to zrobić po 31 grudnia 2026 roku. A więc faktycznie po upływie 5 lat i 1 miesiąca. Jest to efektem tego, że zgodnie z ustawą okres 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości liczy się od 31 grudnia 2021 roku.

PIT-39 nie wypełniają osoby, które dokonały odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa do nieruchomości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali dom, jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku takiego odpłatnego zbycia nieruchomości także i oni są zobowiązani wypełnić PIT-39 obok PIT-36, PIT-36L czy PIT-28.

Odpłatne zbycie nieruchomości oznacza także zmianę czy odpłatne zniesienie prawa współwłasności. 

 

PIT-39 − jak wypełnić?

 

19-procentowy podatek polskiemu fiskusowi muszą również zapłacić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości położonej za granicą, dokonali odpłatnego zbycia nieruchomości. W takim przypadku do deklaracji PIT-39 należy dołączyć załącznik PIT/ZG.

 

Jednak konieczności zapłaty 19-procentowego podatku można uniknąć. W takim przypadku pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości należy w ciągu trzech lat od momentu transakcji przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?”.

 

W prosty sposób deklarację PIT-39 można wypełnić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2023/2024 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji, użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu.

 

Program PIT pro 2023/2024 dostarczy PIT-39 przez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.

 

Nie zwlekaj i prześlij deklarację za 2023 rok do urzędu skarbowego pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

 

  • imienia,

  • nazwiska,

  • daty urodzenia,

  • nr PESEL lub NIP,

  • kwoty przychodu za poprzedni rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?