Do kiedy PIT-39?
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/b8892
Podatnik.info

Do kiedy PIT-39?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wyjątkiem są osoby sprzedające nieruchomość w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, którzy rozliczają się w oparciu o PIT-36, PIT-36L czy PIT-28. Sprawdź też, jak obliczyć w przypadku rozliczania PIT-39 termin upływu 5 lat. PIT-39 − do kiedy rozliczyć i kto powinien zapłacić podatek z tego tytułu. 

PIT−39 − do kiedy go przesłać do urzędu skarbowego?


Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350, PIT-39 należy wypełnić do 30 kwietnia. Jeżeli ostatni dzień kwietnia będzie przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia deklaracji PIT-39 będzie przesunięty na 2 maja, do godziny 23:59. 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy.


W tym roku 30 kwietnia wypada w czwartek, a więc przepisy szczególne nie mają w tym roku zastosowania. Pamiętaj, że deklarację PIT-39 możesz rozliczyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. 


PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, PIT-39 muszą wypełnić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od momentu kupna lub wybudowania nieruchomości czy uzyskania prawa do nieruchomości na podstawie użytkowania wieczystego, uzyskali przychody ze sprzedaży:


  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.


Należy pamiętać, żeby dokładnie wyliczyć okres 5 lat od momentu nabycia lub wybudowania nieruchomości. Jeżeli sprzedaż domu lub mieszkania nastąpi po tym czasie, to podatnik nie musi wykazywać 19 procent podatku w rozliczeniu PIT-39.


Przykład


Pani Edyta kupiła mieszkanie w listopadzie 2011 roku. Jeżeli chciałaby je sprzedać bez konieczności płacenia 19 proc. podatku, najwcześniej może to zrobić po 31 grudnia 2016 roku. A więc faktycznie po upływie 5 lat i 1 miesiąca. Jest to efektem tego, że zgodnie z ustawą okres 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości liczy się od 31 grudnia 2011 roku.


Jak widzisz termin 5 lat liczy się od ostatniego dnia roku, w którym nieruchomość została wybudowana lub nabyta. Od 1 stycznia 2019 roku duża zmianą w prawie podatkowym dotyczącą rozliczenia deklaracji PIT-39 jest obliczanie terminu nabycia czy wybudowania nieruchomości w przypadku spadku. Do tej pory 5-letni okres obliczało się od ostatniego dnia roku, w którym doszło do spadkobrania przez spadkodawcę. Od 1 stycznia 2019 r. termin ten uległ zmianie na korzyść spadkobiercy. 5 lat liczy się od ostatniego dnia roku, w którym to spadkodawca nabył nieruchomość lub prawo do nieruchomości czy też wybudował ją jako właściciel. Oznacza to, że wiele sprzedaży nieruchomości nabywanych w drodze spadku będzie zwolnione z obowiązku wypełniania PIT od sprzedaży nieruchomości.


PIT-39 nie wypełniają osoby, które dokonały odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa do nieruchomości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali dom, jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku takiego odpłatnego zbycia nieruchomości także i oni są zobowiązani wypełnić PIT-39 obok PIT-36, PIT-36L czy PIT-28. 


Odpłatne zbycie nieruchomości oznacza także zmianę czy odpłatne zniesienie prawa współwłasności. 


PIT-39 − jak wypełnić?


19-procentowy podatek polskiemu fiskusowi muszą również zapłacić podatnicy, którzy przed upływem 5 lat od daty zakupu lub wybudowania nieruchomości położonej za granicą, dokonali odpłatnego zbycia nieruchomości. W takim przypadku do deklaracji PIT-39 należy dołączyć załącznik PIT/ZG.


Jednak konieczności zapłaty 19-procentowego podatku można uniknąć. W takim przypadku pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości należy w ciągu dwóch lat od momentu transakcji przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?”.


W prosty sposób deklarację PIT-39 można wypełnić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2019/2020 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji, użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu.


Program PIT pro 2019/2020 dostarczy PIT-39 przez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2019 rok do urzędu skarbowego pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:


  • imienia,

  • nazwiska,

  • daty urodzenia,

  • nr PESEL lub NIP,

  • kwoty przychodu za 2018 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-39 – co to jest i kto go wypełnia?