Ulga internetowa 2020 o jak z niej skorzystać?
https://pixabay.com/pl/ipad-tabletka-technologia-dotyka%C4%87-820272/
Podatnik.info

Ulga internetowa 2020 o jak z niej skorzystać?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

Ulga internetowa 2020 – kto może z niej skorzystać?

Jeśli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i w poprzednim roku płaciłeś za użytkowanie sieci Internet, będziesz mógł skorzystać z tego rodzaju ulgi podatkowej. Aby to zrobić, musisz spełnić kilka istotnych warunków.

Po pierwsze, Twoje dane muszą widnieć na dowodach wpłaty za internet, podobnie jak na umowie potwierdzającej zakup internetu. W razie kontroli skarbowej powinieneś być przygotowany na przedstawienie ponoszenie przez Ciebie wydatków.

Po drugie, ulga internetowa 2020 będzie Ci przysługiwać jedynie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego rodzaju odliczenia lub zrobiłeś to jeden raz w roku 2019.

Po trzecie, z ulgi za internet możesz skorzystać wyłącznie wtedy, gdy rozliczasz się z przychodów na formularzu PIT-28, PIT-36 bądź PIT-37.

Co wchodzi w skład ulgi za internet?

Czy ulga internetowa 2020 przysługuje podatnikowi tylko wtedy, gdy korzysta z sieci w domu? Sposobów na odliczenie tego typu wydatków od podatku jest więcej.

  1. Korzystanie z internetu w telefonie – jeśli posiadasz dokument zawierający Twoje dane oraz wyszczególnioną usługę,
  2. Korzystanie z internetu w kafejce internetowej – jeśli posiadasz potwierdzenie korzystania z internetu, zawierające Twoje dane,
  3. Korzystanie z internetu zakupionego razem z innymi usługami – jeżeli na rachunku zostanie wyszczególniona kwota za korzystanie z internetu. Jeśli na umowie np. za internet i telewizję kablową nie zostanie dokładnie opisana cena za korzystanie z sieci internetowej, samodzielnie nie będziesz mógł dokonać takiego podziału.

Kiedy nie przysługuje ulga za internet? Nie odliczysz od podatku kwot wydanych na obsługę telefoniczną sieci internetowej, modernizację, naprawę ani instalację sieci.

Limit i sposób odliczenia

Co istotne, oprócz limitu lat korzystania z ulgi internetowej, obowiązuje również limit kwotowy. Wynosi on 760 złotych rocznie – tyle maksymalnie może odliczyć od podatku jeden podatnik, jeżeli w ciągu roku poniósł dokładnie taki wydatek. Jeśli kwota była niższa, odliczenie od podatku również będzie wynosiło proporcjonalnie mniej.

Jak odliczyć ulgę za internet? Można zrobić to, składając zeznanie podatkowe dowolną metodą, również w formie e-deklaracji. Do zeznania PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 należy dołączyć formularz PIT-O, w którym podatnik jest zobowiązany wykazać prawo do ulgi internetowej.

Dowody na poniesienie wydatku na internet w 2020 r.

Ulga na internet jest odliczeniem, które przysługuje jednorazowo. Dlatego też prawo podatkowe zobowiązuje beneficjentów tego odliczenia do dostarczenia odpowiednich dokumentów potwierdzających spełnienie niezbędnych warunków. Dowody dostarczane do urzędu skarbowego powinny potwierdzać możliwość skorzystania z ulgi. W tym celu należy przygotować faktury dokumentujące wydatki na internet. Taki dokument powinien zawierać informacje o wysokości opłaty za internet oraz dane podatnika.

Dlaczego jest to tak ważne? Możliwość odliczenia ulgi na internet przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy widnieją w dokumentach jako osoby korzystające z usług dostawcy, obciążane wydatkami z tytułu użytkowania sieci internet. Jeżeli chcesz rozliczyć swoje wydatki na internet razem ze współmałżonkiem, na fakturze powinny znaleźć się dane obojga małżonków. W innym przypadku może pojawić problem z przyznaniem prawa do ulgi na internet.

Pamiętaj! Ulga na internet nie przysługuje na działania związane z modernizacją, instalacją, naprawą, a także obsługą techniczną sieci internetowej.

Podsumowanie: Ulga na internet

Ulga na internet przysługuje podatnikom, którzy do tej pory nie skorzystali z tej preferencji. Należy pamiętać, że odliczenie ma charakter jednorazowy i przysługuje rok po roku. Jeżeli podatnik odliczył wydatki z tytułu użytkowania sieci internet w 2019 roku, ale nie odliczył ich w 2020 roku, traci szansę na obniżenie wysokości podatku w ten sposób w 2021 roku. Pamiętaj również o limicie ulgi na internet. Maksymalna kwota, jaką możesz odliczyć, wynosi 760 zł. Limit ten przysługuje każdemu podatnikowi, który może udowodnić swoje wydatki z tytułu użytkowania sieci.

Jeżeli korzystasz z internetu w pakiecie z innymi usługami, nadal masz szansę na skorzystanie z ulgi na internet. Musisz jednak pamiętać, że faktura powinna zawierać wyodrębnioną kwotę za korzystanie z sieci. W przypadku odliczenia ulgi na internet przez obu małżonków warto zadbać o fakturę zawierającą dane dwóch osób. Skorzystaj z podatnik.info i rozlicz ekspresowo swoje zobowiązania z urzędem skarbowym!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na leki 2020/2021 - kiedy przysługuje i jak ją rozliczyć?