Ulga na leki – sprawdź co możesz odliczyć
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Ulga na leki – sprawdź co możesz odliczyć

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga na leki to część ulgi rehabilitacyjnej. Dlatego też nie każdy może medykamenty od podatku odliczyć. Skorzystać będą mogły wyłącznie osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną. Drugą kategorią są osoby, które utrzymują osoby niepełnosprawne, nawet gdy te pracują. W tym przypadku jednak pojawia się limit. Taki niepełnosprawny nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 13 200 zł.

Dodatkowo nie wszystko co kupimy w aptece uldze podlega. Przede wszystkim, odpis nie obejmuje rozmaitych suplementów diety i  witamin. 

Co możemy odliczyć?

Generalna zasada jest taka, że odliczyć możemy tylko te leki, które przepisał nam lekarz specjalista. Musi on stwierdzić, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Oznacza to tyle, że ulga nie obejmuje leków bez recepty, przyjmowanych na własną rękę, ani przykładowo antybiotyków przepisanych przez lekarza rodzinnego. Od podatku nie odpiszemy też  środków opatrunkowych, cewników, strzykawek do podawania zmiksowanego jedzenia, igieł, wenflonów, zestawu do przetłaczania płynów.

Co ciekawe, prawo do ulgi przysługuje na wszystkie leki, jakie przepisze specjalista. Nie ma znaczenia czy są one związane są ze schorzeniem, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność, czy też z jakimkolwiek innym schorzeniem. Przykładowo cierpimy na zwyrodnienie kręgosłupa. Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie o trwałym lekkim stopniu niepełnosprawności. Po jakimś czasie zachorowaliśmy także na cukrzycę. Nie ma ona bezpośredniego związku z naszą pierwotną chorobą. A mimo to, jeżeli diabetolog przepisze nam odpowiednie leki, będziemy mogli je odliczyć od podatku. 

Przepisy nie precyzują w jakiej formie lekarz miałby potwierdzać nasze prawo do ulgi.  Istotne jest tylko by zawierało imię i nazwisko lekarza, który je wystawił, nazwę leku oraz okres jego stosowania, a także imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej. Jeżeli będziemy mieli kontrolę skarbówki, by udowodnić nasze prawo do ulgi wystarczy przedstawić na przykład zaświadczenie lekarskie.  

Jak to się liczy

Ulga na leki jest nietypowym elementem ulgi rehabilitacyjnej. Nie zalicza się ani do odliczeń limitowanych, ani nielimitowanych.  Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, u których kwota miesięcznych wydatków na zakup leków przekroczy kwotę 100 zł. Oznacza to, że rozliczamy wyłącznie nadwyżkę.

 

Wydając na leki w danym miesiącu powiedzmy 300 zł, można odliczyć 200.  Dodatkowo zakup trzeba będzie udowodnić i tu nie wystarczy paragon. Potrzebna będzie recepta – to od pewnego czasu jest dużo prostsze do wykazania – wszelkie przepisane leki odnaleźć można w internecie na indywidualnych kontach pacjentów. Po drugie potrzebny nam będzie także dokument, który udowodni, że  lek faktycznie kupiliśmy. Musi zawierać informacje identyfikujące tego kto kupuje i tego kto sprzedaje oraz rodzaj kupionego leku i ile za niego zapłaciliśmy, więc może być to faktura. 

Ważne, by  nie sumować wydatków poniesionych w jednym miesiącu z wydatkami poniesionymi w następnym. Ten kto za leki zapłaci mniej niż ustawowy pułap – dajmy na to 90 złotych – leków odliczyć nie będzie mógł. Dodatkowo odliczamy to co faktycznie zapłaciliśmy. Jeżeli więc lek jest częściowo refundowany, odliczamy kwotę jaką zapłaciliśmy, a nie całą wartość leku.  

Jak to odliczyć

Leki odliczamy wpisując właściwą kwotę w deklaracji PIT-36 lub PIT-37 oraz uzupełniają załącznik PIT/O. Uwaga, jeśli rozliczamy się podatkiem liniowym, ulga na leki nam nie przysługuje.

Jeżeli na przykład jesteśmy niepełnosprawni, ale leki kupujemy też dla osoby niepełnosprawnej, którą ma na utrzymaniu, to w takiej sytuacji sumujemy kwotę wszystkich poniesionych wydatków z tego tytułu w danym miesiącu - zarówno za własne leki, jak i leki osoby, którą się opiekujemy.  A dopiero od tej kwoty ustala się nadwyżkę ponad 100 złotych.

Jeżeli natomiast rozliczamy się z małżonkiem, to limit dla każdego liczymy z osobna.  Jeżeli sumy na fakturach męża i żony będą niższe niż 100 złotych, to nawet jeśli po zsumowaniu próg ten przekraczają, to żadne z nich nie ma prawa do ulgi.

W jaki sposób rozliczyć PIT? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a zarazem najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! Skorzystaj z programu podatnik.info i rozlicz się w 5 minut!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na leki 2020/2021 - kiedy przysługuje i jak ją rozliczyć?