Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

PIT online 2019 – czy potrzebny jest podpis elektroniczny?
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT online 2019 – czy potrzebny jest podpis elektroniczny?

Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu. To duże ułatwienie dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach, wychowują małe dzieci, czy mają trudności z poruszaniem. Jest to także wygodne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie chcą stać w kolejkach. 

Dotyczy to również rocznych rozliczeń podatkowych. Według najnowszych statystyk, PIT online rozlicza już ponad 60% Polaków. W 2019 roku ta liczba ma jeszcze wzrosnąć, na skutek aktywnej promocji ze strony Ministerstwa Finansów. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej formy rozliczeń. 


Rodzaje podpisów na deklaracjach podatkowych  

Wszystkie urzędowe dokumenty zyskują swoją ważność wyłącznie po złożeniu na nich podpisu. Bez tego uważane są za nieprawidłowe. W przypadku deklaracji PIT składanej w formie papierowej, należy podpisać się na formularzu własnoręcznie. Ministerstwo Finansów podaje, że najczęstszym błędem popełnianym przez podatników wypełniających PIT samodzielnie, jest właśnie niepodpisanie deklaracji.

Osoby, które wybiorą złożenie PIT w formie elektronicznej, mają dwie możliwości nadania ważności swoim deklaracjom. Pierwszą jest podpis elektroniczny, który początkowo był jedynym sposobem na podpisanie PIT wysyłanego online. Jego wyrobienie wymaga jednak czasu i nakładu finansowego, dlatego korzystają z niego głównie firmy i instytucje, które nie mają w tej kwestii wyboru.

Od kilku lat osoby, które składają PIT drogą internetową mogą skorzystać z drugiej formy podpisania swojej deklaracji. Wystarczy do tego wpisanie w odpowiednie pole kwoty przychodu osiągniętej w poprzednim roku podatkowym.  Mając to na uwadze, warto przechowywać kopie złożonych wcześniej formularzy PIT.

Co zrobić, jeśli nie zna się kwoty przychodu za poprzedni rok?

Nie wszyscy przechowują kompletną dokumentację rozliczeń podatkowych, czasem zdarza się też, że dokumenty te giną wśród innych i odnalezienie kwoty przychodu staje się utrudnione. Co można zrobić w takiej sytuacji, czy należy zrezygnować z rozliczenia PIT online? 


Informację o wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym można uzyskać bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Nie ma niestety możliwości, by pracownik przekazał nam takie dane przez telefon – konieczna jest osobista wizyta i posłużenie się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wtedy otrzymamy potrzebną kwotę, a przy okazji możemy uzyskać kopię złożonego zeznania, by mieć ją w swojej dokumentacji.

Składając PIT online 2019 warto zapisać wysłany formularz lub go wydrukować, tak, aby w 2020 roku nie mieć problemów z rozliczeniem swojej deklaracji przez internet.  

PIT online 2019 – mniej błędów i szybszy zwrot podatku

Program do rozliczania PIT online to duże ułatwienie dla podatników. Nie muszą oni samodzielnie dopasowywać formularzy, nie muszą szukać ich aktualnych wydań ani uzupełniać swojej wiedzy o obowiązujące stawki podatków – program robi to wszystko za nich.

Loading Comments