Pit 2019 online – jak przekazać 1% podatku?
Redaktor
wikimedia.org
Podatnik.Info

Pit 2019 online – jak przekazać 1% podatku?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Warto skorzystać z tej możliwości, nawet jeśli 1% okaże się niewielką kwotą - przy udziale dobrej woli wielu podatników może on stanowić znaczne źródło przychodów organizacji.

Kto może przekazać 1% podatku w 2019 roku

Tak naprawdę prawie każda osoba, która składa zeznanie podatkowe i która wykazuje podatek do zapłaty, może wesprzeć organizację pożytku publicznego przekazując jej 1% podatku. Jedyną grupą podatników, którzy nie mogą odliczyć 1% podatku na ten cel, są osoby opodatkowane na podstawie karty podatkowej. Podatnicy, którzy rozliczają się przez skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych, mają pełne prawo do przekazania tej kwoty na rzecz OPP.

Przekazanie 1% podatku a data złożenia PIT

Przekazanie 1% podatku możliwe jest tylko w przypadku terminowego złożenia deklaracji PIT do urzędu. Osoby, które przekażą swój PIT po upływie urzędowego terminu, czyli 30 kwietnia 2019 roku (w przypadku deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) lub 31 stycznia 2019 roku (PIT-16, PIT-28) nie będą mogły skorzystać z tej możliwości. Jeśli konieczna będzie korekta zeznania, trzeba będzie zrobić to w ciągu miesiąca od upływu wspomnianych wcześniej terminów. Jeśli podatnik ma do zapłaty podatek, konieczne jest opłacenie go w całości w wymaganym terminie – w przeciwnym razie odliczenie 1% nie będzie możliwe, a do tego za opóźnienie doliczone zostaną odsetki.Jakie dane OPP wpisać w PIT?

Aby doszło do skutecznego przekazania 1% podatku z deklaracji, potrzebny jest numer wybranej organizacji pożytku publicznego, zgodny z numerem podanym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Osoby rozliczające PIT online 2019 mają to zadanie ułatwione, ponieważ program do PIT zawiera wcześniej uzupełnione dane OPP. To ukłon w stronę podatników, którzy chcieliby wesprzeć szlachetny cel, ale nie wiedzą, na jaką organizację się zdecydować i nie chcą popełnić pomyłki przy przepisywaniu danych.

Dlaczego warto przekazać swój 1% podatku

Przekazanie 1% podatku to jeden z najłatwiejszych sposobów na zrobienie czegoś dobrego dla innych. Może dlatego potocznie nazywany jest on podatkiem dobroczynności. Nie wymaga to poświęcania własnych środków, nie zajmuje zbyt wiele czasu (zwłaszcza jeśli korzysta się z uzupełnionych wcześniej danych w programie do PIT online 2019) a przynosi konkretne, mierzalne efekty. Łatwo jest sprawdzić, w jaki sposób organizacja rozlicza się z otrzymanych pieniędzy – co roku publikowane są sprawozdania z działania i przeprowadzonych projektów. To daje poczucie, że niewielkim kosztem przyczyniliśmy się do wielkiego dzieła. Osoby, które wolą pozostać anonimowymi darczyńcami, mają możliwość ukrycia swoich danych przed organizacją.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników