Fundusz zagraniczny wypłacił z polskiej spółki dywidendę i nie musiał płacić podatku. No to fiskus próbował wykazać, że w ogóle nie był akcjonariuszem 2021-05-13 Przedsiębiorcy niekiedy w swojej działalności wykorzystują struktury zagranicznych funduszy, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce w zakresie osiąganych tu dochodów.
Aby móc nałożyć na spółkę podatki, fiskus uznał wynajmowane przez nią urządzenia za przemysłowe, bo przecież zostały wyprodukowane przez przemysł 2021-05-12 Polska spółka wynajmowała od niemieckiej firmy aluminiowe elementy, służące jej do ułożenia tymczasowych dróg dojazdowych.
Nie można pozbawiać firmy prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatku tylko dlatego, że korzyść z niego odniosła też osoba trzecia 2021-05-10 Deweloper sprzedaje lokale mieszkalne wyodrębnione w budynkach wielomieszkaniowych, wybudowanych na gruntach należących do osób trzecich.
Zasady wpłacania podatku przez podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w formie karty podatkowej 2021-04-19 Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa są dwiema uproszczonymi formami rozliczania podatku dochodowego. Zasady wpłacania podatku oraz jego kalkulacji znacznie się różnią w przypadku tych form.
Składy podatkowe 2021-04-06 Składy podatkowe to miejsca o szczególnym statusie akcyzowym, pozwalające na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Zawieszenie poboru akcyzy to sytuacja, gdzie pomimo zaistnienia obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, co w praktyce oznacza odroczenie zapłaty akcyzy.
Fiskus nie zawsze kieruje decyzję do prawidłowego podmiotu 2021-04-03 Nikt nie jest nieomylny, jednak czasami błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami. Skierowanie decyzji podatkowej przez organ nie do tego podmiotu, co należy, stanowi przesłankę nieważności takiej decyzji. Czy taka sytuacja jest jednak możliwa? Czy może się zdarzyć, że organ przeprowadzi postępowanie i wyda decyzję wobec błędnego podmiotu? Co zrobić, jeśli tak się stanie?
Wywiad ekonomiczny, państwowa wersja szpiegostwa przemysłowego 2021-04-01 Występując z pozycji biznesowych, nasze rozważania na temat wywiadu ekonomicznego, wypada rozpocząć od odniesienia tego rodzaju wywiadu, do działań wywiadowczych w biznesie i gospodarce rynkowej, czyli do wywiadu gospodarczego.
Skutki likwidacji działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 2021-03-16 Likwidacja działalności gospodarczej z perspektywy podatkowej wiąże się z wieloma konsekwencjami wynikającymi z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Samozatrudnienie a urlop – projekt nowych przepisów trafił do Sejmu 2021-03-15 Kiedy decydujesz się na przejście z etatu na samozatrudnienie lub po prostu rozpoczynasz w ten sposób swoją karierę, musisz wiedzieć o kilku ważnych zasadach. Bez wątpienia, jedną z nich jest kwestia dni wolnych od pracy. Jak prezentuje się zależność: samozatrudnienie a urlop? Nadchodzą zmiany!