Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Koronawirus, a rozliczenie PIT. Najważniejsze informacje
http://sxc.hu/

Koronawirus, a rozliczenie PIT. Najważniejsze informacje

Nie do 30 kwietnia, jak dotychczas, a do 31 maja Polacy będą mogli składać deklaracje  podatkowe za rok 2019. Taka zmiana to reakcja Ministerstwa Finansów na epidemię koronawirusa (COVID-19).

Przejdź do akapitów:Epidemia koronawirusa a „tarcza antykryzysowa”


Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, deklaracje podatkowe należy rozliczać do 30 kwietnia. Jeszcze wcześniej, bo do końca marca, należy rozliczyć CIT-8 i złożyć sprawozdanie finansowe. W 2020 roku terminy te zostaną jednak wydłużone. Powodem tego jest epidemia koronawirusa.  


W reakcji na nią Ministerstwo Finansów ogłosiło pakiet działań gospodarczych i społecznych. To tak zwana „tarcza antykryzysowa”.


Jak poinformowało MF: „Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego.”


Wydłużony termin składania deklaracji PIT


Jak potwierdzono 28 marca, zaproponowany przez rząd pakiet antykryzysowy zakłada przesunięcie terminu na koniec maja 2020. Nowy termin dotyczy deklaracji: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji za ubiegły rok podatkowy będzie więc 31 maja (niedziela). Termin składania CIT-8 został wydłużony z 31 marca do 31 lipca. To dobra wiadomość na podatników i księgowych.


Złożenie deklaracji podatkowej po 31 kwietnia


Co istotne, złożenie rocznych zeznań podatkowych oraz zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w tych deklaracjach po 30 kwietnia i nie później niż 1 czerwca 2020 r., nie spowoduje nałożenia kary na podatnika. To oznacza, że nie zostanie on ukarany grzywną ani mandatem za opóźnienie.


Automatyczne rozliczenie w Twój e-PIT


Jak przypomina MF, podatnicy rozliczający PIT-37 i PIT-38 mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Ich deklaracja zostanie wygenerowana automatycznie w systemie. Zgodnie z szacunkami, z opcji tej skorzystać może ponad 21 milionów osób.


W sytuacji, gdy podatnik nie sprawdzi przygotowanego w ten sposób zeznania, zostanie ono zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, w maju urzędy skarbowe poinformują o tym poszczególne osoby.


Rozliczenie podatku online


Należy pamiętać, że im wcześniej złożymy zeznanie, tym wcześniej dostaniemy ewentualny zwrot podatku. Jeśli złożymy zeznanie drogą elektroniczną, otrzymamy zwrot najpóźniej 45 dni później. Jeżeli zdecydujemy się na metodę tradycyjną, obecnie dostępną tylko w formie listowej, zwrot zajmie do trzech miesięcy.

Jaki z tego wniosek? Jeżeli zależy Ci na szybszym przypływie gotówki na konto, dużo lepszym sposobem jest rozliczenie drogą elektroniczną.


Loading Comments