Pomoc

Złożenie deklaracji

Złożenie deklaracji

Na tym etapie użytkownik decyduje, w jaki sposób chciałby złożyć zeznanie roczne. Program PIT PRO udostępnia dwie możliwości: 

  1. Zapisz i wyślij PIT drogą elektroniczną (e-deklaracja) do Ministerstwa Finansów 
  2. Zapisz i wydrukuj 


Aby przesłać zeznanie roczne on-line, należy założyć darmowe konto na stronie podatnik.info. W tym celu należy kliknąć przycisk "Załóż darmowe konto w podatnik.info". Program wyświetli okno (rysunek poniżej), w którym użytkownik będzie poproszony o wpisanie niezbędnych danych. Aby potwierdzić wpisane dane, należy kliknąć przycisk "Zakładam konto".


Program wyświetli informację o pozytywnym przebiegu rejestracji konta. Od tej pory użytkownik może z poziomu aplikacji zalogować się na swoje konto i przesłać zeznania roczne drogą elektroniczną. Ostatnim etapem jest dokończenie pełnej aktywacji konta. Odbywa się to poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, który został przesłany na podany adres e-mail. Pełna aktywacja konta jest wymagana do sprawdzenia, czy nasze PIT-y dotarły do ministerstwa i zostały przyjęte. Aby mieć pewność, że urząd przyjął nasze rozliczenie, należy pobrać z utworzonego konta w chmurze UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dopiero po otrzymaniu UPO możemy być pewni, że Urząd Skarbowy dostał nasze rozliczenie roczne.

 

Zapis i wysyłka online zeznania rocznego wymaga po zalogowaniu podania: 

  • Nazwy zeznania, pod którą zostanie ono zapisane w chmurze. 
  • Sumy przychodów w 2019 roku podatkowym w celu weryfikacji w Ministerstwie Finansów. 
  • Zaznaczenia wysłanych deklaracji. 


Aby zapisać i wysłać online wybrane deklaracje, należy kliknąć przycisk "Dalej" znajdujący się u dołu okna programu.