Rozliczanie ryczałtowe podatku dochodowego z...
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczanie ryczałtowe podatku dochodowego z działalności gospodarczej: PIT-28 2020

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

Ile wynoszą stawki ryczałtu 2019?


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczy formy opodatkowania działalności gospodarczej. W zależności od branży, w której działa przedsiębiorca, stawki ryczałtu 2019 mogą się wahać od 2% do 20%. Żeby wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania, przychody działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć 250 tys. euro. 

Do przychodów ewidencjonowanych w PIT-28 według poszczególnych stawek ryczałtowych, zaliczają się zarobki uzyskane przez pracę w poszczególnych sektorach:

  • wykonywanie tzw. wolnych zawodów (20%)

  • praca i doradztwo informatyczne, pośrednictwo hurtowej sprzedaży, wynajem i dzierżawa pojazdów, turystyka, pomoc społeczna, bieżąca konserwacja budynków, świadczenie usług w ramach call center (17%)

  • umowy najmu, z której dochody przekraczają 100 000 zł rocznie (12,5%)

  • odpłatne zbycie nieruchomości bądź praw do nich (10%)

  • działalność usługowa, gastronomia (z uwzględnieniem sprzedaży napojów alkoholowych), kolportaż prasy (8,5%)

  • działalność wytwórcza, transport, roboty budowlane, prowizje uzyskane ze sprzedaży biletów jednorazowych (5,5%)

  • gastronomia (z pominięciem sprzedaży napojów alkoholowych), handel (3%)

  • sprzedaż przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (2%)


Ryczałt ewidencjonowany 2019 mogą wybrać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, także, jeżeli dotyczy to działalności w spółce cywilnej osób fizycznych czy spółce jawnej. 


Poza tym podatek dochodowy jako ryczałt ewidencjonowany 2019 możesz rozliczyć, gdy uzyskujesz przychody z najmu czy dzierżawy. Ryczałt ewidencjonowany 2019 od przychodów z najmu wynosić może 8,5%, kiedy przychody czynszu nie przekraczają 100 tys. zł w skali roku. Nadwyżka w tych przychodach będzie opodatkowana według stawki ryczałtu 2019, która wynosi 12,5%. 


Rozliczanie ryczałtowe i jego opłacalność


Ze względu na fakt, iż rozliczenie PIT-28 jest decyzją opcjonalną, podatnik powinien dokonać wstępnych oszacowań. Z tego też względu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinien też zostać przez prowadzącego działalność gospodarczą zadeklarowany. W celu wybrania najkorzystniejszego wariantu rozliczenia z fiskusem, należy zastanowić się nad ponoszonymi kosztami uzyskania przychodu oraz jak przedstawiają się stawki ryczałtu 2019 dla prowadzonej działalności gospodarczej.


Zanim podejmiesz decyzję o wyborze tej formy opodatkowania, weź pod uwagę, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie zna pojęcia kosztów. Rozliczanie ryczałtowe bierze bowiem pod uwagę przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie jak inne formy opodatkowania dochód (a więc przychód − koszty).  


Jak wygląda rozliczanie ryczałtowe?


Przykład 1.

Podatnik pracuje w branży informatycznej, od której stawka ryczałtowa wynosi 17%. W miesiącu, w którym jego uzyskany przychód netto wyniósł 5 000 zł, a koszty uzyskania przychodu wyniosły 30 zł, wyliczenia prezentują się w sposób następujący:

przy zasadach ogólnych – (5000 zł - 30 zł) * 18% = 894 zł 60 gr

przy opodatkowaniu liniowym – (5000 zł - 30 zł) * 19% = 944 zł 30 gr

przy ryczałcie – 5000 zł * 17% = 850 zł


Przykład 2.

W sytuacji, w której ten sam podatnik zadeklarował przychód netto w wysokości 6000 zł, lecz koszty ich uzyskania wzrosły do poziomu 3500 zł, opłacalność rozliczenia ryczałtowego prezentuje się zupełnie inaczej:

podatek wynikający z zasad ogólnych - (6000 zł - 3500 zł) * 18% = 450 zł

opodatkowanie liniowe – (5000 zł - 30 zł) * 19% = 944 zł 30 gr = 475 zł

ryczałt – 6000 zł * 17% = 1020 zł


Rozliczenie za pomocą PIT-28 jest najbardziej opłacalne w przypadku, w którym przychód wiąże się z niskimi kosztami uzyskania dochodu. Im większą część uzyskanego przychodu stanowią poniesione wydatki, tym mniej korzystne jest to rozwiązanie.


Podatnik, który zadeklarował chęć rozliczenia się z fiskusem przez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będzie mógł skorzystać z prostych rozwiązań, oferowanych przez program PIT, który umożliwi mu błyskawiczne wyliczenie powstałych należności oraz umożliwi bezpieczne wysłanie PIT-28 przez Internet na komputery Ministerstwa Finansów.


 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-28 do kiedy za 2019? PIT-28 do 2 marca 2020