Od pierwszego września opodatkowany detal 2016-08-24 Wraz z nadejściem jesieni duzi sprzedawcy detaliczni powitają także nowe obciążenie podatkowe, tj. podatek detaliczny należny od przychodu ze sprzedaży towarów na rzecz konsumentów.
Zawieszenie działalności a obowiązki podatkowe 2016-07-28 Przedsiębiorca, który zdecyduje się zawiesić działalność gospodarczą, ma obowiązek wywiązać się z kilku czynności względem fiskusa. Dlatego, ponieważ rezygnacja z prowadzenia biznesu powoduje dla podatnika kilka skutków zarówno w VAT, jak i PIT.
Niekorzystna interpretacja fiskusa? Wystarczy się odwołać 2016-07-27 Podatnik, który złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, ale decyzja skarbówki okazała się dla niego negatywna, wcale w starciu urzędnikami nie jest na straconej pozycji. Aby ponownie walczyć o udowodnienie swoich racji, może złożyć odwołanie.
Kiedy zobowiązanie jest właściwie wykonane? 2016-07-20 Właściwe spełnienie świadczenia jest warunkiem prawidłowego wykonanego zobowiązania. Przepisy obowiązującego prawa stanowią, iż podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest dłużnik lub inna osoba określona zgodnie z treścią umowy bądź właściwością zobowiązania.
Podczas zawieszenia działalności nie płacimy ZUS-u 2016-07-07 Każde przedsiębiorstwo bez względu na to czy generuje przychód czy nie, stale generuje koszty. Jeśli biznes „nie idzie”, przedsiębiorcy decydują się zawiesić działalność. Pozwala to na redukcję stałego finansowego obciążenia firmy, wstrzymując przede wszystkim stale ściągane składki ZUS-owskie.
Jak przeprowadzić remanent likwidacyjny w firmie? 2016-07-06 Przedsiębiorca jest zobowiązany przeprowadzić remanent likwidacyjny w przypadku zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Ten obowiązek wobec fiskusa dotyczy zarówno wobec PIT, jak i VAT.
Jednoosobowa działalność gospodarcza przeżyje przedsiębiorcę 2016-07-06 Ministerstwo Rozwoju chce, aby firma prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza trwała nawet po śmierci przedsiębiorcy. I przez jakiś czas używała nadal jego danych oraz konta bankowego. Takie zapisy mają znaleźć się w ustawie o sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej, do której założenia zostały opublikowane.
Pracodawca wysyła pracownika w delegację? Oto jego obowiązki 2016-06-29 Przedsiębiorca, który wysyła swojego pracownika w podroż służbową, niezwłocznie musi pamiętać o pięciu kluczowych elementach, jeżeli nie chce mieć problemów z urzędnikami.
Nie tylko PIP i Sanepid. Jakie jeszcze instytucje mogą przeprowadzić kontrolę w firmie? 2016-06-25 Fiskus, PIP i Sanepid. To najczęściej wizyty urzędników tych instytucji obawiają się przedsiębiorcy. Jednak kontrolę w firmie może także przeprowadzić Inspekcja Celna oraz Inspekcja Handlowa.
PIP o Sanepid – kogo mogą kontrolować? 2016-06-24 Państwowa Inspekcja Pracy oraz Inspekcja Sanitarna, popularnie określana Sanepidem, ma prawo przeprowadzić kontrolę w firmie. Warto, aby przedsiębiorca na taka ewentualność zapoznał się z uprawnieniami obu instytucji.