Jak założyć gabinet masażu?
KS
sxc.hu
e-harmonogram.pl

Jak założyć gabinet masażu?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dbałość o zdrowie i wygląd, odnowa biologiczna czy relaks są znakami teraźniejszości. Coraz więcej osób korzysta z siłowni, uczestniczy w zajęciach ruchowych lub uprawia wieczorne bieganie, a ośrodki SPA oraz gabinety kosmetyczne są po prostu oblegane. Nie inaczej jest z masażem.

Jak nauczyć się masażu

Masażystą może zostać każdy. Nie jest tutaj wymagane specjalne wykształcenie lub pozwolenia na działalność związaną z własnym gabinetem. Nie mówimy tutaj oczywiście o gabinetach masażu, świadczących zabiegi rehabilitacyjne lub lecznicze, ponieważ w tym przypadku ukończenie studiów specjalistycznych oraz odpowiednie uprawnienia do wykonywania zabiegów są konieczne. Dla osób, które chcą jednakże oferować wyłącznie masaż relaksacyjny, wystarczy wiedza z zakresu dziedziny, znajomość technik masażu oraz ludzkiego ciała. W całej Polsce organizowane są kursy i szkolenia z tej tematyki, na których można szybko opanować zarówno teorię, jak i praktykę. Musimy mieć pewność, że świadczone przez nas usługi będą profesjonalne, a zdrowie i dobro klienta są najważniejsze.

Po pierwsze: przygotowanie teoretyczne

I nie chodzi tutaj o dotarcie do wszystkich dostępnych na rynku książek o technikach masażu (chociaż i to nie zaszkodzi). Przed rozpoczęciem działalności można zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. 2004 nr 31 poz. 273). Zawiera ono informacje o wymaganiach higienicznych i sanitarnych, jakości usług oraz gwarancji bezpieczeństwa klientów. Rozporządzenie już wprawdzie nie obowiązuje, a w Sejmie trwają prace nad nowymi przepisami, jednak Sanepid wciąż bardzo często przeprowadza swoje kontrole pod jego kątem.

Po drugie: lokal

Jeszcze przed rejestracją działalności gospodarczej musisz pomyśleć o odpowiednim lokalu. Chodzi tutaj nie tylko o umiejscowienie w dobrze skomunikowanym i stosunkowo reprezentatywnym punkcie miasta, z dala od konkurencji. Kluczowe są bowiem wymiary oraz przestrzenność danego pomieszczenia.

Jeśli mamy już pomysł na lokal i sporządzony kosztorys możemy udać się do urzędu lub zasiąść przed komputerem − czas bowiem zarejestrować swoją działalność gospodarczą w CEIDG, jako działalność usługową poprawiającą kondycję fizyczną. A po spełnieniu wszystkich formalności, wprowadzać nasze plany w życie.

Zacznijmy od urządzenia gabinetu. Jak wiadomo to wygląd decyduje o tym, jak będziemy odbierani. Tę teorię można również zastosować do wyglądu i wnętrza gabinetu. Świadczonym w tej dziedzinie usługom sprzyjają spokojne, pastelowe, ciepłe kolory na ścianach, kuszący zapach olejków oraz kojąca muzyka. I pamiętajmy, że zanim klient zobaczy wnętrze, widzi to co na zewnątrz! Zadbajmy więc o czytelny, estetyczny i elegancki szyld czy reklamę, która zachęci do odwiedzenie naszego gabinetu.

Pomieszczenie musi być bardzo dobrze oświetlone, zarówno światłem naturalnym, jak i sztucznym, być przestronne i czyste. Do dyspozycji należy wydzielić miejsce sanitarnohigieniczne − kącik z dostępem do bieżącej ciepłej wody oraz środków czystości, takich jak ręczniki czy mydło. Jeśli w naszej ofercie przewidujemy tzw. masaże mokre z użyciem kremów czy olejków aromatycznych, gabinet musi posiadać prysznic.

Równie istotne co wymiary czy kolor ścian gabinetu masażu, jest jego wyposażenie. Podstawą są: łóżko do masażu, wałki rehabilitacyjne, podkładki czy prześcieradła. W zależności od tego jakie chcemy świadczyć usługi, musimy zaopatrzyć się także w odpowiednie kosmetyki.

Po trzecie: Sanepid

To czy gabinet jest odpowiedni, przyjazny, a przede wszystkim spełnia wymogi sanitarnohigieniczne niestety nie zależy tylko od naszej oceny. Tutaj opinię musi wydać Sanepid − bez niej możemy zapomnieć o rozpoczęciu naszej działalności. Pracownicy Sanepidu muszą uprzednio sprawdzić warunki techniczno-przestrzenne lokalu i pomieszczenia czy jakość sprzętu i kosmetyków. Krótko mówiąc: Sanepid sprawdzi wszystko to, co było regulowane przez wspomniane już rozporządzenie ministra zdrowia.

Jeśli otrzymamy ową pozytywną opinię, nic już nie stoi na przeszkodzie − możemy zacząć szukać klientów i spełniać swoje marzenie o własnym gabinecie masażu!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Amortyzacja lokalu jako koszt firmy