Jak odliczyć koszty utrzymania psa od podatku w PIT 2019?
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Jak odliczyć koszty utrzymania psa od podatku w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Do kiedy PIT-37, PIT-36 i inne dokumenty podatkowe należy przedstawić fiskusowi?

 

Do kiedy PIT-37 2019? Terminy składania deklaracji.

W tym roku ostateczny termin rozliczenia podatku dla większości obywateli w Polsce mija 30 kwietnia – we wtorek. Do tego czasu swoje roczne zeznanie podatkowe muszą złożyć podatnicy rozliczający się na formularzach:

Dla osób korzystających z druku PIT-4R oraz PIT-28 termin upłynął 31 stycznia.

  

Wydatki na psa a ulga rehabilitacyjna 2019

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub podatnicy, którzy sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Ten rodzaj odliczenia umożliwia pomniejszenie dochodu o wydatki poniesione w ciągu roku na utrzymanie psa asystującego.

   

Pies asystujący to specjalnie wyszkolony pies, posiadający certyfikat uprawniający go do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Najczęściej takie czworonogi wspierają osoby niewidome lub pomagają w codziennym funkcjonowaniu ludziom z niepełnosprawnością ruchową. Należy jednak pamiętać, że ulga rehabilitacyjna jest limitowana. W tym wypadku oznacza to, że maksymalna kwota, jaką można odliczyć od podatku wynosi 2280 zł.

 

Wydatki na psa a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Nie tylko ulga rehabilitacyjna umożliwia obniżenie podatku o koszty utrzymania psa. Z takiego prawa mogą też skorzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W takim przypadku pies ma za zadanie chronić siedzibę zakładu, a to bezpośrednio przekłada się na rozwój, bezpieczeństwo i przychód firmy. Jednak, aby przedsiębiorca mógł odliczyć psa od podatku muszą zostać spełnione określone warunki. Wydatki takie jak szczepienia, karma czy opłaty związane z tresurą, mogą, zostać zaliczone na poczet wydatków firmowych, jeżeli:

  • biuro znajduje się poza miejscem zamieszkania przedsiębiorcy,

  • właściciel firmy nie może zatrudnić firmy ochroniarskiej.

 

Jeżeli Twoja deklaracja trafi do fiskusa w wyznaczonym terminie, zwrot podatku zasili Twój rachunek bankowy nie później niż w połowie maja. Do kiedy PIT-37 oraz PIT-36 należy wysłać do US? Zostało zaledwie kilka dni, ponieważ skarbówka będzie czekać na nie jedynie do końca kwietnia.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady