Jak odliczyć koszty utrzymania psa od podatku w PIT 2019?
FreeImages
Podatnik.Info

Jak odliczyć koszty utrzymania psa od podatku w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Do kiedy PIT-37, PIT-36 i inne dokumenty podatkowe należy przedstawić fiskusowi?

 

Do kiedy PIT-37 2019? Terminy składania deklaracji.

W tym roku ostateczny termin rozliczenia podatku dla większości obywateli w Polsce mija 30 kwietnia – we wtorek. Do tego czasu swoje roczne zeznanie podatkowe muszą złożyć podatnicy rozliczający się na formularzach:

Dla osób korzystających z druku PIT-4R oraz PIT-28 termin upłynął 31 stycznia.

  

Wydatki na psa a ulga rehabilitacyjna 2019

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub podatnicy, którzy sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Ten rodzaj odliczenia umożliwia pomniejszenie dochodu o wydatki poniesione w ciągu roku na utrzymanie psa asystującego.

   

Pies asystujący to specjalnie wyszkolony pies, posiadający certyfikat uprawniający go do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Najczęściej takie czworonogi wspierają osoby niewidome lub pomagają w codziennym funkcjonowaniu ludziom z niepełnosprawnością ruchową. Należy jednak pamiętać, że ulga rehabilitacyjna jest limitowana. W tym wypadku oznacza to, że maksymalna kwota, jaką można odliczyć od podatku wynosi 2280 zł.

 

Wydatki na psa a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Nie tylko ulga rehabilitacyjna umożliwia obniżenie podatku o koszty utrzymania psa. Z takiego prawa mogą też skorzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W takim przypadku pies ma za zadanie chronić siedzibę zakładu, a to bezpośrednio przekłada się na rozwój, bezpieczeństwo i przychód firmy. Jednak, aby przedsiębiorca mógł odliczyć psa od podatku muszą zostać spełnione określone warunki. Wydatki takie jak szczepienia, karma czy opłaty związane z tresurą, mogą, zostać zaliczone na poczet wydatków firmowych, jeżeli:

  • biuro znajduje się poza miejscem zamieszkania przedsiębiorcy,

  • właściciel firmy nie może zatrudnić firmy ochroniarskiej.

 

Jeżeli Twoja deklaracja trafi do fiskusa w wyznaczonym terminie, zwrot podatku zasili Twój rachunek bankowy nie później niż w połowie maja. Do kiedy PIT-37 oraz PIT-36 należy wysłać do US? Zostało zaledwie kilka dni, ponieważ skarbówka będzie czekać na nie jedynie do końca kwietnia.

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady