PIT-38 - Darmowy Program PIT pro 2017/2018

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

Formularze PIT

Programem PIT pro 2017/2018 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT-38.

Poleć nas:

PIT 38, czyli PIT giełdowy

Formularz PIT-38 przeznaczony jest przede wszystkim dla podatników sprzedających lub obejmujących papiery wartościowe – akcje, udziały, pochodne instrumenty finansowe, pożyczone papiery wartościowe oraz wkłady w spółdzielniach.

Deklaracja podatkowa PIT 38 przeznaczona jest więc dla tych podatników, którzy uzyskali przychody z tytułu:

 1. ODPŁATNEGO ZBYCIA:
  • pożyczonych papierów wartościowych
  • papierów wartościowych
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji wynikających z nich praw
 2. OBJĘCIA UDZIAŁÓW:
  • w spółkach mających osobowość prawną
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część

Bez znaczenia jest, czy płatnik w tym samym roku nabył prawa do zbywania papierów wartościowych. Dla rozliczenia podatku ważna jest data ich odpłatnego zbycia. Nie uwzględnia się daty poniesionych kosztów pozyskania lub okresu, w którym nabyto prawo do realizowania obecnie zysków ze zbycia papierów wartościowych.

Uwaga: Druki PIT 38 dotyczą podatników, którzy dokonali wymienionych wyżej czynności w prywatnym zakresie. Formularz PIT 38 nie dotyczy więc tych podatników, którzy dokonują wszelkich operacji finansowych w zakresie własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku przychód/stratę ze źródła podatnik musi zadeklarować za pośrednictwem formularza PIT 36 lub PIT 36L.

Jak rozliczyć PIT-38 przez Internet?

Od kilku lat rośnie liczba osób, które postanowiły rozliczyć swój podatek przez Internet i w ubiegłym roku urzędy skarbowe przyjęły łącznie ponad 59 milionów elektronicznych deklaracji podatkowych. To rekordowa ilość e-PITów licząc od 2008 roku. Wśród tych druków nie zabrakło również rozliczenia PIT 38 online.

Ministerstwo Finansów udostępniło raport, z którego wynika, że podatnicy wysłali przez Internet ponad 142 000 formularzy PIT38 za rok 2015. To o 5% więcej rozliczonych formularzy online niż za rok 2014.

Nie wiesz, jak wypełnić PIT 38? To nic skomplikowanego. Wystarczy, że pobierzesz darmowy program do rozliczania PIT lub uruchomisz wersję online i skorzystasz z wbudowanej pomocy. Z naszą aplikacją podatkową rozliczysz podatek w niecałe 5 minut i to bez konieczności zatrudniania księgowego.

4 kroki rozliczania podatku z Programem PIT 38

 • pobierz darmowy program lub uruchom wersję online
 • postępuj krok po kroku zgodnie z wytycznymi kreatora PIT
 • wyślij gotowy PIT38 przez Internet
 • odbierz e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO) i zyskaj gwarancję, że Twój PIT-38 dotarł bezpiecznie do urzędu skarbowego

Nigdy wcześniej rozliczenie PIT 38 nie było takie proste. Uruchom program online lub skorzystaj z wersji do pobrania i sprawdź sam, że podatki można rozliczyć samodzielnie.

Termin składania PIT-38

Podatek określony w formularzu PIT 38 należy złożyć do 2 maja 2017 roku. Deklaracje giełdowe można pobrać ze strony i wysłać tradycyjnie lub skorzystać z aktualnego Programu PIT 38 od Podatnik.info, którego pełna wersja dostępna jest w Internecie za darmo. Program automatycznie oblicza i wypełnia formularz PIT38 oraz pozostałe wnioski PIT wraz z wszystkimi załącznikami.

Rozliczenie z PIT 38 małżonków

Małżonkowie uzupełniają PIT 38 rozłącznie, każdy swoją deklaracje. Nie istnieje możliwość rozliczania się łącznie w związku z dochodami z PIT 38. Objęcie udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną za wkład pieniężny obliguje do złożenia PIT 38 dopiero w chwili zbycia udziałów. Objęcie ich z kolei, nie generuje przychodu rozlicznego na PIT-38 online.

Jaka stawka podatku dla druk PIT 38?

Do rozliczenia PIT 38 podatnik powinien odprowadzić podatek w stałej wysokości 19 %. Jest to niezmienna stawka, znana powszechnie jako podatek giełdowy. Jest ona stała, płacona nawet od niewielkiego dochodu.

PIT 38 i rozliczanie przychodów zza granicy

Ten rodzaj formularza przeznaczony jest również dla podatników inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz giełdach zagranicznych. Do formularza można dołączyć załącznik PIT/ZG, co oznacza, że na PIT-38 online można również wykazać analogiczne dochody uzyskane poza granicami Polski. Termin złożenia formularza PIT-38 mija 2 maja 2017.

Ponadto PIT-38 przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Na jakich zasadach przelicza się kurs obcych walut na złotówki?

Kwoty wyrażone w walutach obcych, tj.: przychody, koszty, kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, stosownie do art. 11a ustawy, przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, poniesienia kosztu, wydatku lub zapłaty podatku.

Aktualne formularze PIT 38

Podczas rozliczania formularzy podatkowych warto pamiętać, że każdego roku Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe druki na dany rok podatkowy. Oznacza to, że każdorazowe rozliczenie formularza PIT 38 2016 za pośrednictwem druku z lat poprzednich będzie uznane przez urząd skarbowy za błędne.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wypełniasz właściwy formularz podatkowy, skorzystaj z Programu PIT 38. Jest to aplikacja zgodna z wymogami Ministerstwa Finansów i posiada tylko aktualne druki i załączniki.

Co grozi podatnikowi, który rozliczy się nieaktualnym drukiem PIT38?

Jeżeli formularz zostanie wysłany do właściwego urzędu skarbowego na czas, czyli do 2 maja 2017 roku, podatnik nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych z tytułu błędnego wypełnienia wniosku. Urząd skarbowy zobowiązany jest wysłać podatnikowi wezwanie do ponownego wypełnienia druku w formie korekty PIT.

Kara finansowa może zostać nałożona na podatnika, który uchyla się od rozliczenia z urzędem skarbowym.

Bezpieczne rozliczenie PIT 38

Aktualnie podatnik może rozliczyć podatek na kilka sposobów. Może skorzystać z płatnej usługi doradcy podatkowego lub księgowego, albo rozliczyć PIT samodzielnie. Gotowy formularz można wysłać pocztą do urzędu skarbowego lub skorzystać z funkcji wysyłki online.

Jak więc rozliczyć się, żeby zyskać pewność, że formularz podatkowy trafi bezpiecznie do właściwego urzędu skarbowego? Jako specjaliści od podatków oraz dostawca jednego z najlepszych programów do rozliczania PIT38 rekomendujemy wykorzystanie oprogramowania podatkowego.

Poznaj zalety naszego Programu PIT pro do rozliczania podatku za 2016 rok:

 • pełna wersja programu dostępna jest online lub do pobrania za darmo
 • posiadamy rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości
 • aplikacja posiada certyfikację bezpieczeństwa SSL
 • program jest zgodny z Ministerstwem Finansów i posiada tylko aktualne druki PIT
 • gwarantujemy uzyskania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które jest jedynym dowodem dostarczenia PITu do urzędu skarbowego
 • zapewniamy pomoc techniczną oraz pomoc podatkową
 • udostępniamy podatnikom wirtualną przestrzeń zabezpieczoną hasłem do przechowywania formularzy elektronicznych
 • program wyposażony jest w Kreator PIT, który krok po kroku pomaga rozliczyć każdy formularz wraz z załącznikami

Skorzystaj z naszej aplikacji podatkowej i rozlicz PIT 38 2017 z wykorzystaniem sprawdzonego programu podatkowego. Dołącz do grona ponad 8 113 486 zadowolonych użytkowników naszego programu i przekonaj się, że rozliczanie podatków nie musi być uciążliwe.

Pamiętaj, że z najnowszym Programem do PIT 38:

 • oszczędzasz czas i pieniądze
 • otrzymujesz wsparcie ekspertów podatkowych
 • zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa
 • skracasz czas oczekiwania na zwrot podatku

Zapraszamy do skorzystania z naszego darmowego programu już dzisiaj!

Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl