PIT-38 Online 2018/2019

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

Formularze PIT

PIT-38 Online 2018/2019

Poleć nas:

Rozliczenie PIT-38 za 2018 w 2019

Formularz PIT-38 przeznaczony jest przede wszystkim dla podatników sprzedających lub obejmujących papiery wartościowe – akcje, udziały, pochodne instrumenty finansowe, pożyczone papiery wartościowe oraz wkłady w spółdzielniach.

Deklaracja podatkowa PIT-38 przeznaczona jest więc dla tych podatników, którzy uzyskali przychody z tytułu:

 1. ODPŁATNEGO ZBYCIA:
  • pożyczonych papierów wartościowych
  • papierów wartościowych
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji wynikających z nich praw
 2. OBJĘCIA UDZIAŁÓW:
  • w spółkach mających osobowość prawną
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Bez znaczenia jest, czy płatnik w tym samym roku nabył prawa do zbywania papierów wartościowych. Dla rozliczenia podatku ważna jest data ich odpłatnego zbycia. Nie uwzględnia się daty poniesionych kosztów pozyskania lub okresu, w którym nabyto prawo do realizowania obecnie zysków ze zbycia papierów wartościowych.

Uwaga: Druki PIT-38 dotyczą podatników, którzy dokonali wymienionych wyżej czynności w prywatnym zakresie. Formularz PIT-38 nie dotyczy więc tych podatników, którzy dokonują wszelkich operacji finansowych w zakresie własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku przychód/stratę ze źródła podatnik musi zadeklarować za pośrednictwem formularza PIT-36 lub PIT-36L.

Jak rozliczyć PIT-38 przez internet?

Od kilku lat rośnie liczba osób, które postanowiły rozliczyć swój podatek przez internet. W ubiegłym roku urzędy skarbowe przyjęły łącznie ponad 59 milionów elektronicznych deklaracji podatkowych. To rekordowa ilość e-PITów licząc od 2008 roku. Wśród tych druków nie zabrakło również rozliczenia PIT-38 online.

Ministerstwo Finansów udostępniło raport, z którego wynika, że podatnicy wysłali przez internet ponad 142 000 formularzy PIT-38 za rok 2015. To o 5% więcej rozliczonych formularzy online niż za rok 2014.

Nie wiesz, jak wypełnić PIT-38? To nic skomplikowanego. Wystarczy, że pobierzesz darmowy program do rozliczania PIT lub uruchomisz wersję online i skorzystasz z wbudowanej pomocy. Z naszą aplikacją podatkową rozliczysz podatek w niecałe 5 minut i to bez konieczności zatrudniania księgowego.

4 kroki rozliczania podatku z Programem PIT-38:

 • pobierz darmowy program lub uruchom jego wersję online
 • postępuj krok po kroku zgodnie z wytycznymi kreatora PIT
 • wyślij gotowy PIT-38 przez internet
 • odbierz e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO) i zyskaj gwarancję, że Twój PIT-38 dotarł bezpiecznie do urzędu skarbowego.

Nigdy wcześniej rozliczenie PIT-38 nie było takie proste. Uruchom program online lub skorzystaj z wersji do pobrania i sprawdź sam, że podatki można rozliczyć samodzielnie.

Jak wypełnieć PIT-38 2018/2019?/h3>

Formularz PIT-38 należy złożyć do 30 kwietnia 2018 roku. Deklaracje giełdowe można pobrać ze strony i wysłać tradycyjnie lub skorzystać z aktualnego Programu PIT-38 od Podatnik.info, którego pełna wersja dostępna jest w internecie za darmo. Program automatycznie oblicza i wypełnia formularz PIT-38 oraz pozostałe wnioski PIT wraz z wszystkimi załącznikami.

Rozliczenie PIT-38 małżonków

Małżonkowie uzupełniają PIT-38 rozłącznie, każdy swoją deklaracje. Nie istnieje możliwość rozliczania się łącznie w związku z dochodami z PIT-38. Objęcie udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną za wkład pieniężny obliguje do złożenia PIT-38 dopiero w chwili zbycia udziałów. Objęcie ich nie generuje z kolei przychodu rozlicznego na PIT-38 online.

Jaka stawka podatku dla druk PIT-38?

Do rozliczenia PIT-38 podatnik powinien odprowadzić podatek w stałej wysokości 19%. Jest to niezmienna stawka, znana powszechnie jako podatek giełdowy. Jest ona stała, płacona nawet od niewielkiego dochodu.

PIT-38 i rozliczanie przychodów zagranicznych

Ten rodzaj formularza przeznaczony jest również dla podatników inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz giełdach zagranicznych. Do formularza można dołączyć załącznik PIT/ZG, co oznacza, że na PIT-38 online można również wykazać analogiczne dochody uzyskane poza granicami Polski.

Ponadto PIT-38 przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Na jakich zasadach przelicza się kurs obcych walut na złotówki?

Kwoty wyrażone w walutach obcych, tj.: przychody, koszty, kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, stosownie do art. 11a Ustawy, przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, poniesienia kosztu, wydatku lub zapłaty podatku.

PIT-38 Druk Online

Podczas rozliczania formularzy podatkowych warto pamiętać, że każdego roku Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe druki na dany rok podatkowy. Oznacza to, że każdorazowe rozliczenie formularza PIT-38 2016 za pośrednictwem druku z lat poprzednich będzie uznane przez urząd skarbowy za błędne.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wypełniasz właściwy formularz podatkowy, skorzystaj z Programu PIT-38. Jest to aplikacja zgodna z wymogami Ministerstwa Finansów i posiada tylko aktualne druki i załączniki.

Co grozi podatnikowi, który rozliczy się nieaktualnym drukiem PIT-38?

Jeżeli formularz zostanie wysłany do właściwego urzędu skarbowego na czas, czyli do 30 kwietnia 2018 roku, podatnik nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych z tytułu błędnego wypełnienia wniosku. Urząd skarbowy zobowiązany jest wysłać podatnikowi wezwanie do ponownego wypełnienia druku w formie korekty PIT.

Kara finansowa może zostać nałożona na podatnika, który uchyla się od rozliczenia z urzędem skarbowym.

Bezpieczne rozliczenie PIT-38 online

Aktualnie podatnik może rozliczyć podatek na kilka sposobów. Może skorzystać z płatnej usługi doradcy podatkowego lub księgowego albo rozliczyć PIT samodzielnie. Gotowy formularz można wysłać pocztą do urzędu skarbowego lub skorzystać z funkcji wysyłki online.

Jak więc rozliczyć się, żeby zyskać pewność, że formularz podatkowy trafi bezpiecznie do właściwego urzędu skarbowego? Jako specjaliści od podatków oraz dostawca jednego z najlepszych programów do rozliczania PIT-38 rekomendujemy wykorzystanie oprogramowania podatkowego.

Poznaj zalety naszego systemu! Program PIT Pro 2017/2018 do rozliczania podatku za 2017 rok:

 • pełna wersja programu dostępna jest online lub do pobrania za darmo
 • program posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości
 • aplikacja posiada certyfikację bezpieczeństwa SSL
 • program jest zgodny z Ministerstwem Finansów i posiada tylko aktualne druki PIT
 • gwarantujemy uzyskanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które jest jedynym dowodem dostarczenia PIT-u do urzędu skarbowego
 • zapewniamy pomoc techniczną oraz pomoc podatkową
 • udostępniamy podatnikom wirtualną przestrzeń zabezpieczoną hasłem do przechowywania formularzy elektronicznych
 • program wyposażony jest w Kreator PIT, który krok po kroku pomaga rozliczyć każdy formularz wraz z załącznikami.

Skorzystaj z naszej aplikacji podatkowej i rozlicz PIT-38 2017 z wykorzystaniem sprawdzonego programu podatkowego. Dołącz do grona ponad 9 017 253 zadowolonych użytkowników naszego programu i przekonaj się, że rozliczanie podatków nie musi być uciążliwe.

Pamiętaj, że z najnowszym Programem do PIT-38:

 • oszczędzasz czas i pieniądze
 • otrzymujesz wsparcie ekspertów podatkowych
 • zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa
 • skracasz czas oczekiwania na zwrot podatku.

Zapraszamy do skorzystania z naszego darmowego programu już dzisiaj!