UPO – co to takiego? To dokument, który musisz trzymać...
Redakcja
Yury Ostromentsky/http://skroc.pl/ad113/flickr.com CC-By/http://skroc.pl/2d146
Podatnik.info

UPO – co to takiego? To dokument, który musisz trzymać aż przez 5 lat! To alibi przed skarbówką!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest UPO?


Duża część podatników nie wie, czym jest UPO? Nawet rozwinięcie tego skrótu – Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), nie wiele w tej kwestii zmienia. No więc czym jest ten tajemniczy dokument? Tak mało istotny dla osób rozliczających PIT przez internet, a dla urzędu skarbowego będący wręcz podstawą w kontaktach z podatnikiem?


Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) stanowi jedyny dokument, który potwierdza złożenie rocznego PIT-u za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym w przypadku składania tradycyjnego, papierowego zeznania rocznego. Brzmi banalnie?


UPO musisz trzymać przez 5 lat! Jak nie, to nie masz alibi wobec skarbówki


Jednak UPO to naprawdę nie przelewki, a ważna rzecz w kontaktach z urzędem skarbowym! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podatnik ma obowiązek przechowywać je przez 5 lat! I to razem z roczną deklaracją podatkową. Co to dokładnie oznacza?


Otóż podatnik, który wypełnia PIT rozliczając dochody uzyskane w 2015 roku, będzie musiał przechowywać UPO przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono PIT. Czyli w tym przypadku, począwszy od 31 grudnia 2016 roku, obywatel będzie mógł z czystym sumieniem pozbyć się dokumentu dopiero 1 stycznia 2021 roku! Brzmi strasznie? Niekoniecznie!


Gdzie trzymać UPO? Chyba nie w szufladzie czy piwnicy?!


Wystarczy, że najpierw podatnik wypełni swoją deklarację podatkową za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016. Następnie będzie mógł przechowywać UPO w specjalnie do tego celu przygotowanym bezpłatnym Moje Centrum Podatnika. Najpierw wystarczy zaledwie założyć sobie w trakcie wypełniania rocznego PIT za pośrednictwem aplikacji portalu podatkowego Podatnik.info zupełnie darmowe konto w naszym serwisie.


Dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do swoich PIT-ów oraz potwierdzenia ich złożenia w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, z każdego miejsca na świecie. Ponadto warto zapisać UPO w formacie PDF, a następnie je wydrukować. Będzie to szczególnie przydatne w momencie, kiedy urząd skarbowy zażąda od nas okazania potwierdzenia złożenia e-Deklaracji w formie papierowej.


Nim bezpiecznie zapiszesz UPO, strzeż się przed statusem 200!


Jednak najpierw trzeba odróżnić status 200 PIT od otrzymania UPO. Czym jest status 200? Kolejną niespodzianką ze strony urzędu skarbowego. Otóż po wysłaniu rocznego PIT za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, podatnik otrzymuje tzw. numer referencyjny. Jeśli jego zeznanie roczne pod względem poprawności danych zostanie zweryfikowane pozytywnie, to otrzyma status 200 – tzw. poprawność nadania.


Czy to koniec zabawy z fiskusem? Większość podatników myśli, że tak. Niestety, mamy dla nich złą wiadomość – to dopiero początek potyczki. Jak to możliwe? Po pierwsze, nadanie e-PIT statusu 200 oznacza prawidłowe zweryfikowanie danych, które podatnik podał w deklaracji. W takim przypadku zeznanie roczne zostało przyjęte do systemu e-Deklaracje i złożone jako poprawne. Niby to już koniec, ale to nie koniec procedury złożenia rocznego interaktywnego PIT!


To dopiero koniec!


Nadanie PIT-owi za 2015 rok statusu 200 oznacza tylko, że podatnik figuruje w bazie urzędu skarbowego i podczas rozliczania się za pośrednictwem systemu e-Deklaracje podał prawidłowo swoje dane identyfikacyjne, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, nr PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu za 2014 rok.


Ale status 200 to nie UPO, które trzeba przechowywać przez 5 lat! Nie oznacza on, że nasza deklaracja na 100 proc. wpłynęła do urzędu skarbowego. Możemy mieć ją dopiero w momencie, kiedy otrzymamy UPO! Dlatego tak ważne, aby je bezpiecznie przechowywać – np. w specjalnie do tego celu przygotowanym Moje Centrum Podatnika.Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników