PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut....
Redakcja
Beatrice Murch/http://skroc.pl/a8949/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/5e7f9
Podatnik.info

PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

E-PIT nie trzeba podpisywać! Jednak trzeba podać 5 innych danych osobowych


Do jednego z najczęstszych błędów, które popełniają podatnicy chcący wysłać PIT przez internet, zaliczamy podawanie błędnych danych identyfikacyjnych. W przeciwieństwie do tradycyjnej, papierowej deklaracji podatkowej, którą należy własnoręcznie podpisać, system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów identyfikuje naszą tożsamość na podstawie pięciu następujących danych:
 

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2022 rok.


Jeżeli system e-Deklaracje wykryje błędy w którejś z pięciu powyższych danych, Ministerstwo Finansów odrzuci deklarację podatkową. Dlatego, ponieważ informacje wpisane w interaktywny PIT muszą dokładnie zgadzać się z tymi, które posiada resort. W ten sposób urząd zabezpiecza się przed możliwością podszycia się pod kogoś przez inną osobę.


Podatnik.info dba w 100 proc. o dobro swoich użytkowników


Aby zminimalizować ryzyko, że nasza deklaracja roczna nie dotrze do urzędu skarbowego, można np. skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2023/2024 od Podatnik.info. Nasz portal podatkowy automatycznie wysyła do podatnika wiadomość e-mail natychmiast po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów negatywnej odpowiedzi o doręczeniu PIT-u użytkownika do urzędu! Chociaż ze strony serwisu nie mamy na nią żadnego wpływu, to chcemy jednak w 100 proc. zadbać o dobro naszych czytelników. Resort określa tego rodzaju pomyłkę jako błąd 414. Na czym on polega?


Najczęściej błąd 414 związany jest z nieprawidłową kwotą przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy, która zastępuje podpis elektroniczny. Wypełniając PIT za 2023 rok za pośrednictwem internetu należy dokładnie sprawdzić, czy wpisywana przez nas kwota przychodu za 2022 rok (rozliczana na początku ubiegłego, 2023 roku) – na pewno jest prawidłowa. W programie PIT Pro 2023/2024 użytkownik wpisuje ją w polu zaznaczonym na zielono na poniższym zdjęciu.

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.Aby prawidłowo dokonać tej czynności, należy odnaleźć deklarację złożoną za 2022 rok, czyli tą rozliczaną na początku 2023 roku, i przepisać kwotę przychodu widniejącą na zeszłorocznym formularzu. Trzeba kategorycznie pamiętać, że ma to być kwota przychodu, a nie dochodu. Wpisanie tej drugiej Ministerstwo Finansów uzna za błąd 414. Przykładowo w zeszłorocznym formularzu PIT-37 jest to pole nr 83, bądź pole 118 - jeżeli w zeznaniu za 2022 rok podatnik występował jako małżonek. Uwaga jeśli w roku 2022 miałeś mniej niż 26 lat i pole 83 w Twojej deklaracji wskazuje wartość 0 przejdź do tego paragrafu - Jaka kwota weryfikacji przy uldze dla młodych

Z kolei pozostałych deklaracjach podatkowych w rozliczeniu za 2022 rok, będą to następujące pola:
 

dla PIT-36 - pole 147 (dla PIT-36 z zeszłego roku, albo 209 jeśli występował jako małżonek),

dla PIT-36L – pole 28 lub 33 (dla PIT 36L z zeszłego roku),

dla PIT-38 – pole 24,

dla PIT-39 – pole 20,

dla PIT-28 – pole 62.


Złożyłeś kilka PIT-ów? Spokojnie


Z kolei jeśli w 2023 roku podatnik złożył więcej niż jedną deklarację PIT, to musi przepisać tylko jedną kwotę przychodu za 2022 rok z dowolnie wybranego formularza. Nie wolno przepisywać kwot z kilku rozliczeń rocznych i ich sumować.


Natomiast gdy w ubiegłym roku użytkownik nie składał żadnego PIT-u, to we wskazane na powyższym zdjęciu pole należy wpisać 0 (słownie „zero”). W przypadku, gdy niemożliwe jest podanie przychodu za 2022 rok, można wydrukować zapisaną w programie PIT Pro 2023/2024 e-Deklaracje, własnoręcznie podpisać, a następnie złożyć w formie papierowej w urzędzie skarbowym.


Jak nie kwota przychodu, to co?


Gdy wpisaliśmy prawidłową kwotę przychodu za 2022 rok, to Ministerstwo Finansów mogło uznać, że błąd 414 wystąpił w naszej deklaracji z innego powodu. W takim przypadku warto sprawdzić, czy w PIT nie wystąpiły następujące pomyłki: 
 

  • jeżeli podatnik posiada podwójne imię, w deklaracji podatkowej należy wpisywać tylko pierwsze z nich,
  • jeżeli podatnik posiada podwójne nazwisko, należy je wpisać dokładnie tak samo, jak figuruje ono w dowodzie osobistym (w szczególności chodzi o kreskę rozdzielającą nazwiska oraz odstępy przed i za kreską),
  • należy sprawdzić, czy wpisując nazwisko, imię, NIP lub PESEL – nie dokonano w nich literówki (przestawiono znaki miejscami, dopisano dodatkowy znak lub omyłkowo usunięto z nich jeden ze znaków).


Aby sprawdzić status deklaracji, należy zalogować się w portalu podatkowym Podatnik.info tutaj. Następnie użytkownik musi wybrać zakładkę „Moje PIT-Y – zapisane druki PIT” – poniżej zapisanej kopii widnieje informacja o statusie deklaracji. Zostały one zaznaczone na poniższym zdjęciu kolorem zielonym:

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Jak poprawić deklarację podatkową?


W przypadku, gdy zeznanie roczne nie zostało poprawnie wysłane, wystarczy kliknąć edytuj, korzystając z jednej z dwóch opcji – „Popraw deklarację” lub „Złóż ponownie”. Zostały one zaznaczone na poniższym zdjęciu kolorem zielonym.

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowiecie fikcyjne.


W przypadku wyboru opcji „Popraw deklarację”, użytkownik cofa się na początkowy etap wypełniania interaktywnego PIT. Dzięki temu może poprawić takie błędy, jak literówki w imieniu i nazwisku, czy błędne znaki w nr PESEL bądź dacie urodzenia. Z kolei gdy podatnik jest pewien, że popełnił pomyłkę jedynie w kwocie przychodu za 2022 rok, to wystarczy kliknąć „Złóż ponownie”. Wtedy system przekieruje go bezpośrednio do okienka, w którym od razu będzie mógł wpisać prawidłową kwotę przychodu, a potem ponownie wysłać zeznanie roczne do urzędu.


Następnie jeżeli zeznanie roczne zostało wysłane poprawnie, za pomocą przycisku „Pobierz wydruk” możliwe jest pobranie pliku PDF deklaracji wraz z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które stanowi jedyny dowód dostarczenia zeznania rocznego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje do organu podatkowego.

Kwota weryfikacji dla osób, które w 2022 roku korzystały z ulgi dla młodych (Podatnik miał poniżej 26 lat)

Jaka kwota weryfikacji jeśli pole 83 w deklaracji za rok 2022 wskazuje 0 i Podatnik rozliczał ulgę dla młodych (miał poniżej 26 lat).

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy, którzy skorzystali z tzw. ulgi dla młodych w roku 2022 w polu 83 w PIT-37 mieli wpisaną wartość 0 (zero) w takim przypadku nie należy wpisywać kwoty z pola 83, tylko sprawdzić jakie wartości są wpisane w polu 44, 46, 48 lub 50. To ważne, aby nie wpisywać ich sumy, a tylko którąś wartość z pola 83 lub 44, 46, 48 lub 50, ale inne niż 0. UWAGA wartości nie mogą być zsumowane. 

Uwaga! Chcesz coś zmienić w PIT? Nie wysyłaj go ponownie, tylko złóż korektę deklaracji


Często zdarza się, że podatnicy już po rozliczeniu się z fiskusem przypominają sobie, iż np. popełnili w zeznaniu rocznym błąd rachunkowy lub chcą skorzystać z odliczenia przysługującej im ulgi. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do sytuacji, że najpierw osoba złożyła w urzędzie skarbowym papierową deklarację, a następnie chce coś w niej zmienić za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. W efekcie Ministerstwo Finansów informuje użytkownika, że w jego PIT wystąpił błąd 411. Czym on jest?
 

Komunikat błąd 411 oznacza, że w systemie e-Deklaracje został już wcześniej złożony PIT z takim samym identyfikatorem podatkowym (nr PESEL lub NIP). W takim przypadku podatnik, który dokonuje zmian w swoim zeznaniu rocznym, powoduje dublowanie przeprowadzanych przez siebie czynności. Aby uniknąć tej pomyłki, zamiast ponownie wysyłać deklarację do urzędu, należy dokonać jej korekty. Brzmi skomplikowanie?


Nic bardziej mylnego. Po raz kolejny z pomocą przychodzi program PIT Pro 2023/2024 od Podatnik.info. Otóż użytkownik, który rozliczył się z urzędem skarbowym za pośrednictwem naszego portalu podatkowego i jego deklaracja została przyjęta przez system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów – ma ograniczoną możliwość popełnienia błędu 411, jeśli korzysta z tej aplikacji.


Otóż jeśli podatnik chce poprawić błąd rachunkowy w zeznaniu czy odliczyć ulgę, wystarczy, iż zaloguje się na swoje konto w serwisie Podatnik.info. W takim przypadku nie ma nawet opcji ponownej wysyłki PIT do urzędu skarbowego. Użytkownik może jedynie dokonać korekty deklaracji podatkowej (co w tej sytuacji należy zrobić) lub jej wydruku. Tak, jak na poniższym zdjęciu, gdzie przycisk korekty został zaznaczony na zielono.

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.
Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
UPO – co to takiego? To dokument, który musisz trzymać aż przez 5 lat! To alibi przed skarbówką!