PIT-28/B online - rozliczenie PIT28B 2019/2020 przez internet | PIT Pro

PIT-28/B Online 2019/2020

Pobierz program teraz całkowicie bezpłatnie Uruchom w wersji online »
Microsoft Windows
Apple Mac OS
Linux
Android

Formularze PIT

Programem PIT pro 2019/2020 rozliczysz każdy rodzaj druków PIT w tym: PIT-28/B

Poleć nas:

PIT-28/B - załącznik do PIT-28

PIT-28/B - co to jest?

Płatnicy podatku zryczałtowanego składają w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-28, ale nie tylko. W zależności od tego, z jakiego źródła uzyskują przychody opodatkowane na zasadzie ryczałtu, zobowiązani są złożyć także wypełniony załącznik PIT-28/B i PIT-28/A.

Do kiedy złożyć PIT-28/B?

PIT-28/B nie jest samodzielną deklaracją i należy przesłać go do Urzędu wraz z PIT-28 2020. Podatnicy mogą złożyć wszystkie trzy dokumenty lub tylko dwa z nich. Wszystko zależy od tego, co podlega opodatkowaniu ryczałtem. PIT-28 za 2019 oraz załączniki do niego (w tym PIT-28/B) należy złożyć do 31 stycznia 2020 roku.

Kto wypełnia PIT-28/B?

Formularz PIT-28/B dotyczy tych z podatników, którzy rozliczają przychody z tytułu spółek cywilnych i jawnych, które zdecydowały się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nie używają tego druku ryczałtowcy, których przychody pochodzą z samodzielnie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, ani osoby uzyskujące przychody z tzw. wynajmu prywatnego. Wynajmem prywatnym nazywa się potocznie najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę i umowy podobne, rozliczane poza działalnością gospodarczą.

Wspólnicy – kto powinien złożyć PIT-28/B?

Niezależnie od tego, ilu jest wspólników w składzie spółki jawnej lub cywilnej, rozliczają się oni osobno. Nie ma możliwości rozliczenia podatkowego spółki jako firmy – każdy ze wspólników składa własne zeznaniePIT-28 online oraz załącznik PIT-28/B.

UWAGA! Pomimo obowiązku osobnego rozliczania się każdego ze wspólników, należy pamiętać, że forma opodatkowania musi być wspólna dla wszystkich. Oznacza to, że wspólnicy muszą razem podjąć decyzję o tym, czy spółka będzie rozliczana na zasadach ogólnych czy ryczałtem. Nie ma możliwości, by część wspólników rozliczała się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a pozostali na zasadach ogólnych!

Jak wypełnić PIT-28/B 2019/2020?

W załączniku PIT-28/B wpisuje się szczegółowo wszystkie źródła przychodu ze spółek cywilnych i jawnych opodatkowanych ryczałtem. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi spółka, a co za tym idzie – jaka stawka ryczałtu jej dotyczy, dane o przychodzie wpisuje się w odpowiednie pola.

Rozliczając ryczałtem przychody z kilku spółek cywilnych lub jawnych, należy wszystkie z nich wskazać w PIT-28/B.

Wiele spółek = wiele druków PIT-28/B?

Podatnicy, którzy są członkami większej liczby spółek cywilnych lub jawnych, które są opodatkowane na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczyć je na jednym druku PIT-28/B. Dane o przychodach kolejnych spółek należy wpisać w odpowiednie pola, a jeśli ich zabraknie (bo spółek jest dużo) – po prostu wziąć kolejny druk PIT-28/B. Trzeba jednak pamiętać, aby w odpowiednim miejscu formularza zaznaczyć, że załączamy więcej niż jeden druk. Część C.3. w formularzu PIT-28/B, który składa się z kilku druków, należy wypełnić tylko raz – nie trzeba powtarzać informacji na każdym arkuszu.

Rozliczenie PIT-28/B przez internet – szybciej i prościej!

Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania się z Urzędem Skarbowym przez internet. To duże ułatwienie – również dla płatników ryczałtu. Za pomocą programu do PIT można samodzielnie dokonać obowiązkowego rozliczenia, a co więcej – wysłać je do US bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach!

Program PIT Pro 2019/2020 – również dla PIT-28/B – jest wyposażony w system podpowiedzi, które prowadzą podatnika niemalże za rękę. Wskazują kolejne pola, podpowiadają, co w nie wpisać, alarmują, gdy w rozliczeniu znajdą się błędy… A przesyłane przez internet dane szyfrują – tak by zawsze były bezpieczne.