Ulga na start dla przedsiębiorców. Zobacz, o czym musisz...
Justyna Nowak
Podatnik.info
Podatnik.Info

Ulga na start dla przedsiębiorców. Zobacz, o czym musisz wiedzieć w 2019

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z ulgi tej mogą korzystać początkujący przedsiębiorcy, dopiero rozpoczynający własną działalność, jak również osoby, które już wcześniej prowadziły własną firmę, ale było to nie mniej niż 60 miesięcy (5 lat) przed skorzystaniem z ulgi.

 

Jak działa ulga na start

Osoba, która rejestruje swoją firmę i nie ma innego niż działalność tytułu do ubezpieczenia, musi obowiązkowo zgłosić się do ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego, wypadkowego) i zdrowotnego w ZUS, a następnie opłacać składki na ich rzecz. Jeśli jednak zechce skorzystać z ulgi na start, nie będzie musiała płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Ulga niestety nie dotyczy ubezpieczenia społecznego. Osoby korzystające z ulgi muszą więc zarejestrować się do niego i opłacać składkę, którą podczas rocznego rozliczenia podatkowego będą mogły odliczyć od podatku. Po upływie 6 miesięcy kalendarzowych ulga na start przestaje obowiązywać, ale nadal można korzystać z preferencyjnego ZUS i przez kolejne 24 miesiące płacić niższe składki.

 

Kto skorzysta z ulgi na start?

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi na start, musi spełnić kilka podstawowych warunków:

  • być osobą fizyczną, czyli prowadzić działalność jednoosobową albo być wspólnikiem spółki cywilnej,

  • podejmować działalność po raz pierwszy w życiu albo ponownie, ale po 60 miesiącach od ostatniego zakończenia lub zawieszenia tej działalności,

  • nie podlegać ubezpieczeniu w KRUS,

  • nie wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowali na etacie w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym i wykonywali czynności należące do zakresu działalności wykonywanej obecnie.

Należy pamiętać, że ulga na start nie jest dla przedsiębiorców obowiązkowa. To dobrowolne prawo, z którego można skorzystać lub nie.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
„Lista wstydu