Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Ulga na start dla przedsiębiorców. Zobacz, o czym musisz...
Podatnik.info
Podatnik.Info

Ulga na start dla przedsiębiorców. Zobacz, o czym musisz wiedzieć w 2019

Ulga na start była jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w prawie: od 30 kwietnia 2018 roku wprowadziła możliwość niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności gospodarczej. 

Z ulgi tej mogą korzystać początkujący przedsiębiorcy, dopiero rozpoczynający własną działalność, jak również osoby, które już wcześniej prowadziły własną firmę, ale było to nie mniej niż 60 miesięcy (5 lat) przed skorzystaniem z ulgi.

 

Jak działa ulga na start

Osoba, która rejestruje swoją firmę i nie ma innego niż działalność tytułu do ubezpieczenia, musi obowiązkowo zgłosić się do ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego, wypadkowego) i zdrowotnego w ZUS, a następnie opłacać składki na ich rzecz. Jeśli jednak zechce skorzystać z ulgi na start, nie będzie musiała płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Ulga niestety nie dotyczy ubezpieczenia społecznego. Osoby korzystające z ulgi muszą więc zarejestrować się do niego i opłacać składkę, którą podczas rocznego rozliczenia podatkowego będą mogły odliczyć od podatku. Po upływie 6 miesięcy kalendarzowych ulga na start przestaje obowiązywać, ale nadal można korzystać z preferencyjnego ZUS i przez kolejne 24 miesiące płacić niższe składki.

 

Kto skorzysta z ulgi na start?

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi na start, musi spełnić kilka podstawowych warunków:

  • być osobą fizyczną, czyli prowadzić działalność jednoosobową albo być wspólnikiem spółki cywilnej,

  • podejmować działalność po raz pierwszy w życiu albo ponownie, ale po 60 miesiącach od ostatniego zakończenia lub zawieszenia tej działalności,

  • nie podlegać ubezpieczeniu w KRUS,

  • nie wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowali na etacie w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym i wykonywali czynności należące do zakresu działalności wykonywanej obecnie.

Należy pamiętać, że ulga na start nie jest dla przedsiębiorców obowiązkowa. To dobrowolne prawo, z którego można skorzystać lub nie.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments