Ulga na psa – kiedy można z niej skorzystać?
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Ulga na psa – kiedy można z niej skorzystać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Ulga na psa

Najważniejsze informacje o ulgach i odliczeniach, które przysługują podatnikom, znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350). W katalogu preferencji nie ma wyróżnionej możliwości pomniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego, jaką jest ulga na psa. Mogłoby się więc wydawać, że takie odliczenie nie istnieje.

Warto jednak zwrócić uwagę na szczegółowe informacje i indywidualne interpretacje podatkowe Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Okazuje się, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość odliczenia wydatków związanych z utrzymaniem czworonogów, na przykład zakup karmy, wizyty u weterynarza czy też szkolenia.

W związku z tym wśród podatników pojawiają się coraz częściej pytania o to, czy psa można odliczyć od podatku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od statusu podatnika oraz indywidualnych uwarunkowań. Poniżej analizujemy indywidualne interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz wskazujemy sytuacje, kiedy ulga na psa jest możliwa.

Czy psa można odliczyć od podatku?

W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość odliczenia kosztów utrzymania psa od podatku. Wszystko zależy jednak od statusu podatnika. Można wyróżnić między innymi grupę beneficjentów, jaką samą przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach mogą oni odliczyć wydatki związane z psem od podatku, jednak musi to być uzasadnione w kontekście prowadzonej działalności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich interpretacjach podatkowych wskazuje, że koszty związane z zakupem karmy, wizytami u weterynarza czy szkoleniem psa mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile obecność czworonoga przyczynia się do zabezpieczenia źródła przychodów.

Przykładem może być interpretacja nr 0113-KIDIPT2-1.4011.757.2021.2.ISL z dnia 8 listopada 2021 roku dotycząca biura księgowego. W tym przypadku stwierdzono, że pies pełniący rolę stróża mógłby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów i sprzętu. To uzasadniałoby z kolei zaliczenie wydatków na jego utrzymanie.

Podobne stanowisko zostało zdefiniowane w przypadku interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.25.2023.2.KK z dnia 16 marca 2023 roku. W tym przypadku obecność psa w biurze wpływała na poprawę samopoczucia pracowników, ich poczucie bezpieczeństwa oraz wydajność. Te czynniki miały bezpośredni wpływ na wzrost przychodów firmy, a także jej wizerunek. Konsekwencją był wzrost rozpoznawalności przedsiębiorstwa oraz zachęcanie do skorzystania z usług.

Warto jednak pamiętać, że nie każda sytuacja zostanie uznana za kwalifikującą się do odliczenia. Przykładem odrzucenia takiej możliwości jest interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.1059.2022.4.MAP z dnia 17 marca 2023 roku. W tym przypadku mamy do czynienia z działalnością IT, w której pies miałby jedynie uczestniczyć w promocji. Organ podatkowy nie przychylił się do takiego wniosku, wskazując na brak bezpośredniego związku z przychodami.

Kiedy przysługuje ulga na psa?

Podsumowując powyższe informacje, przedsiębiorcy powinni dokładnie analizować, czy wydatki na zakup i utrzymanie czworonoga mają rzeczywisty wpływ na ich działalność gospodarczą. Od tego zależy przede wszystkim, kiedy ulga na psa będzie możliwa do zastosowania. Warto jednak zwrócić uwagę na kolejną grupę beneficjentów, którzy mogą odliczyć koszty w ramach celów rehabilitacyjnych.

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, a jednym z wydatków, które mogą być odliczone, są koszty związane z utrzymaniem psa asystującego. Wysokość ulgi uzależniona jest od faktycznie poniesionych wydatków. Warto jednak zwrócić uwagę na maksymalny limit odliczenia, który wynosi 2 280 zł rocznie.

Jeżeli podatnik więc zastanawia się, czy koszt psa można odliczyć od podatku, a przysługuje mu ulga rehabilitacyjna, jest to możliwe. W takiej sytuacji preferencja obejmuje wydatki na karmę, opiekę weterynaryjną czy też szkolenie psa. Kluczowym warunkiem jest jednak, aby pies spełniał funkcję terapeutyczną lub asystującą, co musi być odpowiednio udokumentowane. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą poprawić jakość swojego życia, a jednocześnie skorzystać z ulgi podatkowej.

Ulga na psa może zostać w takim przypadku odliczona na dwa sposoby:

  • od dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej lub
  • od przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli podatnik uzyskał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze, wówczas odliczenie może nastąpić w trakcie roku podatkowego. Co ważne, ulga na psa w takim przypadku obejmuje wydatki, które:

  • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • nie zostały odliczone od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub
  • nie zostały zwrócone czy też objęte dofinansowaniem.

Podsumowanie: Ulga na psa – najważniejsze informacje

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

  • W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisów definiujących wprost ulgę na psa. To może sugerować, że nie istnieje możliwość odliczenia wydatków na utrzymanie czworonoga.
  • Warto zwrócić uwagę na indywidualne interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Możliwe odliczenia kosztów związanych z utrzymaniem psa (np. karmy, wizyty u weterynarza) wynikają ze statusu podatnika.
  • Przedsiębiorcy mogą odliczyć wydatki, jeśli obecność psa przyczynia się do zabezpieczenia źródła przychodów. Przykładem mogą być wydatki poniesione na: psa stróża uzasadnione zwiększeniem bezpieczeństwa dokumentów (interpretacja z 8 listopada 2021) czy też pies wpływający na wydajność pracowników i wizerunek firmy, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania usługami (interpretacja z 16 marca 2023).
  • Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym i obejmuje wydatki na psa asystującego do wysokości 2 280 zł rocznie, jeśli pies pełni funkcję terapeutyczną.
  • Koszty związane z utrzymaniem psa w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą być odliczone na dwa sposoby – od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub przychodu opodatkowanego ryczałtem.
  • Aby koszty mogły być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wydatki muszą być poniesione na psa, który nie został wcześniej zaliczony do kosztów uzyskania przychodów ani objęty dofinansowaniem.

Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości związane z tym, kiedy przysługuje ulga na psa, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Każdy użytkownik bezpłatnego programu Podatnik.info zyskuje możliwość zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru księgowości, prawa czy finansów. Ponadto w okresie rozliczania deklaracji podatkowych zapewniamy trzy sposoby, które pozwalają na dopełnienie formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z darmowego programu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Piotr Krysiak - bogactwo na pokaz czy życie na kredyt?