
W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnicy mogą odliczyć w rocznym PIT wydatki przeznaczone na kolonie i obozy, które zostały zorganizowane dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także dzieci osób niepełnosprawnych – jeżeli nie ukończyły 25 roku życia.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, z ulgi mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekroczył w 2015 roku kwoty 9120 złotych.
Odliczenie wydatków, które podatnik przeznaczył na koszty związane z kolonią lub obozem, nie jest limitowane. Oznacza to, że osoba rozliczająca roczny PIT z dochodów uzyskanych w 2016 roku, odlicza kwotę faktycznie poniesionego wydatku. Dokumentem, który potwierdza poniesienie odpowiednich kosztów, jest każdy dowód stwierdzający powyższą wpłatę.
Podatnik, który rozlicza się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2016 roku za pomocą skali podatkowej, może odliczyć w ramach ulgi wydatki poniesione na kolonie i obozy w deklaracji podatkowej PITZ-36 lub PIT-37. W prosty sposób można to zrobić za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego za pomocą systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
Należy pamiętać, że niektórzy podatnicy mogli odliczyć ulgę w trakcie 2016 roku, gdy obliczali zaliczki na podatek dochodowy. Dotyczy to np. osób, które uzyskują przychody z działalności gospodarczej, a także z najmu lub dzierżawy.
Jednak należy pamiętać, że zgodnie z ustawą odliczenie wydatków poniesionych na kolonie i obozy osoby niepełnosprawnej nie przysługuje podatnikowi, jeśli zostały one:
W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z ww. funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Podatnik.info