Miało być nowocześnie, a wychodzi śmiesznie – digitalizacja KRS 2018-01-10 Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce to droga przez mękę. O ile proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej został już nieco usprawniony, o tyle powołanie do życia spółki nadal nastręcza trudności i trwa przynajmniej miesiąc.
Wierzyciel nie może rozłożyć opłat komorniczych na raty 2017-10-13 Wierzyciel, który składa wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej, jest pozbawiony możliwości rozłożenia na raty opłat związanych z prowadzeniem egzekucji. Ustawodawca nie przewidział tego typu rozwiązania.
Czy fiskus potrafi zatrzymać czas? 2017-09-19 Wydanie przez organ podatkowy pierwszej instancji decyzji określającej zobowiązanie w kwocie innej niż ta, która wynika ze złożonej przez podatnika deklaracji, związane jest z automatycznym wszczęciem postępowania karnego skarbowego.
Jak rozliczyć wydatki firmowe i prywatne w KPiR? 2017-06-29 Gdy przedsiębiorca dokonuje zakupów na potrzeby firmy, których udokumentowanie obejmuje również wydatki na potrzeby prywatne, należy je potraktować oddzielnie. Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w takiej sytuacji wpisujemy tylko tę część kwoty, która dotyczy wydatków na cele firmowe.
Jak wykazać wynagrodzenia w KPiR? 2017-06-21 Uwzględnienie wynagrodzeń w księdze przychodów i rozchodów firmy wymaga posiadania dokumentu świadczącego o rzeczywistej wypłacie, np. list płac, poświadczeń podpisanych przez pracownika, itp.
Różnica w regulacjach zawarcia układu – postępowanie układowe a sanacyjne 2017-03-19 Nadrzędnym założeniem wszystkich czterech postępowań naprawczo-oddłużeniowych jest restrukturyzacja w jak najwyższym stopniu zadłużenia przedsiębiorstwa.
Zastaw rejestrowy – kompendium wiedzy 2017-01-16 1 stycznia 1998 roku, ustawą z dnia 6 grudnia 1996 roku o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. Nr 149, poz. 703 z późn. zm.) do systemu zabezpieczeń wierzytelności wprowadzono niezwykle istotną instytucję zastawu rejestrowego.
Treść i przedmiot zastawu rejestrowego 2016-12-13 Zastaw w swojej istocie stanowi najskuteczniejsze i najpowszechniejsze zabezpieczenie rzeczowe postanowień umowy w obrocie gospodarczym. Mimo stosunkowo małej popularności skutecznie zapobiega długotrwałemu dochodzeniu majątku od dłużnika.
Potrącenia z wypłaty na podstawie wyroku sądu karnego. Co to oznacza dla pracodawcy? 2016-11-29 Pracodawca otrzymał z sądu odpis wyroku oraz pismo z wezwaniem do dokonywania pracownikowi potrąceń z wynagrodzenia. Czy pracodawca zobowiązany jest dokonywać takich potrąceń?
Jakiego rodzaju opłaty pobiera komornik od wierzyciela? 2015-06-23 W najbliższym czasie nie ulegną zmianie wysokości stawek opłat pobieranych przez komorników od wierzycieli. Stanie się tak pomimo opinii niektórych posłów uważających, że są one nieadekwatne do dochodów „zwykłych” ludzi.
Przychód wynikający z umorzenia części kredytu bez podatku 2015-04-08 Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które nakazuje zaniechać poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów, wynikających z umorzenia części kredytów mieszkaniowych. Z kolei banki, wg tego rozporządzenia, nie będą musiały płacić podatku od dochodów równych wartości umorzonych kredytów.