Jak uregulować niedopłatę w PIT 2020? To musisz...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Jak uregulować niedopłatę w PIT 2020? To musisz wiedzieć!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Czym jest niedopłata w PIT i kiedy trzeba ją uregulować?

Kiedy podatnik składa zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego, może otrzymać informację o niedopłacie w PIT. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Niedopłata podatku następuje, gdy zaliczki pobrane na poczet podatku dochodowego różnią się od kwoty obliczonej przez urząd skarbowy. Warto zaznaczyć, że taka sytuacja nie powinna wzbudzać stresu czy nerwów. W takim przypadku należy jedynie wpłacić do urzędu skarbowego obliczoną należność i gotowe!

Niedopłata w PIT 2020 może pojawić się wskutek nierozliczenia wszystkich zaliczek miesięcznych, przekroczenia progu podatkowego czy też uzyskania przychodów z różnych źródeł, co spowodowało podwójne uwzględnienie kwoty wolnej od podatku. Jeżeli podatnik dopilnuje terminu uregulowania niedopłaty w PIT, nie poniesie żadnych dodatkowych konsekwencji. Dlatego też warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy trzeba uregulować niedopłatę.

Jeżeli po złożeniu deklaracji podatkowej okazało się, że nastąpiła niedopłata podatku, należy uregulować wskazaną należność w terminie do 30 kwietnia.

Skąd mam wiedzieć, czy muszę uregulować niedopłatę w PIT 2020?

Podatnicy, którzy korzystają z e-deklaracji, otrzymają informacje o ewentualnej niedopłacie natychmiast po złożeniu formularza. Na samym dole zeznania podatkowego pojawi się informacja o niedopłacie lub nadpłacie. Jeżeli musisz dopłacić określoną kwotę, pojawi się konkretna kwota z wiadomością o konieczności uregulowania wskazanej należności w urzędzie skarbowym. Dotyczy to wszystkich programów służących do rozliczania.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy podatnik nie dotrzyma terminu składania deklaracji PIT. W takim przypadku formularz dostępny w systemie staje się tym właściwym, przesłanym do Ministerstwa Finansów. Co w takim przypadku? Do 30 maja otrzymasz informację o konieczności uregulowania należności. Jeżeli tak się stanie, po odebraniu listu z urzędu skarbowego otrzymujesz 7 dni na zapłatę zobowiązania.

W jaki sposób uregulować niedopłatę w PIT 2020?

Niedopłata w PIT musi być uregulowana we wskazanym powyżej terminie. Należy zwrócić uwagę, aby uregulować to zobowiązanie w terminie. W innym przypadku rozpocznie się naliczanie odsetek za zwłokę. Co więcej, podatnik jest zobowiązany do samodzielnego wyliczenia opłat oraz ich uregulowania wraz ze wskazaną kwotą niedopłaty w PIT 2020.

Zobowiązanie wobec urzędu skarbowego można uiścić za pomocą przelewu tradycyjnego lub internetowego. Na jaki rachunek należy wpłacić wskazaną kwotę? Każdy podatnik posiada swoje indywidualne konto bankowe, czyli mikrorachunek podatkowy. To właśnie na ten numer konta należy przelać wskazaną kwotę.

Warto zwrócić uwagę na możliwość składania e-deklaracji za pomocą systemu Podatnik.info. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje zeznanie podatkowe trafi bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Otrzymasz również informacje na temat ewentualnej niedopłaty w PIT.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Piotr Krysiak - bogactwo na pokaz czy życie na kredyt?