Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku za 2020?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku za 2020?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do następnych akapitów:

W jakim terminie należy uregulować dopłatę podatku za 2020?


Ważne jest, aby wynikający z naszego zeznania podatek zapłacić bez względu na jego wysokość. Należy to zrobić do 2 maja 2021 roku, podobnie jak w przypadku ostatecznego terminu złożenia deklaracji rocznej. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obu czynności nie trzeba robić jednocześnie. Oznacza to, że dostarczyć rozliczenie roczne do organu podatkowego oraz zapłacić dopłatę podatku można w dwóch różnych terminach pod warunkiem, iż uczynimy to przed końcem kwietnia.


W jaki sposób dokonuje się wpłaty?

 

Dopłatę podatku należy wpłacić do właściwego według naszego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Płatności możemy dokonać zarówno w kasie urzędu, jak i za pomocą przelewu w placówce Poczty Polskiej lub w banku. Dane niezbędne do zrealizowania transakcji możemy znaleźć na stronie internetowej organu podatkowego. Ponadto warto pamiętać, że zgodnie z art. 60 ordynacji podatkowej terminem zapłaty podatku jest:
 

  • przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
  • w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.
     

Oprócz tego osoba dokonująca przelewu powinna podać w nim następujące dane identyfikacyjne:

  • imię,
  • nazwisko,
  • adres,
  • nr identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP),
  • nazwę formularza podatkowego, z którego wynika podatek do zapłaty (np. PIT-37).


Przykład prawidłowo wypełnionego formularza wpłaty gotówkowej:

1-656

Przykład prawidłowo wypełnionego formularza polecenia przelewu:

2-656

Jakie mogą być konsekwencje niezapłacenia dopłaty podatku?
 

Wielokrotnie zdarza się, że podatnicy nie regulują swoich zobowiązań wobec fiskusa z powodu ich zdaniem „błahych” do zapłaty kwot. Urząd skarbowy może z własnej inicjatywy umorzyć niewielki dług do wysokości nieprzekraczającej kwoty 58 zł, czyli pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Jednak w praktyce organy podatkowe czynią to bardzo rzadko.
 

W konsekwencji skarbówka może upomnieć się o zaległości podatkowe po bardzo długim okresie czasu od momentu ich wystąpienia. Skutkować to będzie koniecznością ich spłacenia razem z odsetkami podatkowymi, których wysokość wynosi obecnie 14 proc. Ponadto podatnik może zostać obciążony sankcjami karno-skarbowymi. 


Nie zwlekaj i już dziś szybko i wygodnie rozlicz się za pomocą programu PIT pro 2020/2021 od Podatnik.info. Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
 

Dzięki temu zyskujesz:
 

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2020/2021 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Moje Centrum Podatnika)



Pamiętaj!
 Korzystając z programu PIT pro 2020/2021 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2020/2021.
 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mail lub list od fiskusa zawsze dociera do podatnika