Zwrot podatku za 2018 – kiedy można się go spodziewać...
FreeImages
Podatnik.Info

Zwrot podatku za 2018 – kiedy można się go spodziewać w 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Czy wcześniejsze przesłanie deklaracji przełoży się na termin, w którym zwrot podatku PIT dotrze na nasze konto?

   

Od czego zależy zwrot podatku PIT?

Nadwyżkę uiszczonego w 2018 r. podatku, wynikającą z wyliczeń zawartych w tegorocznej deklaracji, podatnik powinien otrzymać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia kompletnego zeznania podatkowego.

 

Termin zwrotu, w którym organy podatkowe muszą przekazać podatnikom należne sumy, jest ściśle powiązany z formą przekazania deklaracji podatkowych. Zwrot wynikający z formularzy przesłanych elektronicznie powinien dotrzeć do podatnika w ciągu 45 dni od dnia złożenia PIT do fiskusa. Każda inna forma zeznania automatycznie wydłuża okres oczekiwania do trzech miesięcy. Jeśli zaistnieje konieczność złożenia korekty PIT, termin na zwrot podatku PIT wynosi dwa miesiące, jednak nie może wystąpić wcześniej niż 90 dni od przesłania pierwszej wersji zeznania.

 

O ile maksymalny okres przesłania zwrotu podatku PIT jest ściśle określony, nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby należne kwoty powróciły do podatników wcześniej. Jeśli jednak ostateczne terminy zostaną przekroczone, podatnik powinien otrzymać rekompensatę w postaci odsetek za opóźnienie. Ich wysokość wynosi 8% rocznie (tzw. odsetki podatkowe), a stosuje się je do zaległości większych niż 23, 20 zł. Jeśli zwrot podatku PIT o niższej wartości nie zostanie przekazany w terminie, odsetki nie zostaną naliczone.

 

Zwrot podatku PIT a data złożenia deklaracji

Deklaracje PIT za miniony rok podatkowy można składać pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia 2019 roku. Zgodnie z postanowieniami organów decyzyjnych, zwrot podatku PIT może być wypłacony najwcześniej 15 lutego. Oznacza to, iż niezależnie od daty złożenia podatku pomiędzy 1 stycznia a 14 lutego, właściwy okres przekazania zwrotu podatku przypada na okres 45 dni bądź trzech miesięcy, liczonych od 15 lutego.

 

Jeśli deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 bądź PIT-39 zostaną złożone w późniejszej części wyznaczonego terminu, tj. między 15 lutego a 30 kwietnia, na zwrot podatku PIT należy oczekiwać zgodnie z terminami założonymi przez Ministerstwo Finansów. Nadawcy deklaracji w tym terminie otrzymają pieniądze później, niż podatnicy składający zeznanie na początku roku.

 

Należy również pamiętać o zadeklarowaniu sposobu, w jaki chcielibyśmy otrzymać zwrot podatku PIT. Aby należna kwota została przelewana na konto bankowe zamiast osobistego doręczenia, należy zaznaczyć odpowiednie pole w deklaracji PIT-37 2019 lub wypełnić formularz ZAP-3. Zwrot podatku PIT wprost na konto bankowe wiąże się z brakiem dodatkowych opłat. W przypadku przekazu pocztowego od należnej nam kwoty należy odjąć opłatę manipulacyjną w wysokości 5, 20 zł plus 1% kwoty przekazu.

 

Zgodnie z powyższymi informacjami, zwrot podatku PIT odbędzie się szybciej, jeśli deklaracja zostanie uzupełniona i przesłana za pomocą programu PIT. Użytkownik aplikacji może się spodziewać otrzymania zwrotu podatku w połowę krótszym czasie, a sama deklaracja może być rozliczona błyskawicznie i bezpiecznie.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zwrot podatku za 2018 nie wpływa na konto – sprawdzanie statusu rozliczenia