Zwrot podatku z zagranicy z jednego roku powinien pojawić...
http://sxc.hu/
Tax Care

Zwrot podatku z zagranicy z jednego roku powinien pojawić się w zeznaniu za rok następny

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Generalnie osoba, która uzyskuje dochody za granicą, może rozliczać się wyłącznie z fiskusem kraju, w którym pracuje. Jednak jeśli pomimo pracy za granicą, centrum interesów życiowych danej osoby znajduje się w Polsce, wówczas powinna opłacić podatki w kraju. Taka konieczność czasem jest jednak źródłem kłopotów, zwłaszcza, jeśli dostaje się zwrot pieniędzy od zagranicznego fiskusa.


Holenderski fiskus oddał sporą sumkę


Takie „nieszczęście” zdarzyło się podatnikowi, który podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce lecz dochody uzyskiwał wyłącznie z umowy o pracę z holenderską firmą. Rozliczył się z dochodów, uzyskanych w 2013 r., od których zapłacił ponad 160 tys. zł podatku i taką kwotę wpisał do rozliczenia w Polsce (zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć podatek zapłacony za granicą przy rozliczeniach w kraju). Jednak okazało się, że podatek został nadpłacony i w rezultacie podatnik uzyskał zwrot ponad 127 tys. zł.


Tyle że ten zwrot sprawił, że w rozliczeniach podatnika pojawiła się niedopłata. Otóż z wyliczenia podatku, jaki powinien zapłacić podatnik w Polsce, wyszła kwota ok. 106 tys. zł. Skoro wcześniej zapłacił 160 tys. w Holandii, to oznaczało to, że nie musi dopłacać w Polsce. Jednak po odzyskaniu podatku okazało się, że faktycznie zapłacił za 2013 r. w Holandii nieco ponad 36 tys. zł, a wiec powinien dopłacić jeszcze ok. 70 tys. zł w Polsce.


Podatnik zwrócił się do o interpretację podatkową, jak sobie z tym problemem poradzić. Zaproponował dwa rozwiązania. Pierwsze zakładało, że podatnik złoży korektę zeznania za rok 2013, w którym wpisze faktycznie zapłaconą za granicą kwotę podatku i jednocześnie w tej korekcie skorzysta z ulgi abolicyjnej (która jest skierowana do osób pracujących w krajach, które mają mniej korzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Drugi pomysł zaś sprowadzał się do tego, żeby po prostu kwotę zwrotu za rok 2013 doliczyć do podatku za rok 2014, a więc rok, w którym podatnik faktyczne ten zwrot otrzymał.


Nie da się skorygować prawidłowego zeznania


Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 sierpnia 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-174/15/BJ) uznała, że pierwszy pomysł jest zły, zaś drugi zaaprobowała.


Jak wynika z interpretacji, w przypadku propozycji zakładającej złożenie korekty zeznania za rok 2013 i uwzględnienia w niej rzeczywiście zapłaconego podatku (a więc już po ujęciu w rozliczeniu zwrotu części podatku), doszłoby do naruszenia przepisów. Mianowicie podatnik w zeznaniu wpisuje kwotę podatków rzeczywiście zapłaconą w danym roku – bez uwzględnienia ewentualnych, przyszłych zdarzeń. Inaczej rzecz ujmując – podatnik pierwotnie rozliczył się prawidłowo, zgodnie z prawem, zaś korekta byłaby z przepisami sprzeczna.


Podatek dodaj do podatku


Za to rozwiązanie, według którego zwrot nadpłaty uzyskany w innym kraju dolicza się do podatku w zeznaniu za rok, w którym ten zwrot nastąpił, zostało uznane za prawidłowe. Wynika to wprost z art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak czytamy w interpretacji, „w zeznaniu podatkowym za 2014 rok winien doliczyć do podatku różnicę pomiędzy podatkiem odliczonym w zeznaniu za 2013 rok a faktycznie odprowadzonym przez niego podatkiem do holenderskich organów podatkowych, po uwzględnieniu zwrotu podatku dokonanego w 2014 roku”.Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady