Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Zwolnienie z podatku VAT dla odrębnej usługi kulturalnej
http://sxc.hu/

Zwolnienie z podatku VAT dla odrębnej usługi kulturalnej

Po wprowadzeniu zmian w ustawie o podatku VAT na początku 2011 roku, pojawił się problem odnośnie opodatkowania koncertów artystów. Opodatkowanie takiego wydarzenia zależy bowiem od tego, czy jest to odrębna impreza, za którą artysta pobiera wynagrodzenie czy też jeden z elementów tak zwanej imprezy kulturalnej.

Koncerty często są organizowane lub współorganizowane przez władze miasta. Wcześniej (do końca 2010 roku) honorarium za koncert wykonywany przez danego artystę nie podlegało opodatkowaniu. Dopiero po wprowadzeniu zmian w ustawie o VAT na początku roku 2011, narodził się problem, który dotyczy zarówno tej kwestii jak i innych, związanych z wynajęciem sceny, nagłośnienia i oświetlenia. Wątpliwości te wynikają z interpelacji poselskiej (nr 2046/ 11).

 

Ministerstwo Finansów odnosząc się do interpelacji, stwierdziło, że nowe przepisy, obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku, dla wysokości opodatkowania VAT organizacji imprezy kulturalnej, w ramach której planowany jest koncert, istotne jest określenie, czy wykonanie koncertu zostanie uznane za odrębną usługę czy też zalicza się do jednego z elementów imprezy kulturalnej organizowanej przez agencję artystyczną lub menedżera wykonawcy. O zakwalifikowaniu koncertu do odrębnej usługi decyduje to, czy artysta pobiera za taki występ honorarium.

 

Z art. 43 ust.1 pkt. 33b ustawy wynika, że usługa świadczona przez artystę jest zwolniona z VAT-u w sytuacji, gdy na podstawie umowy zawartej z miastem, agencją artystyczną lub menedżerem wykonawcy, indywidualni twórcy i artyści wykonawcy świadczą odrębną usługę kulturalną (polegającą na wykonaniu koncertu), za którą pobierają wynagrodzenie w formie honorariów.

 

W przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej pomiędzy miastem a agencją artystyczną lub menedżerem wykonawcy, w ramach której ustalono zorganizowanie odpłatnej imprezy kulturalnej (np. koncertu), zgodnie z art. 146a ust. 1 pkt. 1 ustawy, w takim wypadku stawka oprocentowania VAT wynosi 23 proc. 

 

Ponadto usługi związane z wynajęciem sceny, nagłośnienia i oświetlenia również podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 23 proc.

Loading Comments