Znajdź swoje miejsce w IT
http://sxc.hu/
inf. prasowa

Znajdź swoje miejsce w IT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dla porównania – w przypadku służby zdrowia są to 3 tysiące. Sprawdź czy i Ty możesz aplikować na stanowiska związane z IT. Prezentujemy listę najpopularniejszych profesji związanych z tą branżą.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników z branży IT  będzie rosnąć. Ministerstwo Gospodarki uważa, że Polska ma szansę stać się europejskim liderem w sektorze ICT (Internet and Communication Techonologies). –  Dynamiczny rozwój napędzany jest przez rzeszę specjalistów oraz trafne decyzje biznesowe –  podkreśla Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska lidera na rynku IT. – Tym bardziej cieszy nas fakt, że coraz więcej ludzi decyduje się na rozwijanie kariery właśnie w tej branży – dodaje Jarczyński. Przejdźmy zatem do konkretów. Kogo szuka i potrzebuje rynek IT?

Progamista

Wielu młodych ludzi marzy o pracy w charakterze programisty. Powód? To jedna z najlepiej opłacanych specjalności informatycznych. Programista zajmuje się tworzeniem programów za pomocą specjalnych języków programowania ( np. C, C++, Objective C, C#, Visual Basic, Java, Delphi, PHP,). Na pocieszenie można dodać, że programista się on zwykle w jednym języku, co widać także jeśli spojrzeć na ogłoszenia o pracę „Programista JAVA poszukiwany”. Co powinien umieć programista? Na pewno przydatna okaże się wiedza dotycząca algorytmiki, baz danych, projektowania aplikacji. Oczywiście nie można zapomnieć także o biegłej znajomość języków programowania i narzędzi programistycznych. Oprócz tego warto pamiętać, że pracodawcy oczekują także znajomości technologi webowych a także co najmniej poprawnego posługiwania się językiem angielskim. Gdzie rozpoczyna się przygoda programisty? Na pewno łatwiej jest tym osobom, które  wybrały studia informatyczne, w zasadzie liczą się jednak umiejętności a nie sam dyplom. 

Administrator sieci

Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna przede wszystkim za sprawne funkcjonowanie sieci komputerowej w firmie czy instytucji. W praktyce oznacza to, że administrator musi troszczyć się  nie tylko o właściwe funkcjonowanie komputerów, routerów i serwerów, ale także stanowić wsparcie dla użytkowników z nich korzystających. Praca wymaga zatem stałego kontaktu z ludźmi. Co wchodzi w skład obowiązków administratora? Właściwa konfiguracja sieci, efektywne zarządzanie bazą użytkowników, dbanie o właściwe korzystanie z komputerów oraz o odpowiednie zapory antywirusowe. Największe szanse zostania administratorem mają absolwenci informatyki. Ważne! Od administratorów sieci wymaga się często umiejętności programistycznych i... miękkich. W końcu obcowanie z użytkownikami sieci wymaga nie tylko kultury osobistej ale i cierpliwości.

Inżynier budowy systemów komputerowych

Do zadań inżyniera tego rodzaju należą przede wszystkim projektowanie systemów komputerowych, opracowywanie oraz wdrażanie oprogramowań. Osoba pragnąca aplikować na to stanowisko powinna także doskonale orientować się w rynkowych nowościach i trendach, posiadać wyobraźnię techniczną i zdolność logicznego myślenia. Inżynierowie budowy systemów komputerowych poszukiwani są w wielu dziedzinach gospodarki np. bankowości czy ubezpieczeniach.

Analityk systemów komputerowych

Podstawowym zadaniem osób na tym stanowisku jest dokładna analiza funkcjonowania systemu komputerowego. Przykładowo, analityk będzie zajmować się badaniem na ile dane systemy komputerowe są wobec siebie kompatybilne. Jednym z trudniejszych zadań, z którymi przychodzi mu się mierzyć jest konstruowanie modeli procesów, które zostaną poddane informatyzacji. Zawód ten łączy w sobie kompetencje z różnych dziedzin informatyki, dlatego wymaga nie tylko świetnego wykształcenia, ale i wieloletniej praktyki.

Wdrożeniowiec IT

Zwany także konsultantem. Zajmuje się wdrażaniem zintegrowanych systemów informatycznych, ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem. Obecnie na popularności coraz bardziej zyskuje elektroniczny obieg dokumentów, który pozwala firmom nie tylko usprawnić pracę ale także zaoszczędzić konkretne pieniądze. Można przypuszczać więc, że zapotrzebowanie na oprogramowanie tego typu przełoży się na nowe oferty pracy dla wdrożeniowców. Co czeka ich w przyszłej pracy? –  Osoba zatrudniona w charakterze wdrożeniowca będzie miała okazję zdobyć bardzo wartościowe doświadczenie. Charakter pracy pozwala z bliska poznać organizację różnych przedsiębiorstw i instytucji  – mówi Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska. Wdrożeniowiec dba o to aby sprawnie i w terminie zaimplementować dany system w firmie klienta. Do jego obowiązków należy także troska o to aby pracownicy firmy potrafili  korzystać z nowego systemu: stąd  szkolenia instruktażowe. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy jest zalecane, aby oprócz wykształcenia kierunkowego (informatyka, logistyka) wdrożeniowiec posiadał określone kompetencje miękkie takie, jak komunikatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
W sieci kwitnie handel danymi osobowymi