Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia
http://sxc.hu/
Tax Care

Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia

Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT-em, jeśli wartość jego opodatkowanej sprzedaży nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. Nie wszystkie jednak transakcję są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W 2014 r. zmienia się lista sprzedaży, której podatnik nie wliczy do limitu.

Bez WDT czy sprzedaży wysyłkowej

Od 1 stycznia 2014 r. odetchną przedsiębiorcy dokonujący obrotu z zagranicą. Do limitu sprzedaży dla zwolnienia z podatku od towarów i usług podatnik nie uwzględni wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów. Jak do tej pory, nie będzie uwzględniać także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, ale co stanowi niekorzystną różnicę, do limitu podatnik będzie musiał wliczyć obrót z transakcji związanych z nieruchomościami, usług z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 oraz usług ubezpieczeniowych, jeśli wszystkie te czynności nie mają charakteru usług pomocniczych.

Sprzedaż auta osobowego bez utraty zwolnienia

Od nowego roku zwolnienia z VAT-u ze względu na obrót, nie utraci przedsiębiorca sprzedając swój samochód osobowy. Zbycie własnego samochodu osobowego nie pozbawi podatnika, jak do tej pory, prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT-u, jeśli sprzedawać będzie samochód osobowy inny niż nowy środek transportu zaliczany do środków trwałych podlegających amortyzacji, ponieważ takiej sprzedaży nie będzie w 2014 r. obejmować wyłączenie ze zwolnienia przewidziane dla towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także