Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia
http://sxc.hu/
Tax Care

Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT-em, jeśli wartość jego opodatkowanej sprzedaży nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. Nie wszystkie jednak transakcję są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W 2014 r. zmienia się lista sprzedaży, której podatnik nie wliczy do limitu.

Bez WDT czy sprzedaży wysyłkowej

Od 1 stycznia 2014 r. odetchną przedsiębiorcy dokonujący obrotu z zagranicą. Do limitu sprzedaży dla zwolnienia z podatku od towarów i usług podatnik nie uwzględni wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów. Jak do tej pory, nie będzie uwzględniać także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, ale co stanowi niekorzystną różnicę, do limitu podatnik będzie musiał wliczyć obrót z transakcji związanych z nieruchomościami, usług z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 oraz usług ubezpieczeniowych, jeśli wszystkie te czynności nie mają charakteru usług pomocniczych.

Sprzedaż auta osobowego bez utraty zwolnienia

Od nowego roku zwolnienia z VAT-u ze względu na obrót, nie utraci przedsiębiorca sprzedając swój samochód osobowy. Zbycie własnego samochodu osobowego nie pozbawi podatnika, jak do tej pory, prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT-u, jeśli sprzedawać będzie samochód osobowy inny niż nowy środek transportu zaliczany do środków trwałych podlegających amortyzacji, ponieważ takiej sprzedaży nie będzie w 2014 r. obejmować wyłączenie ze zwolnienia przewidziane dla towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Od czego zależy limit zwolnienia z VAT w 2014 roku?