Zmiany w podatkach dochodowych 2019 dla przedsiębiorców
Pixabay.com
Podatnik.Info

Zmiany w podatkach dochodowych 2019 dla przedsiębiorców

 

Na co należy zwrócić uwagę, uzupełniając PIT przez internet o należny odpis od dochodu?

 

PIT przez internet a koszty uzyskania przychodu

Zgodnie z Ustawą o PIT, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1). Artykuł 23. ustawy definiuje również wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów, wśród których należy wyróżnić m.in. koszty reprezentacyjne, odsetki wynikające z nieterminowej spłaty zobowiązań względem fiskusa, spłaty rat kredytowych bądź pożyczkowych, oraz wydatków związanych z amortyzacją i ubezpieczeniem pojazdów osobowych.

 

Koszty uzyskania przychodu, które mogą pomniejszyć wartość podatku PIT 2019 przez internet, posiadają kilka wspólnych mianowników. Muszę one być poniesione przez podatnika, bezzwrotne, poprawnie udokumentowane, związane z działalnością gospodarczą podatnika i mieć na celu uzyskanie nowych przychodów bądź zachowania lub zabezpieczenia dotychczasowych źródeł. 

 

Jak powinna zostać przeprowadzona poprawna dokumentacja kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z ustalonymi wytycznymi (rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, par. 12 ust. 3), zapisy w księgach powinny być odzwierciedlone w fakturach, fakturach VAT, rachunkach oraz dokumentach celnych.

 

Jak poprawnie udokumentować poniesione koszty?

W przypadku innego rodzaju dokumentów, muszą one zawierać dane, które umożliwią potwierdzenie autentyczności transakcji. Za czynniki tego rodzaju uznaje się m.in. umowy z jasno wskazaną nazwą i adresem kontrahentów,  daty wystawienia dokumentu oraz podjęcia akcji, będącej celem umowy, jej wartość i określenie ilościowe, jak również podpisy osób uprawnionych. Nie wolno zapominać również o konieczności oznaczenia dokumentu właściwym numerem, który będzie służył powiązaniu dokumentu z odpowiednim zapisem księgi przychodów i rozchodów.

 

Uwzględniając poniesione koszty uzyskania przychodów w deklaracji PIT przez internet, powinniśmy pamiętać o skorzystaniu z aplikacji pomocniczej, takiej jak program PIT PRO 2018/1019. Umożliwi on przedsiębiorcy uzupełnienie deklaracji w sposób klarowny i przejrzysty, a przesłanie stworzonej deklaracji zajmie zaledwie kilkanaście sekund. Skorzystaj z pewnych i sprawdzonych rozwiązań, rozlicz swój PIT online z PIT PRO!


Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także