Zmiany w leasingu - co nowego w PIT 2019?
FreeImages
Beata Michoń

Zmiany w leasingu - co nowego w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co dokładnie obejmują zmiany w leasingu samochodów osobowych?

Zmiany w przepisach najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy swój samochód będą chcieli wykorzystywać zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Najistotniejsze zmiany to:

  • limit wydatków związanych z eksploatacją auta – przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 75% wszystkich wydatków,
  • podniesienie limitu amortyzacji w przypadku zakupu samochodów o wartości nieprzekraczającej 150 tys. zł – dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla aut elektrycznych.

Wydatki bezpośrednio związane z finansowaniem leasingu nie zostały objęte limitem 75%. Nie dotyczy to części rat, w której zawarte są opłaty eksploatacyjne np. wymiana opon, filtrów czy serwis.

  

Zmiany w leasingu od 2019 roku – kto zyskał, a kto stracił?

Wprowadzenie nowych przepisów dotknęło większość przedsiębiorców posiadających i wykorzystujących do codziennej pracy auto osobowe. Na tegorocznych zmianach stracą:

  • Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują swoje samochody w systemie mieszanym (służbowo i prywatnie). Od stycznia mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko 75% wszystkich wydatków eksploatacyjnych. To z kolei oznacza wzrost podstawy opodatkowania.
  • Właściciele firm, którzy po 31 grudnia 2018 wezmą w leasing samochód, którego wartość przekracza 150 tys. zł (auta hybrydowe i spalinowe) lub 255 tys. zł (auta elektryczne). Jako koszt przychodu będą mogli wykazać część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł lub 225 tys. zł – w zależności od rodzaju zakupionego auta.
  • Usługodawcy, którzy będą sprzedawać nie w pełni zamortyzowany samochód osobowy, którego cena zakupu była wyższa niż 150 tys. zł.

    

Jedyne osoby, które zmiany w leasingu pojazdów osobowych odczują w sposób pozytywny to przedsiębiorcy, którzy kupili bądź planują zakup auta droższego niż 86 tys. zł lecz tańszego niż 150 tys. zł (225 tys. zł dla pojazdów elektrycznych). Wiąże się to z podniesieniem limitu amortyzacji samochodów osobowych.

   

Stare zasady obowiązują wszystkie umowy zawarte przed końcem 2018 roku. Jeśli jednak zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w takiej umowie lub odnowienie jej po 31 grudnia 2018, będziemy zobligowani do przejścia na nowy system rozliczeń kosztów leasingu. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady