Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zaliczki uproszczone – czym są i jak je wybrać
Redakcja
http://sxc.hu/

Zaliczki uproszczone – czym są i jak je wybrać

Podziel się tym artykułem:   

Opłacanie podatku w formie uproszczonych zaliczek jest prostym sposobem na rozliczenie się z fiskusem. Nie wszystkim jednak się to opłaca. Podpowiadamy, jakie konsekwencje wiążą się z tą formą opodatkowania i jak ją wybrać. 

Zaliczki w formie uproszczonej mogą płacić zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i od osób prawnych (CIT). 

 

Wysokość zaliczek uproszczonych jest obliczana na podstawie dochodu osiągniętego za przedostatni rok podatkowy lub rok podatkowy trzy lata wstecz, jeśli w przedostatnim roku podatnik nie przekroczył dochodu w kwocie wolnej od podatku. Jeśli w ciągu tych dwóch lat podatnik nie osiągnął dochodu przekraczającego kwotę wolną od podatku nie może wybrać zaliczek uproszczonych jako formy opodatkowania. 

 

Przykład

 

Przedsiębiorca chce od 2011 roku rozliczać się za pomocą zaliczek uproszczonych. W 2009 roku osiągnął dochód 3006 zł. Nie przekroczył on więc kwoty wolnej od podatku. W 2008 roku jego dochód wyniósł 11 376 zł, więc w 2011 roku może rozliczać się za pomocą uproszczonych zaliczek na podstawie dochodu z roku 2008. 

 

Zaliczki uproszczone odprowadza się co miesiąc w wysokości  podatku od 1/12 dochodu z roku na podstawie którego jest stwierdzane prawo do rozliczania się w ten sposób. Przedsiębiorca z powyższego przykładu będzie więc w 2011 roku płacił co miesiąc zaliczkę od 1/12 kwoty 11 376 zł, czyli od 948 zł. W przypadku oprocentowania stawką 18% będzie to 171 zł (po zaokrągleniu).

 

Aby skorzystać z tej formy opodatkowania należy poinformować o tym urząd najpóźniej do 20 lutego roku podatkowego, w którym chcemy się w ten sposób rozliczać. 

 

Zaliczki uproszczone nie są korzystne dla wszystkich. Nie powinni ich wybierać przede wszystkim przedsiębiorcy o niestabilnych dochodach. Jeśli można oszacować, że dochód w bieżącym roku podatkowym będzie dużo wyższy niż dwa czy trzy lata temu trzeba liczyć się z dużą niedopłatą podatku na koniec roku i odpowiednio wcześniej przygotować sobie finansowe rezerwy. Jeśli natomiast dochody okażą się niższe niż w poprzednich okresach rozliczeniowych, to co miesiąc będzie robiona nadpłata, która uszczupli dochody firmy. 

 

Inną formą uproszczonych zaliczek są zaliczki kwartalne, płacone raz na trzy miesiące, od proporcjonalnej części dochodu sprzed dwóch lub trzech lat. W tym przypadku również obowiązuje konieczność osiągnięcia dochodu przekraczającego kwotę wolną od podatku. 

Podziel się tym artykułem: