Wystarczy tylko PESEL
http://sxc.hu/
Ministerstwo Finansów

Wystarczy tylko PESEL

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dlatego też Ministerstwo Finansów promuje udogodnienia, które mają ułatwić podatnikom to zadanie, takie jak brak konieczności posługiwania się numerem NIP przez niektóre grupy podatników czy możliwość wysłania PIT przez Internet.

Podajemy tylko jeden identyfikator podatkowy

Na mocy obowiązujących przepisów osoba fizyczna objęta rejestrem PESEL nieprowadząca działalności gospodarczej lub niebędąca podatnikiem VAT w kontaktach z administracją podatkową jest identyfikowana w oparciu o jeden identyfikator podatkowy, którym jest numer PESEL. Powyższe udogodnienie zostało wprowadzone w wyniku realizacji projektu e-Rejestracja. Oznacza to brak konieczności posługiwania się numerem NIP przez podatników, którzy już ten numer posiadają oraz zniesienie obowiązku dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego przez osoby, które do tej pory musiały o ten numer występować.
Nie trzeba informować fiskusa o zmianie nazwiska lub adresu zamieszkania

Dodatkowo zniesiony też został obowiązek zgłaszania do urzędów skarbowych zmian danych takich jak np. zmiana nazwiska czy adresu zameldowania. Urzędy skarbowe wszelkie ww. informacje pobierają właśnie z rejestru PESEL a nie bezpośrednio od obywatela. Co więcej nie musimy już pamiętać naszego NIP-u, wypełniając zeznanie podatkowe.

Wyślij e-PIT zaoszczędzając czas i pieniądze

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się tez wysłać swój PIT przez Internet. W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2012

To najprostszy i najszybszy sposób na złożenie zeznania przez tych, którzy zostawiają to na ostatnią chwilę, dla wszystkich zabieganych i ceniących swój czas. Rozwój sieci internetowej, bankowości elektronicznej i dostępu do prywatnych finansów z każdego miejsca w dowolnym czasie sprawia, że podatnicy oczekują także znoszenia barier w komunikacji z urzędami, a administracja na te potrzeby odpowiada. W tym roku już ponad 2,3 mln podatników skorzystało z tej formy rozliczenia. To dowód na to, że ten sposób komunikacji staje się z roku na rok coraz bardziej popularny.

Należy pamiętać, że opisane powyżej reguły dotyczą osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Pozostałe grupy podatników w kontaktach z administracją podatkową muszą posługiwać się identyfikatorem podatkowym NIP.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki identyfikator podatkowy wpisać w e-PIT?