Wysokie płace w finansach i księgowości
http://sxc.hu/

Wysokie płace w finansach i księgowości

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

„To pierwsza odsłona cyklicznego badania, które doskonale uzupełni regularnie prowadzone przez Michael Page analizy wynagrodzeń w różnych branżach na całym świecie. Polski raport dotyczący finansów i księgowości jest obiektywnym przeglądem aktualnego poziomu płac w dwóch aglomeracjach naszego kraju i ma na celu pomoc zarówno pracodawcom, jak i pracownikom w podjęciu właściwych decyzji o rekrutacji i zatrudnieniu“ – informuje Paweł Wierzbicki, Executive Manager Michael Page.

Raport „Finanse i księgowość. Przegląd wynagrodzeń 2012/2013” prezentuje zestaw stanowisk z opisem obowiązków, wymaganych kompetencji, możliwej ścieżki kariery i poziomu wynagrodzeń. W zestawieniach pokazano wysokość wynagrodzenia za tę samą pracę w Warszawie i w aglomeracji śląskiej. Okazuje się, że pracownicy działów finansowo- księgowych firm zlokalizowanych w stolicy zarabiają kilka tysięcy złotych więcej.

Dyrektor finansowy, który odgrywa kluczową rolę pod względem strategicznym i operacyjnym oraz stanowi część zespołu zarządzającego zarabia miesięcznie w największych firmach (powyżej 1000 osób) co najmniej 24 tys. złotych brutto, a najwięcej 63 tys. złotych brutto (mediana 34 tys. zł). Do tego dochodzi premia. Ten sam dyrektor finansowy pracujący na Śląsku może liczyć na wypłatę od 22 do 56 tys. złotych brutto (średnio 28 tys. zł). Jeśli weźmiemy pod uwagę mniejsze firmy (do 100 pracowników) okazuje się, że dyrektor finansowy zarobi od 15 do 22 tys. złotych brutto miesięcznie w stolicy i od 12 do 20 tys. złotych brutto w aglomeracji śląskiej (jednak obydwaj średnio 18 tys. zł).

„Stanowisko dyrektora finansowego dostępne jest dla osób, z co najmniej 8-10 letnim doświadczeniem zawodowym. Kandydat aspirujący do tej roli powinien posiadać umiejętności w zakresie zarządzania zespołami. Ważnym kryterium przy wyborze kandydata są sukcesy w roli doradczej dla zarządu bądź prezesa firmy w obszarze bezpośredniego wsparcia biznesu (tzw. business partnering). W spółkach międzynarodowych, w szczególności tych notowanych na giełdach papierów wartościowych, wymagane mogą być międzynarodowe certyfikaty z zakresu finansów - ACCA lub CIMA. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich kandydatów są bardzo silne umiejętności komunikacyjne oraz przekonywania do swoich racji” – wyjaśnia Paweł Wierzbicki z Michael Page.

Z kolei główny księgowy odpowiedzialny za całokształt działalności, a także operacyjną efektywność zespołu księgowości, według zestawienia Michael Page, może liczyć na średnie wynagrodzenie 14 tys. zł brutto w Warszawie i 11 tys. zł brutto na Śląsku.

Stanowiska analityka finansowego i kontrolera finansowego to pierwsze dwa poziomy struktury departamentu finansowego. Choć nie ma na rynku polskim zasady decydującej o tym, kto i kiedy staje się analitykiem lub kontrolerem przyjmuje się, że obowiązki analityka realizuje się przez 3 do 5 lat, aby zostać kontrolerem finansowym. Podział zadań jest bardzo płynny i zależy od wielkości zespołu i indywidualnych umiejętności. „Z pewnością stanowisko kontrolera finansowego wymaga dużej samodzielności w działaniu. Według danych z raportu Michael Page średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 12 tys. zł brutto w stolicy i 10 tys. zł brutto w aglomeracji śląskiej” – podaje Paweł Wierzbicki.

W czasach poszukiwania synergii biznesowych oraz oszczędności w skali regionalnej wiele firm decyduje się na outsourcing usług lub tworzenie własnych struktur centralizujących wybrane funkcje wsparcia zwanych Centrami Usług Wspólnych / Shared Services Centers. Jednym z obszarów najczęściej podlegających centralizacji lub przeniesieniu do wyspecjalizowanych jednostek jest funkcja księgowości. Osoby odpowiedzialne za tworzenie i zarządzanie tymi organizacjami mają bardzo duży wpływ na efektywność operacyjną oraz kosztową dużych grup kapitałowych. Nie dziwi więc, że dyrektor centrum usług wspólnych może liczyć na godziwe wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 22 do 44 tys. złotych (mediana 26 tys. zł).

 

Paweł Wierzbicki
Michael Page International

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?