
Wprowadzenie usługi Twój e-PIT – co warto o niej wiedzieć?
Już od przyszłego roku podatników składających PIT-37 i PIT-38 czeka duża zmiana. W 2019 Ministerstwo Finansów planuje udostępnić im usługę Twój e-PIT. Na czym ona polega? System stworzony przez Krajową Administrację Skarbową automatycznie wypełnia deklaracje podatkowe. Niektórych informacji może jednak w nich zabraknąć.
Jak działa Twój e-PIT ?
Usługa Twój e-PIT bazuje na różnych źródłach, by zbierać informacje potrzebne do uzupełnienia deklaracji podatników. Są to systemy informacyjne Krajowej Administracji Skarbowej, rejestry zewnętrznych instytucji, a także zeznania dotyczące poprzedniego roku podatkowego. Dzięki tym źródłom system może automatycznie uzupełnić zeznania podatkowe.
Nie do wszystkich informacji ma jednak dostęp. Niektóre dane dotyczące ulg i odliczeń nie będą uwzględniane – podatnik sam musi je uzupełnić, by móc zapłacić obniżoną kwotę podatku. Usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona 15 lutego 2019 r. i można będzie z niej korzystać do 30 kwietnia. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które rozliczają się z PIT-37 albo PIT-38 – pozostali nie będą mieli takiej możliwości.
Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe
Nie chcesz korzystać z usługi oferowanej przez Ministerstwo Finansów? Nie masz takiego obowiązku. Zawsze możesz złożyć swój PIT w formie papierowej, np. wysyłając go pocztą albo dostarczając osobiście. Jeśli wolisz, masz też możliwość skorzystania z wybranego przez siebie programu do wypełniania deklaracji podatkowych i rozliczenia się online. To rozwiązanie jest dostępne dla wszystkich podatników, nie tylko tych, którzy rozliczają się z PIT-37 i PIT-38, co również stanowi jego zaletę.
Skorzystaj z programoi PIT PRO
Program do PIT uzupełni za Ciebie deklarację podatkową i obliczy wszystkie wymagane sumy. To dobry sposób na uzupełnienie formularza, zwłaszcza jeśli chcesz zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Niektóre programy, takie jak PIT Pro są na dodatek darmowe i pozwalają skorzystać z bezpłatnej pomocy technicznej oraz merytorycznej, dotyczącej rozliczeń. To godna uwagi alternatywa dla usługi resortu finansów.
Artykuł powstał przy współpracy ze spejcliastą ds. finansów Beatą Michoń