W Polsce silniejszy nie musi płacić podatków
http://sxc.hu/
Podatnik.info

W Polsce silniejszy nie musi płacić podatków

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podatnik.info: Czy planowana przez Ministra Finansów klauzula obejścia prawa podatkowego może wyeliminować przypadki przenoszenia przez polskie firmy, np. znaków towarowych do spółek cypryjskich, a następnie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tak jak miało to miejsce w nagłośnionym przez media przypadku LPP?


Witold Modzelewski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, doradca podatkowy oraz Prezes Zarządu Instytutu Studiów Podatkowych:
W ciągu sześciu lat, a w zasadzie w całym okresie po naszym „wuniowstąpieniu”, wpływy z podatku dochodowego od firm spadły o 40%. Dlaczego? Bo istnieje coraz większe przyzwolenie dla uchylania się od opodatkowania.

Twórcy owych „struktur optymalizacyjnych” są blisko związani z najwyższymi organami władzy. Międzynarodowy biznes doradczy na co dzień gości w najważniejszych gabinetach, a najbardziej spektakularnym przykładem tego rodzaju relacji była pewna Pani – była członek zarządu zajmującej się podatkami firmy Arthur Andersen, która publicznie przedstawiała się jako „społeczny doradca Ministra Rostowskiego”.

Owe „niebezpieczne związki” są parasolem dla tworzenia dziwacznych konstrukcji prawnych, których jedynym celem jest powstanie fikcyjnych kosztów tylko po to, aby w Polsce nie płacić podatku dochodowego.

Podatnik.info: Jakie więc kroki musiałby podjąć resort, aby zapobiec możliwości stosowania takiego rozwiązania i ucieczce wpływów podatkowych z polskiego budżetu?

WM: Czy aby zwalczyć tego typu zjawisko potrzebna jest klauzula obejścia prawa? Oczywiście, że nie, fikcyjne transakcje nie wywołują skutków podatkowych.

Podatnik.info: To w takim razie czy polski fiskus w jakikolwiek sposób może dopatrzyć się nieprawidłowości w mechanizmie zastosowanym przez LPP w przenoszeniu znaków towarowych najpierw na Cypr, a następnie do ZEA?

WM: Gdyby była polityczna wola zwalczania tych działań, nikt nie odważyłby się pójść na wojnę z władzą, gdy zaległości mogą sięgać setek milionów złotych.

Podatnik.info: Pańskim zdaniem rozwiązania zastosowane przez LPP są całkowicie legalne w świetle polskiego i międzynarodowego prawa?

WM: Nasze sądy w takich sprawach nie staną w obronie fikcji, ale jakoś nie ma odważnych, aby rozpocząć kontrolę. W kraju, w którym urzędujący wiceminister finansów wybiera razem z międzynarodowym biznesem doradczym „najlepszy urząd skarbowy”, tworzenie „wehikułów podatkowych” jest całkowicie bezkarne. Jestem dziwnie przekonany, że firma, która doradzała w tworzeniu tych „struktur”, ma dobre powiązania z mediami i władzą.

Podatnik.info: Czy znane są przypadki dotkliwego ukarania przez fiskusa polskich firm za działania optymalizacyjne w postaci przenoszenia np. znaków towarowych do rajów podatkowych?

WM: Ależ skąd. Należymy w tym zakresie do państw postkolonialnych, w którym silniejsi nie muszą płacić podatków. Przypomnę, że za podobne transakcje premier jednego z państw został prawomocnie skazany na karę więzienia. Ale Polska to nie Włochy – u nas władza nie chroni interesu fiskalnego państwa.

Podatnik.info: A czy polskie firmy często stosują to samo rozwiązanie jak LPP w optymalizacji podatkowej?

WM: W zasadzie międzynarodowy holding może w Polsce nie tylko uchylić się od podatku dochodowego, ale również od płacenia VAT-u. Tworzenie spółek w rajach podatkowych jest czymś całkowicie bezkarnym.

Podatnik.info: To czy polskie władze powinny walczyć z rajami podatkowymi i czy mają w tej walce jakiekolwiek szanse?

WM: Po pierwsze, władza musi chcieć to robić, po drugie, umieć to robić, po trzecie, musi nie być zainteresowana zwiększaniem długu publicznego. Jak najłatwiej zasłużyć na uznanie i nagrody ze strony tzw. rynków finansowych? Trzeba psuć system podatkowy i zwiększać popyt na pożyczki w celu pokrycia deficytu budżetowego.

Podatnik.info: Jak więc skutecznie zapobiec praktykom stosowanym przez międzynarodowe firmy w celu ucieczki przed płaceniem podatków w Polsce?

WM: Przede wszystkim trzeba tworzyć przepisy mniej dziurawe niż obecne, aby można było legalnie przymusić do płacenia podatków tych, którzy dziś są całkowicie bezkarni. Zdecydowanie należy też przeciąć wszelkie związki między resortem finansów a biznesem podatkowym. A to już rola polityków.


Dziękuję za rozmowę.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Duże koncerny bez problemu poradzą sobie z klauzulą obejścia prawa podatkowego