W lipcu obniży się stopa bezrobocia
http://sxc.hu/

W lipcu obniży się stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w czerwcu br. wynosiła 11,8 proc. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w kolejnym miesiącu, lipcu, będzie ona niższa. Jednak eksperci z PKPP Lewiatan ostrzegają przed jej ponownym wzrostem, po okresie letnim. 

Latem tradycyjnie rośnie zapotrzebowanie na pracowników w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, czy handel. Na wzrost zatrudnienia wpływają szczególnie świetne wyniki, które odnotowuje budownictwo, zwłaszcza związane z inwestycjami infrastrukturalnymi.

 

Gdyby nie oszczędności, które dotknęły Fundusz Pracy, spadek bezrobocia w miesiącach wakacyjnych byłby większy. Bezrobotnych będzie jeszcze ubywało w kolejnych miesiącach. Potem, jeśli nie zostaną odblokowane środki z Funduszu Pracy, grozi nam ponowny wzrost stopy bezrobocia.

 

Tym bardziej, że od 1 stycznia 2012 roku przestaje obowiązywać ustawa antykryzysowa, z dobrodziejstw której korzysta wiele przedsiębiorstw. Zniknie subsydiowanie zatrudnienia, czy możliwości bardziej elastycznego organizowania czasu pracy. W konsekwencji firmy, które wciąż mają trudną sytuację finansową mogą rozważać zmniejszenie zatrudnienia - ocenia Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

 

Dodaje, że za optymistyczny uznaje się fakt, iż coraz więcej pracodawców poszukuje nowych pracowników – głównie za pośrednictwem portali rekrutacyjnych. Wśród najczęściej poszukiwanych osób wymienia fachowców, wykwalifikowanych pracowników fizycznych, zawody związane z wykształceniem ścisłym i techniczny, sprzedażą i marketingiem oraz pracowników branży usługowej. Największe problemy ze znalezieniem pracy nadal dotyczą pracowników administracyjnych oraz przedstawicieli sektora edukacyjnego – dodaje Małgorzata Rusewicz.

 

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 226 głosów
42%

przez telefon

94 głosów
55%

z komputera

124 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
2%

na poczcie lub w punktach opłat

5 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także