W 2016 roku wynajmowałeś mieszkanie w formie ryczałtu?...
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://tnij.at/105190
Podatnik.info

W 2016 roku wynajmowałeś mieszkanie w formie ryczałtu? Do 31 stycznia musisz złożyć PIT-28!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest najem?


Zgodnie z ustawą, podatnik wynajmujący lokal w ramach zawartej umowy, zobowiązuje się udostępnić go najemcy na czas określony lub nieokreślony. Z kolei użytkująca go osoba jest zobligowana do płacenia czynszu właścicielowi nieruchomości w określonej pomiędzy stronami wysokości. Opłata może zostać ustalona w formie pieniężnej lub w świadczeniach innego rodzaju.


Czym jest dzierżawa?


Na podstawie umowy dzierżawy, wydzierżawiający zobowiązuje się udostępnić dzierżawcy rzecz do użytkowania i pobierania pożytków przez czas określony lub nieokreślony. Z kolei dzierżawca jest zobligowany do płacenia wydzierżawiającemu czynszu w ustalonej przez obie strony wysokości. Opłata może mieć:
 

 • formę pieniężną,
 • świadczenie innego rodzaju,
 • ułamkową część pożytków.


Uwaga! Przychodem jest tylko czynsz w formie ryczałtu!


Podatnicy rozliczający ryczałt z najmu lub dzierżawy muszą pamiętać, że co do zasady zgodnie z ustawą przychodem jest jedynie czynsz, który płaci nam najemca (dzierżawca). Oznacza to, iż do źródeł przychodów wykazywanych w PIT-28 nie wliczają się następujące opłaty, jeżeli w ramach umowy osoba użytkująca lokal nie zobowiązała się ich ponosić w sposób ryczałtowy:
 

 • czynsz uiszczany przez najemcę w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej,
 • abonament za istniejące w lokalu media,
 • wydatki za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu,
 • wydatki na wodę, energię elektryczną oraz gaz.


Kiedy powstaje przychód z najmu lub dzierżawy?


Przychód z najmu lub dzierżawy podatnik osiąga w momencie, kiedy faktycznie pieniądze lub świadczenie w innej formie zawartej w umowie wpłynie na jego konto.


Przykład: W styczniu 2016 roku pan Adam podpisał umowę najmu mieszkania. Zgodnie z nią najemca powinien co miesiąc płacić umówiony czynsz. Jednak osoba, która wynajęła lokal, z powodu kłopotów finansowych pierwszy raz zapłaciła dopiero w kwietniu ubiegłego roku.


Oznacza to, że pan Adam nie osiągał przychodów z najmu w okresie styczeń-kwiecień 2016 roku, w związku z czym nie musi płacić podatku za te 4 miesiące, chociaż w tym czasie faktycznie wynajmował mieszkanie.


Jaka stawka ryczałtu za najem lub dzierżawę?


Przy opodatkowaniu przychodów z najmu lub dzierżawy, obowiązuje jedna stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – 8,5 proc. Podatnik nie musi prowadzić ewidencji przychodów, gdy ich wysokość wprost wynika z umowy zawartej z najemcą w formie pisemnej.


W prosty sposób rozlicz przychody uzyskane w 2016 roku z najmu lub dzierżawy za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT-28 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:
 

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info


Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28, gdy wynajmowane mieszkanie jest współwłasnością małżonków?