
W 2016 roku wynajmowałeś mieszkanie w formie ryczałtu? Do 31 stycznia musisz złożyć PIT-28!
Podatnicy, którzy w 2016 roku opodatkowali przychody z najmu lub dzierżawy lokalu osiągane poza prowadzoną działalnością gospodarczą, do 31 stycznia 2017 roku muszą je wykazać w deklaracji PIT-28. Ten obowiązek dotyczy też osoby uzyskujące przychody z tzw. najmu okazjonalnego.
Czym jest najem?
Zgodnie z ustawą, podatnik wynajmujący lokal w ramach zawartej umowy, zobowiązuje się udostępnić go najemcy na czas określony lub nieokreślony. Z kolei użytkująca go osoba jest zobligowana do płacenia czynszu właścicielowi nieruchomości w określonej pomiędzy stronami wysokości. Opłata może zostać ustalona w formie pieniężnej lub w świadczeniach innego rodzaju.
Czym jest dzierżawa?
Na podstawie umowy dzierżawy, wydzierżawiający zobowiązuje się udostępnić dzierżawcy rzecz do użytkowania i pobierania pożytków przez czas określony lub nieokreślony. Z kolei dzierżawca jest zobligowany do płacenia wydzierżawiającemu czynszu w ustalonej przez obie strony wysokości. Opłata może mieć:
- formę pieniężną,
- świadczenie innego rodzaju,
- ułamkową część pożytków.
Uwaga! Przychodem jest tylko czynsz w formie ryczałtu!
Podatnicy rozliczający ryczałt z najmu lub dzierżawy muszą pamiętać, że co do zasady zgodnie z ustawą przychodem jest jedynie czynsz, który płaci nam najemca (dzierżawca). Oznacza to, iż do źródeł przychodów wykazywanych w PIT-28 nie wliczają się następujące opłaty, jeżeli w ramach umowy osoba użytkująca lokal nie zobowiązała się ich ponosić w sposób ryczałtowy:
- czynsz uiszczany przez najemcę w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej,
- abonament za istniejące w lokalu media,
- wydatki za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu,
- wydatki na wodę, energię elektryczną oraz gaz.
Kiedy powstaje przychód z najmu lub dzierżawy?
Przychód z najmu lub dzierżawy podatnik osiąga w momencie, kiedy faktycznie pieniądze lub świadczenie w innej formie zawartej w umowie wpłynie na jego konto.
Przykład: W styczniu 2016 roku pan Adam podpisał umowę najmu mieszkania. Zgodnie z nią najemca powinien co miesiąc płacić umówiony czynsz. Jednak osoba, która wynajęła lokal, z powodu kłopotów finansowych pierwszy raz zapłaciła dopiero w kwietniu ubiegłego roku.
Oznacza to, że pan Adam nie osiągał przychodów z najmu w okresie styczeń-kwiecień 2016 roku, w związku z czym nie musi płacić podatku za te 4 miesiące, chociaż w tym czasie faktycznie wynajmował mieszkanie.
Jaka stawka ryczałtu za najem lub dzierżawę?
Przy opodatkowaniu przychodów z najmu lub dzierżawy, obowiązuje jedna stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – 8,5 proc. Podatnik nie musi prowadzić ewidencji przychodów, gdy ich wysokość wprost wynika z umowy zawartej z najemcą w formie pisemnej.
W prosty sposób rozlicz przychody uzyskane w 2016 roku z najmu lub dzierżawy za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT-28 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. e-PIT za 2016 rok należy „podpisać” za pomocą 5 następujących danych:
- imienia,
- nazwiska,
- daty urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).